VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 12 Kasım 2019 10:33:59

0 Yorum

Geleceğe nefes katkılar

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından düzenlenen “Geleceğe Nefes” adlı fidan dikimi projesine Edirne halkı 7’sinden 70’ine yoğun katılım gösterdi. Edirne’nin dört bir yanında yapılan organizasyonlarla 122 bin 500 fidan toprakla buluştu.

Tarım ve Orman Bakanlığının düzenlediği “Geleceğe Nefes” adlı projede dün, 81 ilde 2023 noktada 3 saat içinde tam 13 milyon 746 bin 223 fidan toprakla buluştu. Tarım ve Orman Bakanlığının projesine sessiz kalmayan vatandaşlar gösterdikleri ilgi ile 11 milyon fidan hedefini aştı. Edirne’nin tüm ilçeleri fidan dikimi organizasyonlarına yoğun katılım gösterdi. Edirne Garnizon Komutanlığına ait Kestanelik Kışlasındaki alanlara Gencinden yaşlısına, memurundan askerine kadar tüm duyarlı bireyler; çapa, kürek ve elleriyle belirlenen alanlara fidanlarını diktiler. Edirne Valisi Ekrem Canalp başta olmak üzere tüm mülki amirler belirli alanlara fidanlarını dikerek, alandaki çalışmaları inceledi. Tarım ve Orman Edirne İl Müdürlüğü ile Edirne Orman İşletme Müdürlüğü personeli fidan dikimi hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

VALİ CANALP; “NEFESLERİNİ BUGÜNDEN VERMEYE BAŞLAYACAKLAR”

Günün anlam ve önemi hakkında açıklamalarda bulunan Vali Canalp, Türkiye’nin orman varlıklarını arttırmayı başaran ülkeler arasında ilk sıralarda olduğunu belirtti. Vali Canalp, fidan dikimine katkı veren Edirne halkına teşekkür ederek; Bugün Türkiye’de 81 ilde 2023 nokta da 11 milyon fidanın ağaçla buluşturulması için bir tören yapılıyor. Bu bir dünya rekoru teşebbüsüdür. Bugün 1 kaç saat içerisinde inşallah Türkiye bir dünya rekorunu kırmış olacak. Türkiye ye dünya rekorunu kırdıran nedir diye bakacak olursanız şöyle bir meydana baktığımız zaman aslında bu sorunun cevabını da çok net bir şekilde görebiliriz. Bizim çocuklarımız buradadır. Yetişkinlerimiz, yaşlılarımız herkes buradadır. Biz millet olarak ağaç sevgisini orman sevgisini ilkokuldan itibaren ruhumuza işlenmiş olarak bulunuyoruz. Her Türk vatandaşı öğrencilik yılları içerisinde bu sevgiyi ruhuna nakletmiş olarak bulunuyor. Bu sevgiden dolayıdır ki Dünya’da orman varlığı hemen hemen her ülkede azalıyor. Ama dünya da çok az sayıda ülke var. Orman varlığını arttırmayı başaran bu ülkelerden bir tanesi de Türkiye’dir. Bize bu başarıyı sağlayan nedir derseniz. Bu başarıyı sağlayan bu ruhtur bu heyecandır. Başarımızın sebebi; özellikle çocuklarımıza orman sevgisini, vatan sevgisi kazandırır gibi kazandırmamızdan kaynaklanıyor. Bu başarımızdan dolayı da hepimiz gururluyuz ve kıvanç duyuyoruz. 3 saat içinde 2 Bin 776 dönün arazi içerisinde 122 bin 500 fidanı da biz topraklar ulaştırmış olacağız.  Değerli Edirneliler diktiğimiz bu fidanlar bizim kampanyamızın sloganı geleceğe nefestir. Ancak şunu ifade etmek isterim. Bu geleceğe nefes değil bu bugünden nefestir. Toprakla buluşturduğumuz bu fidanlar, nefeslerini bugünden vermeye başlayacaklar. Daha güzel bir dünya için daha güzel bir Edirne için nefeslerini bugünden vermeye başlayacaklar. Verecekleri oksijen gelecekte değil bugünden başlıyor. Biz 30 yıl sonra bu ağaçların altında belki gölgelenmeye başlayacağız belki bu ağaçların altında piknik yapmaya başlayacağız. Şunu hepimiz de biliyoruz ki bu ağaçlar daha bugünden itibaren oksijen üretmeye bizim için çocuklarımız için gelecek üretmeye başlayacaklar” dedi.

EDİRNE HALKINDAN YOĞUN İLGİ

Edirne’de 65 lokasyon noktasında 7 bin 697 kişinin katılımı ile 122 bin 500 fidan toprakla buluştu. Belirlenen 65 lokasyon noktasının 14’ü Edirne Merkez İlçesinde, 5’i Süloğlu İlçesinde, 9’u Lalapaşa İlçesinde, 10’u Uzunköprü İlçesinde, 8’i Meriç İlçesinde, 7’si Havsa İlçesinde, 4’ü Keşan İlçesinde, 3’ü İpsala İlçesinde ve 5’i Enez İlçesinde gerçekleştirdi. Fidan dikilen lokasyon noktalarının 12’si ormanlık saha, 3’ü mera sahası ve 50’si de kamu kurum ve kuruluşlarının alanlarından oluştu. Etkinlik kapsamında 77 adeti okul bahçesi, 6 adeti hastane-sağlık ocağı bahçesi, 187 adet cami bahçesi ve 113 adeti köy mezarlıklarına fidanlar dikildi. Edirne genelinde toplamda 122 bin 500 adet fidanın dikilmesi ile 2 bin 776 dönüm saha ağaçlandırılmış oldu. Etkinlik kapsamında başta kızılçam, servi, badem, ıhlamur, ceviz, dişbudak, çınar, kestane, dut, sedir, fıstık çamı, iğde, akçaağaç olmak üzere değişik türlerde 42 tür fidan dikildi. Bekir TÜCCAR-Ali KARAMAN

  

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER