VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 26 Kasım 2019 09:26:14

0 Yorum

“Hayvancılık bitmedi”

Edirne Tarım ve Orman İl Müdürü Atilla Bayazıt, TÜİK verilerinden alınan verilere göre hayvancılığın bitmediğini vurgulayarak; ‘Hayvancılığımız bitti’ gibi bazı söylemler oluyor. Büyükbaş hayvancılığa baktığımızda; 2009

           Edirne Tarım ve Orman İl Müdürü Atilla Bayazıt, TÜİK verilerinden alınan verilere göre hayvancılığın bitmediğini vurgulayarak; ‘Hayvancılığımız bitti’ gibi bazı söylemler oluyor. Büyükbaş hayvancılığa baktığımızda; 2009 yılından itibaren günümüze kadar bir paralellik söz konusu. Bir düşüş yaşanmadığını görüyoruz. Bizim istediğimiz tabii ki bu grafiğin yukarıya çıkması” dedi.

Edirne İl Genel Meclisi 2019 yılı Kasım Ayı toplantılarının Plan ve Bütçe oturumları devam ediyor. Dün gerçekleştirilen toplantıda, Edirne Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından 2018-2019 yılına dair bilgiler verilirken 2020 yılında yapılması planlanan projeler hakkında sunum yapıldı. Edirne Tarım ve Orman İl Müdürü Atilla Beyazıt, Edirne’deki tarım ürünlerindeki çeşitlilikten hayvancılığa, mera alanlarından balıkçılığa kadar pek çok konuda meclis üyelerine bilgiler verdi. Beyazıt, Ankara’da gerçekleştirilen Tarım Şurası’nda alınan kararlar hakkında meclis üyelerine bilgi vererek başladığı konuşmasında, “Burada alınan kararlardan toplulaştırma konusu çok önemli. Cumhurbaşkanımız, 10 yıl içerisinde Türkiye genelinde toplulaştırmanın tamamen biteceğinin müjdesini verdi. Bu durum, ilimizi de yakından ilgilendiriyor. Yeni bir su kanunu düzenlenmesi konusu gündemde. Miras mevzuatıyla ilgili bazı düzenlemeler de var. Kadın ve gençlerde girişimciliğin desteklenmesi konusunda çeşitli çalışmalar yapılacak. Meraların üreticilere ve üretici örgütlerine tahsis edilmesi kararlaştırıldı. Bu çok uzun zamandır söylenen bir durumdu” dedi.

2 MİLYAR 727 MİLYONLUK TARIMSAL DESTEKLEME ÖDEMESİ

Beyazıt, sunumunda meclis üyelerine Edirne’deki tarım ve ova alanları hakkında bilgi verdikten sonra, “Bugüne kadar yapılan tarımsal destekleme ödemeleri 2 Milyar 727 milyon. Bu da ilimiz için çok iyi bir rakam.” ifadelerini kullandı. 

“ALTIN YILINI YAŞADI”

Bu yıl Edirne’deki verimlerin oldukça yüksek olduğunu belirten Beyazıt, “2018 yılına göre bu seneki verimlerimiz yüksekti. Buğday, ayçiçeği ve çeltikte bu yıl oldukça verimli bir sezon geçirdik. Yani Edirne’miz altın yılını yaşadı diyebiliriz” şeklinde konuştu.

“HAYVANCILIK BİTMEDİ”

Bayazıt’ın sunumu sırasında hayvancılık sektörünün kötü günler yaşadığına dair bir takım iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirtti. Bayazıt; “2009 yılından itibaren hayvancılıktaki verileri sizlerle paylaşmak istiyorum. Son zamanlarda ‘Hayvancılığımız bitti’ gibi bazı söylemler oluyor. Büyükbaş hayvancılığa baktığımızda; 2009 yılından itibaren günümüze kadar bir paralellik söz konusu. Bir düşüş yaşanmadığını görüyoruz. Bizim istediğimiz tabii ki bu grafiğin yukarıya çıkması. İnşallah önümüzdeki yıllarda da bu grafik yukarı doğru gidecektir. Küçükbaş hayvancılıkta da gözle görülür bir artış var” dedi. Bekir TÜCCAR

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER