VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 22 Temmuz 2020 13:32:00

0 Yorum

“Hukuki  süreci yakından takip edeceğiz”

Edirne Baro Başkanlığı Aile ve Kadın Hakları Komisyonu adına yapılan açıklama, Pınar Gültekin cinayetinden sonra 2020 yılında öldürülen kadın sayısının 118’e çıktığını ifade edildi.

Edirne Baro Başkanlığı Aile ve Kadın Hakları Komisyonu adına yazılı bir basın açıklaması gerçekleşti. Yapılan yazılı basın açıklamasında 2020 yılında öldürülen kadının sayısının 118’e yükseldiği belirtilirken, İstanbul Sözleşmesi’nin her yönüyle uygulanmasının gerekli olduğu ifade edildi. Yapılan açıklamada;  “Kendisinden 5 gündür haber alınamayan Pınar Gültekin’in yine bir kadın cinayetiyle vahşice öldürüldüğünü öğrenmemizle birlikte 2020’de öldürülen kadın sayısı 118’e yükseldi. Pınar’da öldürülen diğer kadınlar gibi “hayır” dediği erkek arkadaşı tarafından işkence ile öldürülerek bir ormanlık alana atıldı. Bu cinayette yine bir kıskançlık krizinin arkasına sığdırılmaya çalışıldı. Bugün Pınar’ı da isimlerini saymakla bitiremeyeceğimiz, yaşadıklarını anlatırken içimizin sızladığı acısını hala hissettiğimiz diğer kadınlar gibi kurtaramadık.
Ülkemizde kadınlar her gün artarak devam eden şiddete ne şekilde maruz kalacağı, Pınar gibi vahşice öldürülüp öldürülmeyeceği endişesiyle, sokağa çıktığında, yolda yürürken, çalışırken taciz ve istismara uğrama korkusu yaşamaktadır. Ülkemizde ve dünyada kadınların yaşadığı şiddet ve vahşice katledilmelerinin yanı sıra hala kadınlara verilen haklar bir lütuf olarak görülmekte, tüm yaşananlara rağmen ülkemizde İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme tartışmaları devam etmektedir. Maalesef kadına verilen haklar bir lütuf olarak görülmekte, kadınlar, politik ve ekonomik haksızlıklara, cinsiyet ayrımcılığına maruz kalmaktadır.
Kadınlar evde, işte, sosyal hayatta var olmak, bağımsız ve özgür olmak, eşit çalışma koşullarına sahip olmak, cinsiyet ayrımcılığına maruz kalmamak, aslında insan onuruna yaraşır şekilde yaşamak istemektedir. Sağlıklı bir toplum yapısının inşası ancak kadının toplumda hak ettiği insanca, korkusuzca yaşadığı bir düzenin sağlanmasıyla mümkün olacaktır.
İstanbul Sözleşmesi’nin mutlaka her yönüyle uygulanması gerekliliği, yaşanan bu acı olaylarla tekrar tekrar anlaşılmaktadır. İstanbul Sözleşmesi, yalnızca yargısal sürece ilişkin veya şiddet olayları yaşandıktan sonrasına ilişkin koruma ve tedbirler içermemekte, tam tersine kadınların yaşadığı tüm hayatta kalma ve toplumda var olma çabasına ilişkin süreci düzenlemektedir. Sözleşmeye göre öncelik başta şiddeti önleyici politikalar geliştirmektir. Toplumda kadına bakış açısı değişmedikçe, kadının toplumda var olma ve hayatta kalma mücadelesi devam edecektir. Edirne Barosu Aile ve Kadın Hakları komisyonu olarak acilen İstanbul Sözleşmesinin yükümlülüklerine uyulması gerekliliğini hatırlatıyoruz.
Başta Pınar Gültekin olmak üzere katledilen tüm kadınlarımızı saygıyla anıyoruz. Yaşanan tüm şiddet olaylarının son bulması için Edirne Barosu Aile ve Kadın Hakları komisyonu olarak mücadelemize devam edeceğimizi, kadınların bu yolda ve mücadelede yalnız olmadığını, yaşanan hukuki sürecin yakından takip edeceğimizi kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz” ifadelerine yer verildi.   Haber Merkezi

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER