VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 16 Nisan 2019 09:44:01

0 Yorum

“Hükümetin kaynaklarını Havsa için kullanacağız”

31 Mart Yerel Seçimlerinde Edirne’nin Havsa ilçesine Belediye Başkanı olarak seçilen Aydın Balkan gazetemize konuştu. Balkan yapacakları çalışmalarda ve düzenlemelerde hükümetin kaynaklarını Havsa ve halkı için kullanacağını belirte

Cumhur İttifakının Havsa Belediye Başkanlığı için AK Parti’den belirlediği isim Aydın Balkan çalışmalarına başladı. Balkan’a yaptığımız ziyaret ile Havsa hakkında yapacağı çalışmalardan düzenlemelere kadar pek çok konu hakkında konuştuk. Gazetemize özel açıklamalarda bulunan Balkan, Belediye borçlarından personellerine, yapılması gerekenlerden gelecek yıl planlarına dair önemli detayları aktardı. Balkan tüm Havsa’ nın belediye başkanı olduğunu ancak hükümetin hizmet anlayışını, Havsa’ da yapacakları çalışmalarla hissettireceklerini ifade etti.

 

“ZORU BAŞARDIK”

31 Mart Yerel Seçimlerinde Havsa’ da büyük bir başarı elde ettiklerini oy oranlarının yüzde 25’lerden yüzde 51 oranlarına taşıdıklarını ifade eden Balkan; “Trakya Bölgesinde seçim kazanmanın ne kadar zor bir sürçe olduğunu hepimiz biliyoruz. Edirne’de de bu durum böyle. Genel seçimlere oranla yerel seçimler daha da zorlu geçer. Özellikle Keşan ve Havsa ilçelerimizde bu süreci daha net görürsünüz. Ancak Havsa’da ve Edirne Merkez’de seçim kazanmak Keşan’a göre daha zor. Keşan’daki oy oranları yüzde 30-35’lerdeyken, Havsa’ da ve Merkez’de yüzde 25 oranlarında oy alabiliyorduk. Şu an ise Cumhur İttifakıyla birlikte Keşan’da yüzde 30-35’lik oranları yüzde 49’a, Havsa’da da yüzde 25’lik oy oranını yüzde 54’lere ulaştırdık. AK Parti ile MHP çok çalıştı ve karşılığını aldığına inanıyorum” dedi.

 

“PERSONEL ALIMLARI DA AYNI SEÇİM ÇALIŞMASI GİBİ YAPILMIŞ”

Balkan Havsa eski Belediye Başkanı Oğuz Tekin ve Yönetiminin personel alımında yanlış politikalar izlediğini vurgulayarak; “Havsa’ da yapılması gereken çok işi var. Sansasyonel şekilde tabir edilen bir işimiz olmayacak şimdilik. Genel olarak çalışmalarımıza başladık. Ancak seçim öncesinde son dönemlerde çarklar adeta durma noktasına gelmişti. Gelir-Gider dengesi çok bozuktu. İşleyiş adeta durma noktasındaydı. Hiçbir çevre esnafı Havsa Belediyesi ile çalışmak istemiyordu. Bu defa alım da işlem de yapılamıyordu. Belediye içerisinde genel hiyerarşi bozuk. Ast-Üst dengeleri çok bozuk. Belediye çalışanlarının yüzde 50’si neredeyse çalışmıyor. Planlamalar yok, ne yapacaklarını ve neler yapacaklarını bilmiyorlar. Son zamanlarda sadece seçim çalışmaları yapılmış. Alelacele Pazaryeri yapılmış bunun dışında diğer işler hiç yürütülmemiş. İlk yapacağımız işler düzenlemeleri ve planlamaları yapıp, içerideki yönetim sistemimizi değiştirmek. Personel planlamasına da yapacağız. Personel alımları da aynı seçim çalışması gibi yapılmış. Örneğin; meclis üyelerinin çocukları, ilçe kadın kolları başkanlığındaki partililerin çocuğu, akrabası, dayısı, halası gibi insanlar işlere alınmış. Böyle olunca da Belediye’de bazı birimlerde eksiklikler yaşanıyor. Personel fazlamız var ancak gerekli birimlerde gerekli kişiler yok. Örneğin Mali İşleri yeniden düzenliyoruz ama Mali İşlerde çalışacak personel yok. Yazı İşlerinde yetkili görevlendirebileceğimiz 1 kişi var sadece. Yeni bir oluşuma gideceğiz. Herkese kendi yetkinlik alanında görev vereceğiz. Eğer bunu da elde edemezsek personel alımı gerçekleştireceğiz. Önce bunu yapmamız gerek” şeklinde konuştu.

“GEREKLİ TEDBİRLERİ VE ÇALIŞMALARI YAPACAĞIZ”

Balkan başkanlığı süresince Havsa’ yı canlandıracaklarını ancak geçen süre zarfında belirli işlemler yapılması gerektiğini vurguladı; “Belediyemizin çok borcu var. Gelir-gider dengesinin bozuk olduğu için borçlar gitgide artmış ve buna bağlı olarak da gelirlerin de tahsil edilememesi nedeniyle borçlar gün geçtikçe artmış. Önümüzde devasa bir borç yükü var. Ne kadar borcumuz var? Ne kadar alacağımız var? Daha kapsamlı ve detaylı bir çalışma yapıp gerekli tedbirleri ve çalışmaları yapacağız” ifadelerini kullandı.

 

“HÜKÜMETİN KAYNAKLARINI EN ETKİN ŞEKİLDE KULLANACAĞIZ”

Balkan hükümetin kaynaklarını belediye’nin imkanları dışında kalan projeler için kullanacaklarını belirterek; “Seçim sürecinde açıkladığımız projeler var. bu projeler havsa çapında bir belediye için maliyetli projeler. Bunların hepsinin bir dönemde belediye kaynaklarıyla yapılması, gerçekten çok zor. Bu projeler için finansman kaynakları bulacağız.  Burada hükümetimizin desteğini olacağını düşünüyorum. Örneğin AK Parti Milletvekilimiz Fatma Aksal ile görüştüğümüzde dere ıslahı projesi tamamlandıktan sonra çevre düzenlenmesini belediye olarak biz yapacaktık ve vekilimizden konu hakkında yardım sözü aldık. Ona keza Kardeş Belediyeler konusunda görüşmeleri arttıracağız. 26-27-28 Nisan’da Kızılcahamam’da belediye başkanları toplantımız olacak. Orada da bir takım girişimlerde bulunacağız. Hükümetin kaynaklarını ilçemiz ve kentimiz için en etkin şekilde kullanacağız. Çok güzel işler yapacağımıza inanıyorum”

 

“YETKİLİSİNDEN HALKINA HERKES EĞİTİM ALACAK”

“İnsanların sürekli kendini geliştirmesi gerektiğine inanırım. İnsanların sürekli öğrendiğini ve ölene kadar daha çok öğreneceğimiz konunun ve bilginin olacağına inanırım. Hiçbir zaman bir konuda hiç kimse tam yetkin olamaz. Bu kapsamda bu yapılanmayı yaptığımız günden itibaren belediye meclis üyelerinden encümenlerine personellerinden yetkililerine kadar herkes kendi alanlarında eğitim almaya başlayacaklar. Doğru kaynaklardan doğru bilgiler edinerek, elimizdeki insan kaynağını akıllı bir şekilde kullanmalıyız. Edirne’de geniş kapsamlı, yetişmiş insan kapasitemizin olduğuna inanmıyorum. Havsa’ da bu oran daha da az. Ancak alınacak eğitimlerde daha bilinçli, daha farkında, daha bilgili bir Havsa için çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi. Bekir TÜCCAR

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER