VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 24 Ekim 2018 10:00:11

0 Yorum

Hasan Ali Yücel Çocuk Müzesi açılıyor

 

Türkiye'nin ve Balkanların en büyük İnteraktif Çocuk Müzesi Edirne'de açılış için gün sayıyor. Edirne Belediye Başkanı Gürkan: "Çocuklarımız, doğa ile teknolojinin uyumunu, teknolojinin doğadan nasıl esinlendiğini yaşayarak, deneyimleyerek öğrenecek. Çocuklarımız, helikopterin doğadaki hangi canlıdan esinlenerek üretildiğini keşfederek öğrenecek"

Türkiye'nin ve Balkanların en büyük İnteraktif Çocuk Müzesi Edirne'de kuruluyor.

Edirne Belediyesi vizyon projelerinden biri olan Hasan Ali Yücel Çocuk Müzesi'ne Ankaralı profesörlerin katkılarıyla MEB müfredatına uygun içerikler hazırlandı.

Müzede, doğa ile teknolojinin uyumunu, teknolojinin doğadan nasıl esinlendiğini yaşayarak, deneyimleyerek öğrenecek olan çocuklar, bu öğrendiklerini dinozor, mamut, örümcek gibi dev hayvan replikalarıyla da destekleyecek.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, yaptığı açıklamada, teknolojinin her gün geliştiğini, okulların artık tek başına öğrencilere yetmediğini belirterek okul dışı öğrenme ortamlarının eğitime destek açısından çok önemli olduğunu dile getirdi.

Çocukların yaşayarak öğrenme tadına, hazzına, keyfine ve başarısına ulaşması hedefiyle yola çıktıklarını anlatan Gürkan, Türkiye'nin ve Balkanların en büyük İnteraktif Çocuk Müzesi projesini hayata geçirmenin gururunu yaşadıklarını söyledi.

Bu tür eğitim müzelerinin, çocukların bilgiyi arayışlarında meraklarını tetiklemeleri için çok önemli olduğunu vurgulayan Gürkan, konuşmasına şöyle devam etti:

"Kampüsümüzde, bugün tüm dünyanın haberdar olduğu ve uygulamaya çalıştığı Finlandiya modeli ve STEAM modelinden yola çıkarak ‘ellerim işliyor zihnim çalışıyor’ mottosuyla hizmet verilecek. Çocuklarımız drama liderleri tarafından çeşitli drama ve tiyatro teknikleriyle eğlenerek öğrenecek. Gerek okul derslerini gerekse sosyal yaşantılarını pekiştirerek geleceğe daha farkında ve bilinçli hazırlanacak. Çocuklarımız, doğa ile teknolojinin uyumunu, teknolojinin doğadan nasıl esinlendiğini yaşayarak, deneyimleyerek öğrenecek. Çocuklarımız, helikopterin doğadaki hangi canlıdan esinlenerek üretildiğini keşfederek öğrenecek. Bu eğitim modeli ülkemize ilham verecek müzenin içinde bulunduğu kampüsümüzün, Edirne’ye değil Trakya ve Balkanlara da hizmet verecek şekilde bir çekim merkezi olacağına inanıyoruz."

Kampüs içerisinde, Dış Mekan Paleontoloji Sergisi, Dış Mekan Entomoloji Sergisi,Dış Mekan Bilim Sergisi ve Dış Mekan İnşaat Sergisi gibi alanların yer alacağını anlatan Gürkan, projede görev alacak kadronun, alanlarında uzman kişilerden özel olarak oluşturulduğunu ifade etti.

 

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER