VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 02 Ekim 2019 09:27:36

0 Yorum

İlk günden tepkiler başladı Yeni güzergâhlara karşı imza kampanyası

 

ETUS’ un dün itibariyle uygulamaya başladığı yeni güzergâhlara yönelik, kent sakinleri ikamet ettikleri mahallenin muhtarlıklarının yolunu tuttular. Yeni güzergâhların kişilerin ulaşımı için elverişli olmadığı, hatlarda gecikme yaşandığı, ek rota veya eski güzergâh modeline dönülmesi için imza kampanyaları başlatıldı.

Edirne Belediye Meclisinin aldığı karar, Palye Ulaşım Proje Tic. ve San. A.Ş’nin yapmış olduğu araştırma ve tespitlerine göre hazırlanan 24 ETUS güzergâhı ilk günden tepkilere neden oldu. Özellikle okul, hastane ve iş yerine gitmek için ETUS araçlarını kullanmak zorunda kalan yolcular, gecikmeli olarak seyahat etmek zorunda kaldı. Konu hakkında tepkilerini aktaracak yetkililere ulaşamayan vatandaşlar, şikâyetlerini sosyal medyadan dile getirdi. Kent sakinleri, yeni güzergâhlar hakkında şikâyetlerini mahalle muhtarlarına ileterek imza kampanyası başlattı. Konu hakkında Gazetemiz muhabiri Bekir Tüccar’a konuşan ETUS Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Giyik, Edirne Kent Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Gökerküçük, Umurbey Mahalle Muhtarı Turhan Ülgüder, Babademirtaş Mahalle Muhtarı Haluk İnağ, Yıldırım Bayezid Mahalle Muhtarı Nuri Bostancı çeşitli açıklamalarda bulundular.

İNAĞ: “DEVLET HASTANESİNE AKTARMALI GİTMEK İSTEMİYORLAR”

Babademirtaş Mahalle Muhtarı Haluk İnağ, Yeni güzergâhların belirlenmesiyle mahallelerin özellikle Sultan I. Murat Devlet Hastanesine ulaşımda sıkıntı yaşadıklarını belirtti. Mahallelilerin imza kampanyası başladığını belirten İnağ; “Mahallelimiz 5A ve 5B hatlarında çalışan minibüslerin kaldırılmasına çok tepkili. Özellikle direk olarak Sultan I. Murat Devlet Hastanesine ulaşım geciktiği için mahallelimiz randevularına da geç kalıyor. Mahallelimiz bana ulaşarak imza kampanyası başlatacaklarını söylediler. mahalleliler okul, hastane ve iş yerine ulaşım kendilerini zora soktuğunu aktardı” dedi.

ÖZGÜNDEN: “600’ÜN ÜZERİNDE İMZA TOPLANDI”

Yeni güzergâhlardan memnun olmayan kent sakinlerinin ilk günden imza kampanyası başlatarak, 600’ün üzerinde imza toplandığını aktaran Umurbey Mahalle Muhtarı Turhan Özgünden; “Yeni güzergâhlara karşı olarak mahallelimiz imza kampanyası düzenledi. Sadece bugün 660 kişi yeni güzergâhlar hakkında imza attı. Çok şikâyet geldi. Öğrenciler okula, hastalar hastaneye gidemiyor. öğrencilerin ve hastaların randevularına veya okullarına yetişmesi için 30-45 dakika evlerinden erken çıkmaları gerekiyor. Pek çok kişi hem bana birebir hem de telefonla arayarak yeni güzergâhların kendilerini mağdur ettiğini belirtti. Özellikle çocuklar üzerinde çok etki var. Okullarına geç kaldıklarında yok yazıldıklarını söylediler. Yeni güzergâhlarda ya ekleme veya değişiklik yapılsın ya da eski haline getirilsin” şeklinde konuştu.

BOSTANCI: “BENİM ÇOCUKLARIM DA OKULA GİDEMİYOR”

Yıldırım Bayezid Mahalle Muhtarı Nuri Bostancı, yeni güzergahlar nedeniyle mahallede yaşayan öğrencilerin okula gitmekte çok büyük sorun yaşadığını belirterek; “Mahallelimiz imza kampanyası başlatmayı düşünüyor. Özellikle 5C’nin kaldırılmasına yönelik şikâyetler çok. Özellikle öğrencilerimiz çok büyük sorun yaşıyor. Benim çocuklarım da okula gidemiyor. Geç kaldıklarında da yok yazılıyorlar. Geri kalan yönde bir sıkıntı yok gibi gözüküyor. Halkımız 5C hattını geri istiyor” ifadelerini kullandı.

GÖKERKÜÇÜK: “SONUÇTA ŞİRKETLER KÂRINI DÜŞÜNECEK”

Edirne Kent Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Gökerküçük, şirketlerin kâr amaçlı çalıştığını belirterek konu hakkında; “bir tarafta hizmet sunan bir birlik, diğer tarafta hizmetten memnun olmayan halk. Halkın beğenmedikleri konularında da bizde eleştiriyoruz, öneriyoruz ve açıklamalarda bulunuyoruz. Burada sorun ETUS değil, burada sorun Edirne Belediye Başkanlığının ulaşıma müdahil olması. Sonuçta şirketler kârını düşünecek” dedi.

GİYİK: “BU GÜZERGÂHLARI TEKNİK HEYET HAZIRLADI”

ETUS Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Giyik’e güzergâhlar hakkında yapılan şikâyetlere yönelik sorular yönelttik. Giyik, güzergahları teknik heyetin oluşturduğunu belirterek; “Sonuçta bu güzergâhları teknik heyet hazırladı. Devam edeceğiz. Bizim bu anlamda açıklama yapma şansımız yok zaten. Biz gereken hizmeti veriyoruz. Bütün mahallelerde araçlarımız var. Haritayı mantıklı bir şekilde incelerseniz, kimse mağdur değil. Birkaç aksaklık oldu. Onlar da giderilecek aksaklıklar. Neden imza kampanyası yaptıklarını anlamıyorum” dedi. Bekir TÜCCAR

 

 

 

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER