VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 26 Haziran 2020 18:38:30

0 Yorum

Gurbetçiler tedbirlerden memnun

Yurt dışından Türkiye’ye gelen gurbetçiler Kapıkule Sınır Kapısı’ndan Koronavirüsü (Kovid-19) salgınından dolayı tedbirli geçiyor. Otomobiller, Edirne Valiliği tarafından oluşturulan araç dezenfektan noktasından geçerken, gurbetçiler valiliğin hazırlamış olduğu içinde maske ve dezenfektanın bulunduğu hijyen kitlerini aldıktan sonra ülkeye giriş yapıyor.

Koronavirüs (Kovid-19) salgınından dolayı sınır kapılarında tedbirler üst düzeyde arttırıldı. Gurbetçiler ülkeye giriş yaparken araçları dezenfekte ünitesinden geçip dezenfekte ediliyor.  Ardından sağlık taramasından geçen gurbetçiler, Edirne Valiliği’nin hazırlamış olduğu hijyen kitlerini aldıktan sonra ülkeye girişleri gerçekleşiyor. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Edirne Valiliği Çevre Koruma Vakfı Müdürü Ali Eraslan, Kapıkule, Hamzabeyli ve Hudut sınır kapılarında araç dezenfeksiyon işlemlerinin gerçekleştiğini söyledi. Eraslan, Ülkeye giriş yapan araçların içinde bulunan vatandaş sayısı kadar maske ve dezenfektan’dan oluşan hijyen kiti verdikleri belirtti.

Araç dezenfeksiyonun yanı sıra ülkeye giriş yapan araçların içinde bulunan vatandaşlara maske ve dezenfektan’dan oluşan hijyen kiti verdiklerini belirten Eraslan, " Ülkemizin bu konuda KOVİD-19 mücadelesi kapsamında almış olduğu tedbirlerden bir tanesi de Kapıkule, Hamzabeyli ve Hudut sınır kapılarımızda dezenfeksiyon yapmak suretiyle araç dezenfeksiyonu yapılmasını sağlıyoruz. Bu kapsamda Türkiye’ye giriş yapan bütün küçük araçlarımıza içerisindeki vatandaş sayısına bakılarak maske, dezenfektan ve gerekli bilgilendirici broşürleri kendilerine takdim ediyoruz. Araç dezenfeksiyonumuz otomatik sistem olarak çalışmakta ve her giren araç dış aksamı bakımından dezenfekte edilmektedir. Vatandaşlarımızla ilgili KOVİD-19 mücadelesi kapsamında gerekli bilgi broşürlerini, ülke içerisinde alınması gereken tedbirleri kendilerine broşür olarak takdim edilmektedir" dedi.

“ANAVATANA GELMEKTEN DOLAYI ÇOK MUTLUYUZ”

Öte yandan vatana dönen gurbetçi vatandaşlar sınır kapılarında alınmış olan tedbirlerden memnun kaldı. Türkiye’ye giriş yapan Gurbetçi Zeki Ciğer, birçok sınır kapısından geçtiklerini sadece Türkiye’de önlem alındığını söyledi. “Yolculuğumuz rahat geçti. Kapıkule’de önlem alınmış. Aracımız ilk önce dezenfekte edildi. Daha sonra ateşimizi ölçtüler. Sonra da bize maske ve dezenfektan verdiler. Birçok sınır kapısından geçtik böyle önlemlerle karşılaşmadık. Emeği geçenlerin eline sağlık. Çocuklar Türk bayrağını görünce gözleri doldu. Anavatana gelmekten dolayı çok mutluyuz” dedi.

“ÖNLEMLER ALINMIŞ, BU BENİ SEVİNDİRDİ”

Hollanda’dan vatana dönen Cafer Erkut, sınır kapısında alınan tedbirlerinin kendisini sevindirdiğini ifade etti. “Hollanda’dan geliyorum. Babam rahatsız olduğu için onu görmeye geldim. Başka gümrük kapısında olmayan önlemler alınmış, bu beni sevindirdi. Sağlığımız açısından bu önlemlerin alınması çok güzel. Anavatana geldik bayrağımızı gördük bu duyguyu anlatamam. İstiyoruz ki her zaman gelelim ama orada çalışıyoruz. Fırsatımızı bulduğumuz anda Türkiye’ye gelmeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

“TÜRKİYE’DEKİ GİBİ BİR UYGULAMA YOKTU”

Türkiye’de alınan tedbirlerin başka sınır kapılarında alınmadığını ifade eden Abdülaziz Bulut, “Almanya’dan Türkiye’ye doğru uzun bir yoldan geliyoruz. 3 çocuğumla birlikte Türkiye’ye geldim. İnşallah 3 hafta anavatanda kalacağız. Türkiye’ye gelmenin tarifi mümkün değil, çok heyecanlıyız mutluyuz. Sağ salim vatana geldiğimiz için büyük sevinç yaşıyoruz. Biz Almanya’dan gelirken birçok sınır kapısı geçtik, ama Türkiye’deki gibi bir uygulama yoktu. Benzer uygulama bile yoktu. Türkiye’deki önlemler sağlığımız için çok güzel”  ifadelerini kullandı. Ali KARAMAN

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER