VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 02 Ağustos 2019 10:02:10

0 Yorum

Gürkan açtı ağzını, yumdu gözünü

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Ağustos ayı meclis toplantısında ETUS ücretlendirilmeleri hakkında yapılan asılsız iddialara, AK Parti İl Başkanı İlyas Akmeşe’ye, ETUS şoförlerine, ekonomik kriz ve söylemlere karşı açtı ağzını yumdu gözünü.

Edirne Belediyesi ağustos ayı Meclis toplantısı 5 gündem içi, 11 gündem dışı maddenin karara bağlanmasıyla sona erdi. Toplantıda Edirne’de yaşayan herkesi yakından takip ettiği ETUS zamları ve çalışmalara yönelik kararlar da görüşüldü. Toplantıya Feridun Acar, Selçuk Çakır, Mehmet Özçuhacı ve Kerim Kazan mazeretleri nedeniyle katılmadı. Gündemde görüşülen bazı maddeler arasında Kıymet Teyze Parkı, Tuvalet ihaleleri, Hüsnü Kırcı ile Cumhur Deniz Uysal’ın isimlerinin belirlenen sokaklara verilmesi vs. gibi pek çok konu görüşüldü.

“5 YILLIK İMAR PLANI ÇALIŞMALARI TAMAMLANDI”

Meclisin gündeminde 5 yıllık görevi süresince yapılacak olan çalışmalar ve işlemler için % yıllık imar planını tamamlandığını belirten Gürkan; “5 yıllık imar planı çalışmaları tamamlandı. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün talebi ve bizim de kanunen vermekte zorunlu olduğumuz 5 yıllık İmar Planıyla ilgili çalışmalar bitti. 5 yıl içerisinde kentimizde yapacağımız yeni hizmet alanları, açacağımız yollar, kavşaklar ve kentin sosyal donatılarıyla ilgili tüm çalışmalar var. 5 yıllık imar planını Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüze ve Bakanlığımıza ileteceğiz” oybirliğiyle kabul edildi.

YÜZDE 20 ARTIŞ

Öğrenci ve personel servis aracı sahiplerinin, ücret artırımıyla ilgili taleplerinin görüşüldü. her yıl olduğu gibi fiyat artış talebine yönelik ÜFE-TÜFE ortalaması sonrası değişim oranı 26.34’lük artışa karşılık, Plan ve Bütçe Komisyonunun teklifiyse yüzde 20’lik oranla açıkladı. Öğrenci ve personel servis ücret tarifeleriyle ilgili Plan ve Bütçe Komisyonunun kararı oy birliğiyle kabul edildi.

UYGUN: “ARADAKİ 2,5 MİLYON TL’Yİ, ETUS KENDİ BÜTÇESİNDEN KARŞILIYOR”

Artış olan, yüzde 20 ila yüzde 46 oranında indirim olan ve aktarmalı hataların tamamen ücretsize dönüştüğünü belirten Gürkan, konu hakkında detayları aktarması üzere Ulaşım Hizmetleri Müdürü Erdal Uygun’a söz hakkı tanıdı. Uygun bazı ulaşım noktalarında yapılan yeni çalışmaları ve işlemleri meclise sundu. Uygun komisyon raporunda yer alan ETUS ücretlendirmelerine yönelik verileri açıkladı. Uygun ETUS araçlarının maliyetlerine dair detaylarda; “Bir toplu taşıma aracı için bir yıllık amortisman haricinde yıllık işletme maliyeti 220 bin TL iken 246 bin TL’ye yükseldi. Personel giderinin bir araç için 34 bin TL’den 44 bin TL’ye yükseldi. Motorlu taşıtlar vergisinin 2 bin 240 TL’den 2 bin 597 TL’ye yükseldi. Malzeme ücretleri bin 320 TL’den bin 800 TL’ye yükseldi. Akaryakıt maliyetlerinin 142 bin TL’den 160 bin TL’ye yükseldiği, toplamda kalemlerin yüzde 19 artış gösterdiği belirlenmiştir. 2018 yılı içerisinde ETUS araçlarına toplamda 1 milyon 628 bin 960 kişi ücretsiz olarak seyahat etmiştir. Ücretsiz taşımanın, toplu taşımaya maliyeti yaklaşık 4 milyon 132 bin TL’dir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca ücretsiz seyahat gelir desteği adı altında 1 milyon 483 bin TL’lik bir ödeme yapılmıştır. Aradaki 2,5 milyon TL’de ETUS’un kendilerince karşılanıyor” ifadelerini kullandı. Uygun, ETUS ücretlendirilmelerinin diğer illere oranla daha düşük rakamlarda olduğunu ve aktarmalı hatları kullanan vatandaşların, 45 dakika içerisinde hiçbir ücret ödemeyeceğini belirtti.

İKİNCİ BİNİŞ SIFIRLANDI

ETUS için yeni belirlenen rakamların CHP’li meclis üyelerinin evet oyuyla, oy çokluğuyla kabul edilmesinin ardından Başkan Gürkan, yeni alınan kararlar hakkında; “Gazeteler yarın manşetleri şöyle atacaklar; öğrenci 2.15 TL sivil 3.00 TL diye. Bakalım gerçekte öyle mi? ben bankalar durağında bindim, eski SGK şubesinde indim ve 3.00TL ödeyeceğim değil mi? Hayır, indikten sonra 45 dakika içerisinde, oradaki geri ödeme cihazına kartımı okutursam ödeyeceğim rakam 1.82TL. ‘ben bilmiyordum. Ben okutmadım’ e okut, ‘ben kart çıkartmadım’ e çıkart. Kart çıkartmak zor bir şey değil ki. Kıyık’tan bindim ve ordu evi durağında indim, yeni tarifeyle 3.00TL ödedim. Oradan da 45 dakika içerisinde otogara gitmek için başka bir minibüse bineceğim ve hiçbir ücret ödemeyeceğim” dedi.

“AKMEŞE’NİN CEVAPLAMASINI BEKLİYORUM”

ETUS ücretlendirmelerine dair AK Parti İl Başkanı İlyas Akmeşe’ni yaptığı açıklamalara yönelik; “Akmeşe ‘bu halka yapılan bir zulümdür’ diyor. Hükümetin akşam üzeri BOTAŞ’a yüzde 14.97 oranında zam yaptı. Akmeşe’ye de soruyorum; bu zulüm değil midir? Geçen hafta elektriğe zam yapıldı. Bu da halka yapılan zulüm müdür? Yoksa sadece CHP’li bir belediyenin mecburen yaptığı fiyat artışını zulüm ama hükümetin yaptığı fiyat artışını zulüm olarak değil, ödüllendirme olarak mı görüyorsunuz? Cevaplamasını bekliyorum. Bunlar doğru şeyler değil. Rakamlar ortada. Bütün rakamlar hesaplanarak fiyatlar ortaya çıkıyor. ‘ETUS battı, batmak üzere’ gibi açıklamaları da doğru bulmuyorum. Biz siyasilerin konuştuğumuz kelimeleri çok dikkatli seçmemiz gerekiyor. ETUS’cular Japonya’dan gelmedi, onlar vatan haini de değil. Onlar ekmeklerinin peşinde olan bu şehrin insanları. Tek bir amaçları var; karınlarını doyurup, çoluk çocuklarının rızkını korumak. Canımızı malımızı, namusumuzu emanet ediyoruz” şeklinde konuştu.

ETUS’CULARA SESLENDİ: “HER TÜRLÜ CEZAYI DA KESERİZ”

“ETUS babamızın malı değil. ETUS günde 77 bin kişiyi taşıyor. ETUS’u ve ETUS’cuları korumak için yapmıyoruz. Akaryakıt zamlarını, lastik zamlarını, asgari ücret artışını, yağa olan zamları görmüyoruz ama ulaşımda bir zam geldiğinde sanki hiçbir şeyin fiyatı artmamış gibi bir algı operasyonu yapılıyor. Yapmayın, insaf, vicdan, izan. Bu haklı bir şey değil. Eğer şurada bu belediye meclisinin ve belediyenin başkanı olarak, fiyata artışlarının bilimsel olarak devletin rakamlarıyla belirlenmiş olan fiyat artışlarının, bir kuruş üzerinde zamma el kaldırırsam elim kırılsın. Bu insanları taşıyacak Edirne’de başka bir sistem yok. Bu söylediklerim ETUS’u pirupak yapmaz. ETUS’un da çok hataları var. Şoförler çok saygısız. Çok sert yaptırımlar uygulayacağız size karşı. Devletin verdiği 65 yaş üstü kartıyla ücretsiz binen vatandaşa, surat yapamazsınız, sitem edemezsiniz, kötü söz söyleyemezsiniz. Siz onu parasını veren biri gibi davranmak zorundasınız ve öyle karşılayacaksınız. Seferlerinizi ve sayılarınızı arttıracaksınız. Bu söylediklerim sizin hatalarınızı ortadan kaldırmıyor. Bu hataları düzeltip; Edirne Halkına en nazik, en centilmen hizmeti vereceksiniz. Eğer yapmazsanız biz de sizin tepenizde oluruz ve her türlü cezayı da keseriz”

 “ALLAH BELASINI VERSİN”

“Ülkemiz bir ekonomik sıkıntının içerisinde. Bazıları düşünüyor ki; benim partimin dışında bir parti hükümet olduğu için bu ekonomik krize sevindiğimi zannediyor ya da ülke ekonomik olarak batsın da ben bu iktidardan kurtulayım diyerek muhaliflerin böyle düşündüğünü zannediyorlar. Öyle düşünenin Allah belasını versin. Kim düşünüyorsa. Bu ülke hepimizin, ekonomik kriz A partili, B partili, C partili herkesi etkiliyor. Ben iktidarda kim olursa olsun, hangi parti olursa olsun, ülkemin zengin ve güçlü olmasını isterim. Ben iktidarın değişmesi istiyorum diye bu ülkenin ekonomik krizle batmasını istiyorsam namerdim. Kim istiyorsa da Allah belasını versin” ifadelerini kullandı.

UYSAL VE KIRCI’NIN ADLARI SOKAKLARA VERİLECEK

Meclisin gündem dışı olarak görüş bildirdiği konulardan bir tanesi de Hüsnü Kırcı ile Cumhur Deniz Uysal’ın isimlerinin belirlenen sokaklara verilmesiydi. Konuyu meclis oy birliğiyle kabul etti.

5 TUVALET YENİLENDİ

Gürkan Belediye’ye ait 11 tuvaletten 5 tuvaletin yenilendiğini belirterek; “Turizmle ilgili sıkıntılı olduğumuz konulardan bir tanesi de tuvaletler. Umumi tuvaletler yeterli sayılar ve istenilen yerlerde değil ya da mevcut tuvaletlerin durumları. İşletmesi belediyemize ait 11 tuvalet var. Bayrama kadar 5 tuvalet yenilenecek ve 10 yıl süreyle işletilmek üzere açık ihale usulüyle yapılacak” dedi.

KIYMET TEYZE PARKI

Uzun zamandır yeşil alan olarak kullandığı bir yerde inşaat yapılmasına müsaade etmeyeceklerini ve alanı park olarak düzenleyeceklerini dile getiren Gürkan; “Hem Kıymet Teyze Parkı’nın olduğu alanı hem de o bahsettiğimiz alanı, baronun yanındaki hizmet alanıyla ilgili plan tadilatlarını yapıp takas ederek her ikisini de parka dönüştürüyoruz. Buradan bir kez daha Kıymet Teyze'nin ellerinden öpüyorum. Adalet geç de işlese adalet, adalettir. Evet, aradan 5 yıl geçmiştir ama 5 yıl sonra da olsa Kıymet teyze ve torunlarının oradaki mücadelesi doğru sonuca ulaşmıştır. Bu kararla beraber güçlünün değil, haklının hukukunun egemen olduğu bir Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşamaktan dolayı mutlu olduğumu da ifade etmek isterim. Edirnemize Kıymet Teyze Parkı hayırlı, uğurlu olsun. Askı süresinin ardından en kısa zamanda tadilatını yaparak açılışını yapacağız” şeklinde konuştu. Bekir TÜCCAR

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER