VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 19 Haziran 2019 11:13:15

0 Yorum

İl Genel Meclisinin ardından…

İl Genel Meclislerini takip eden okuyucularımız bilir ki; her ayın ilk haftası tüm gündem maddeleri, komisyon raporları, talep dilekçeleri vs. gibi konular; konuşulur, tartışılır veya karara bağlanır.

İl Genel Meclislerinin görevleri, yetkileri, kimler yer alır? gibi merak ettiklerinizi bulunduğunuz ilin (varsa) İl Özel İdaresinin internet sayfasından ulaşabilirsiniz.

31 Mart Yerel Seçimlerinden sonra Edirne İl Genel Meclisi yeni meclis üyeleriyle çalışmalarına başladı.

Seçimlerden sonra İl Genel Meclisi toplantılarını aralıksız takip edip, kamuoyunu ilgilendiren konularda da haberlerimizi yayınladık.

Çoğu yerel gazetelerin sayfalarında yer almayan ama Edirne AHVAL olarak yayınladığımız pek çok konu başlığını sizlerle aktardık.

*

Nisan, Mayıs ve Haziran ayları toplantılarını kendimce değerlendirmek istedim bugünkü köşe yazımda…

Siyaset, Tarım, Kültür-Sanat, Ekonomi, Turizm gibi konularından biraz sıyrılıp, farklı bir açıdan değerlendirmede bulunmak istedim.  İl Genel Meclis Komisyonlarının Haziran ayı toplantılarında aktarılan rapor sonuçlarının, birkaçında detaylı bilgilere rastlamadım. Diğer raporlardaysa uzun uzun cümleler, bilinen rakamlar veya herkesin bildiği terimler, konular yer alıyordu. Araştırma komisyonlarının elde edebileceği bilgiler, sıradan vatandaşların veya görevlilerin ulaşacağı bilgiler değildir. Komisyonlar araştırır, rapor hazırlar ve sunarlar. Biz de gazeteciler gördüklerimizi, açıklamaları sizlere haberleştirerek ulaştırırız. Son yapılan İl Genel Meclisi komisyon raporlarında, detaylara tam anlamıyla ulaştığımıza inanmıyorum.

Mesela bu ay meclise sunulan Turizm Komisyonunun “Yunanistan’dan ve Bulgaristan’dan gelen turistlere Yönelik Kurum ve Kuruluşlarca yapılan çalışmalar” hakkında hazırladığı raporu çok yetersiz gördüm. Raporda, yapılan veya yapılmakta olan işler için ne kadar para harcanmış? Kaç kişi görev almış? Tüm bu yapılanlardan sonra ne kadar artı sağlanmış? Eksikler, talepler vs gibi sorular aklımda hep cevapsız kaldı. Konu hakkında yetersiz bilgiye sahip olduğumu düşünerek, kamuoyunu yanlış yönlendirmemek adına gördüklerimi yazmak veya anlatmak ihtiyacı duymadım kendimde, bazı yerel gazetelerde haberler dahi yayınlandı. Tabii ki komisyon bir takım çalışmalarda bulundu ama yeterli ve güncel değil…

*

Bir diğer başka örnek ise Gençlik ve Spor Komisyonunun “Kırkpınar Er Meydanı Modernizasyonu” hakkındaki raporu. Raporun sunumu bittikten sonra bilindik konulardan ve cümlelerden ibaret, hissi uyandırdı. Rapor sanki gazetelerde ve sosyal medyada yazılanlardan kopyalanıp yapıştırılmış gibiydi. Kırkpınar’ın tarihçesi değil de bu zamana kadar Kırkpınar’dan elde edilen gelirler ve giderler neler veya ne kadar? Kırkpınar Er Meydanı Modernizasyonu için kimler ile görüşülüp bilgi alındı. Bakanlık ne yanıt veriyor? Belediye Başkanlığı ne yanıt veriyor? gibi gibi ifadelerin yer alacağını düşünüyordum ama yanıldım.

İl Genel Meclis Üyelerinin oluşturdukları her komisyon, her rapor maliyet ve zaman demek.

İl Genel Meclisi gibi alanlarda zaman, paradan ve imkânlardan daha önemlidir…

“Devlet için, millet için çalışmak boynumuzun borcu deniyor” ama “boynum da terlemesin” mantığı da bu göreve yakışmaz.

Belki bu konuları “tartışmak için çok erken” diyebilirsiniz…

Rapordaki ifadeleri “bizler yazmıyoruz, bize aktarıldığı kadar anlatabiliyoruz” diyebilirsiniz…

Yukarıda yazılanların yüzde 100’ünü sokaktaki insanlar bize soruyor

İnsanlar “Burada ne kadar, ne zaman harcadıkları yazmıyor” dediğinde bizim de yanıtımız; “komisyon yazmamış” veya “Komisyon bilmiyor her halde ki söylemediler” diyoruz.

İnsanlar bize; “Nasıl komisyon bunlar yahu” diye sitem ediyor.

Kısacası insanlar gerçek anlamda yaşadıkları köyle, mahalleyle, şehirle, ülkeyle ilgili konuları bilmek istiyor.

Daha önümüzde 5 yıl var…

Neler değişir? Neler yapılır? hep birlikte göreceğiz…

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER