VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 18 Haziran 2020 15:47:12

0 Yorum

Işıklara MASKE TAK! uyarısı

Edirne Belediyesi Trafik lambalarına maske tak stickerları yapıştırdı. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan , “hem kırmızı hem yeşil ışığa maske tak stickerını yapıştırıyoruz. Bunun anlamı şu, kırmızı da olsa maskeni tak yeşil de olsa maskeni tak yani her halükarda her ortamda mutlaka maskemizi takalım sosyal mesafeye uyalım hijyen kurallarına riayet edelim hepimizin sağlığı için hepimizin güvenliği için maskesiz dışarıya sokağa çıkmayalım” dedi.

Edirne Belediyesi trafik lambalarında bulunan “Evde kal” ve “Eve git “ stickerlarını çıkartarak, yerine kırmızı ve mavi ışıklara maske tak stickerlarını yapıştırdı. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Tüm Türkiye’de yavaş yavaş bütün illere maske zorunluluğu yani maskesiz sokağa çıkma yasağı geliyor. Biz bu anlamda bir ilk olalım öncü olalım istedik” dedi. Gürkan, Stickerları hem kırmızı hem yeşil ışığa yapıştırmalarının amacının her ortamda insanların maske takması konusunda bilinçlendirmek olduğu belirtti. Edirne Belediyesi maske tak stickerlarını yapıştırmaya Saraçlar Caddesi’nin girişinde bulunan trafik lambalarından başladı. Başkan Gürkan, daha sonra Saraçlar Caddesi’nde gezerek maske takmayan vatandaşları maske takmaları konusunda uyardı. Başkan Gürkan, herkesin sağlığı ve güvenliği için maskesiz dışarıya çıkılmaması gerektiğini söyledi. Başkan Gürkan, Edirne’de yaklaşık bir aydır sıfır vaka ile gittiğini ancak son günlerde vaka görüldüğünü açıkladı.

“MASKESİZ DIŞARIYA SOKAĞA ÇIKMAYALIM”

Her ortamda maske takılması konusunda vatandaşlara çağrıda bulunan Başkan Gürkan, “Bütün Türkiye olarak Covid-19 ile mücadelemiz devam ediyor. Tabi yeni normalleşme dönemine girdik ama mücadele bitmedi. Sayın Sağlık Bakanının da sayın Cumhurbaşkanın da açıkladığı gibi mücadeleye devam Taa ki Türkiye’de hiçbir vaka çıkmayana kadar ama o noktada bile korunma mücadelemiz devam edecek. Biliyorsunuz ki 10 Marttan bu yana 65 yaş üstünün, 18-25 yaş altının sokağa çıkma yasakları döneminde biz Edirne’deki trafik lambalarındaki kırmızı ışığa evde kal, yeşil ışıklara da eve git yazmıştık. Şimdi Cumhurbaşkanlığının aldığı karar gereği sokağa çıkma yasağı artık yok evde kalma yazmıştık. Tüm Türkiye’de yavaş yavaş bütün illere maske zorunluluğu yani maskesiz sokağa çıkma yasağı geliyor. Biz bu anlamda bir ilk olalım öncü olalım istedik. Edirne’deki trafik ışıklarındaki evde kal eve git yazılarını çıkartarak hem kırmızı hem yeşil ışığa maske tak stickerını yapıştırıyoruz. Bunun anlamı şu, kırmızı da olsa maskeni tak yeşil de olsa maskeni tak yani her halükarda her ortamda mutlaka maskemizi takalım sosyal mesafeye uyalım hijyen kurallarına riayet edelim hepimizin sağlığı için hepimizin güvenliği için maskesiz dışarıya sokağa çıkmayalım” dedi.

“KOLA TAKMAK HİÇBİR ANLAM İFADE ETMİYOR”

Gürkan, maskeyi takmak yerine elinde, cebinde gezdiren vatandaşlara da tepki gösterdi ; “maskelerin tek bir amacı var bizim ağız ve burundan gelebilecek virüslere karşı bizi korumak ve bizde bir virüs varsa bir taşıyıcı isek ya da pozitif vakaysak bilmediğimiz halde orada bir başkasına bulaştırmamak. Dolayısıyla maskenin takılacağı tek bir yer var ağzımızın burnumuzda taşımıyorsak hiçbir şey kafaya kola takmak hiçbir anlam ifade etmiyor lütfen bana bir şey olmaz demeyin size bişey olmaz yakınlarınıza olur diğer vatandaşlara olur bu yüzden her ortamda mutlaka sosyal mesafe kurallarına uyup maskemizi takalım” şeklinde konuştu.

“BİRKAÇ GÜNDÜR VAKA SAYILARI GÖRÜLMEYE BAŞLADI”

Edirne’de son birkaç gündür vaka görüldüğünü söyleyen Gürkan, “Edirne’de 1 aydır sıfır vakayla gidiyorduk ama son birkaç gündür vaka sayıları görülmeye başladı maalesef. Şehir dışında gelenler de var bunların içerisinde. Vakaların artması tabi ki endişe verici. Vaka sayısı 700’lere düşmüştü fakat son günlerde 1500’e kadar çıktı endişe verici hale geldi” dedi.

“MASKE VE DEZENFEKTAN DAĞITIMI DEVAM EDİYOR”

Belediye olarak tedbirleri almaya devam ettiklerinin altını çizen Gürkan, “Edirne belediyesi olarak önlemlere yeni normalleşmeyle beraber ilk günkü tedbirlerimiz ve önlemlerimize devam ediyoruz. Yolu köpüklü dezenfektanla dezenfekte ediyoruz maske ve dezenfektan dağıtımı devam ediyor. Her zaman vatandaşımızın yanındayız. Maskeler ve eldivenler tıbbi atık sayılıyor. Hem maskelerimizi hem eldivenlerimizi şehrimizde de bulunan tıbbi atık poşetlerine atalım” açıklamasında bulundu.  Ali KARAMAN

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER