VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 18 Mayıs 2020 23:44:35

0 Yorum

Gençler, görev sizler de ...

Gençler ve fikren genç olanlar.

Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı”nın 101nci yılı ....

SAMSUN’dan başlayan büyük bir destanının yıldönümü.

Özgür ve Egemen olma yolunda ilk adımı attığımız tarihi bir gün. 

İşgalci ve sömürgecilerin elinden canımızı ve geleceğimizi  kurtarma iradesini ortaya koyduğumuz, YENİDEN DOĞUŞ ve ÇAĞDAŞ BİR ÜLKE adına, askeri , siyasi, sosyal, kültürel ve ekonomik alanda KURTULUŞ MÜCADELESİ vermek üzere milletçe içimizde umutların ve heyecanın yeniden doğup harekete geçtiğimiz gündür, bugün.

İşte o umut ve heyecanı sürekli kılmak adına ; Bizi yeniden yaratan ve Millet kimliğimize yeniden kavuşturan bu kutsal mücadele ruhu ve mücadele sonucu kazanılan değerler, Türk Gençliğine emanet edilmiştir. 1938 yılında ATATÜRK ölmeden altı ay önce de 19 Mayıs tarihi “Gençlik ve Spor Bayramı” olarak ilan edilmiştir.                                        

“ ATATÜRK’Ü ANMA ve GENÇLİK ve SPOR BAYRAMI ‘’ adını ise 1981 yılında almıştır.

Çağdaş olabilmek hiçbir zaman tamamlanamayan, sürekli gözden geçirilmesi ve yenilenmesi gereken bir süreç olup, bilimsel anlamda fikren tazeliği ve fiziken zindeliği gerektirir.

Bu gerçeğin farkında olan ATATÜRK, kendi ifadesi ile açıkladığı gibi bu kutsal mücadeleyi tazelik ve zindeliğin gerçek sahibi Genç’lere emanet eder. Ve der ki;

“Gençler! Benim gelecekteki emellerimi gerçekleştirmeyi üstlenen gençler! Bir gün bu memleketi, sizin gibi beni anlamış bir gençliğe bırakacağımdan dolayı çok memnunum ve mesudum.”

Hepimiz bilmeliyiz ki;                                                                   

Günümüzün kirli ve kanlı ortamında, ülkemizin çıkarları adına mücadele edebilecek, Ulusal Kurtuluş Mücadelenin özünü kavramış ve ona sahip çıkmayı benimsemiş  “Fikri anlamda yetişmiş gençlere” olan ihtiyacımız her geçen gün daha da artmaktadır.

İşte bu anlamda Gençliği önemsiyorum demek,  hiçbir çıkar düşünmeksizin ve istismar etmeksizin, güzel bir gelecek adına, Gençleri Kurtuluş Savaşı ruhu ve  çağdaş yöntemlerle yetiştirmek ve gençlerin önlerini açmak demektir.

Kısacası ;

Bize, onurumuzla yaşayacak bir Ülke bırakmak için mücadele eden başta Ulu Önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere, mücadelenin tüm Kahramanları”nı ve mücadele sırasındaki zorluklara maddi ve manevi anlamda göğüs germiş tüm Analarımızı ve Babalarımızı kısacası Ecdadımızı rahmetle anıyorum.

Gençler gelecek sizlerin elinde şekillenecektir. Yolunuz engebeli ve göreviniz  çok ağır ama bir o kadar da şereflidir. Bu özel günün  neden size atfedildiğini anlamanız, özünü kavramanız , sahip çıkmanız dileği ve güveni ile bayramınız kutlu olsun.                         

                                                                                       

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER