VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 06 Ocak 2020 09:52:11

0 Yorum

“Gerekli işlemleri yaptık”

Küçük yaştaki çocuklara sigara sattığı tespit edilen işyerleri hakkında gazetemizin 3 Ocak 2020 Cuma günkü “İlkokul öğrencisine 1TL’ye sigara” başlığındaki haberde detayları yayınlamıştık. ....

Küçük yaştaki çocuklara sigara sattığı tespit edilen işyerleri hakkında gazetemizin 3 Ocak 2020 Cuma günkü “İlkokul öğrencisine 1TL’ye sigara” başlığındaki haberde detayları yayınlamıştık. Geçen zaman zarfında ihbar hattımıza veliler tarafından konu hakkında pek çok soru ve şikâyet geldi. Konu hakkında Edirne Emniyet Müdürü Ali Kemal Kurt’a konu hakkında yapılan işlemleri sorduk.Kurt “Tespit ettiğimiz yerler ve kişiler hakkında da gerekli işlemleri yaptık. Denetlemelerimiz devam ediyor” dedi.

Edirne’de okul etraflarında bulunan bazı işyerlerinin 18 yaşından küçüklere sigara satması hakkında 3 Ocak 2020 Cuma günkü gazetemizde yer vermiştik. “İlkokul öğrencisine 1TL’ye sigara” başlığındaki haberimizin ardından gazetemizin ihbar hattına vatandaşlardan konu hakkında sorular ve şikâyetler gelmişti.

“GEREKLİ İŞLEMLERİ YAPTIK”

Konu hakkında Edirne Emniyet Müdürü Ali Kemal Kurt ile görüştük. Kurt konu hakkında gerekli işlemleri yaptıklarını, denetlemelerinde devam ettiğini belirtti. Kurt; “Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu’na (TAPDK) konu hakkında tespitlerimizi de ilettik. Bu tür konularda şikâyetler geliyor. Bizde gerekli çalışmaları ve denetlemeleri yapıyoruz. Ancak çocuklara sigara, alkol gibi zararlı maddelerin satışının yasak olduğunu bilen kişiler, polis veya yetkili kişileri gördüğü zaman satmıyorlar. Fırsat bulduğu ilk anda da bu ürünlerin satışını ne yazık ki yapıyorlar. Gerekli uyarıları ve denetlemeleri yapıyoruz. Tespit ettiğimiz yerler ve kişiler hakkında da gerekli işlemleri yaptık” dedi.

“BAZI ESNAFLAR TEPKİ GÖSTERDİ”

Kurt, Edirne Valiliğinin suçun ve suçluların tespiti ve de işyerlerinin güvenliği açısından “güvenlik kamerası zorunluluğu” konusuna da değindi. Kurt konu hakkında; “2019 yılın sonlarında Edirne Valiliğimiz bir karar açıkladı. Kararda işyerlerinde güvenlik kamerası bulundurması şartı vardı. Farklı suçların ve suçluların tespit edilmesi ve de işyerlerinin güvenliği açısından çok büyük önem arz ediyor. Örneğin: çocuklara sigara sattığı iddia edilen kişilerin işyeri güvenlik kameralarına bakıp, böyle bir şuç işleyip işlemediğini belirleyerek istenmeyen mağduriyetler oluşmayacak, bir suç varsa da işlem başlatılacak. Biz bu konuda esnaflarımıza bilgiler verdik, detayları aktardık ancak bazı esnaflar bu karara itiraz etti” ifadelerini kullandı.                            Bekir TÜCCAR

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER