VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 30 Mayıs 2020 10:57:55

0 Yorum

Hasret bitti; Selimiye Camii özlemi yağmur dinlemedi

Camilerin ibadete açılıp cemaatle birlikte Cuma namazının kılınabileceği açıklamasının ardından, Selimiye Cami kalabalık cemaati ile buluştu. Namazını camide kılmak isteyen vatandaşlar yoğunluk oluşturdu.

Camiinin avlu ve bahçesinde ayrılan alanlar yağışlı havaya rağmen 74 gün sonra vatandaşlarla doldu. Namaz öncesi ise cami avlusunda kurbanlar kesildi. Müftü Yardımcısı Hüseyin Okuş' un duaları sonrası kesilen kurbanlar ihtiyacı olan vatandaşlara dağıtıldı.

Yeni tür koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle vatandaşların yoğun olarak bulunduğu alanlara kısıtlamalar getirilmişti. Bu nedenle camiler, kiliseler, sinagoglar salgının yayılmaması için bir müddet din mensuplarına ve ziyaretçilerine kapılarını kapatmıştı.

Uygulanan son kararla birlikte Türkiye genelindeki tüm cami ve ibadethanelerin alınacak tedbirler kapsamında ibadete açılacağı duyurulmuştu. Edirne’de Osmanlı Mimarisinin başyapıtı, kentin Baş Tacı olarak adlandırılan 2011 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınan Selimiye Camii, dün vatandaşlar tarafından yağışlı hava şartlarına rağmen doldu. Cami avlu ve bahçesinde sosyal mesafe kurallara göre ibadet yapılmasına müsaade edildi. 16 Mart 2020 tarihinden bu yana vatandaşların cuma namazını camilerde kılması yasaklanmıştı.

Namaz öncesi cami girişlerinde vatandaşların kontrolleri yapıldı. Edirne Valiliği ve Belediye Başkanlığı tarafından maske, tek kullanımlık seccade dağıtıldı. Selimiye Camii baş imamı Süleyman Demiray, cemaat ile sosyal mesafe kuralına uyarak namazı kıldırdı. Cuma namazı esnasında yağmur yağmasına rağmen vatandaşlar bahçedeki alanda ibadetlerini gerçekleştirdi.  Selimiye Cami’nin ibadete açıldığı günden bugüne ilk kez bir cuma namazı tedbirler kapsamında gerçekleştirildi.

Bekir TÜCCAR

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER