VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 14 Ağustos 2020 15:03:36

0 Yorum

“İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmemeli”

                Türkiye genelinde 81 ilde eşzamanlı olarak Cumhuriyet Kadınları Derneği tarafından İstanbul Sözleşmesi’ne istinaden basın açıklaması yapıldı.

                Edirne Cumhuriyet Kadınları Derneği dernek binasında İstanbul Sözleşmesi konulu basın açıklamasını yapan Dernek Başkanı Mine Hepgüllü; “Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesi, toplumlara cinsellik karmaşası dayatarak aile kurumunu ve toplumsal değerleri örselemek ve ulus devletleri güçsüzleştirmek isteyen emperyalizmin içimizdeki neoliberal uzantılarına büyük bir çığırtkanlık alanı açacaktır”dedi.

                Atatürkçü Düşünce Derneği, CHP Belediye Meclis Üyeleri Nuray Yılmaz ve Filiz Gencan Akın, Emekli-Sen Edirne Şubesi temsilcisi, CHP Merkez İlçe Kadın Kolları Başkanı Reyhan Güzel ve Cumhuriyet Kadınları Derneği üyelerinin katılımıyla gerçekleşen basın açıklamasında; “Türkiye ise 6284 sayılı kanunu, Sözleşmedeki toplumsal dokumuza ve ulus devlet bütünlüğümüze uymayan ifadelerin hiçbirine yer vermeyerek milli vasfımıza uygun şekilde hazırlamıştır. Keza, Aile Bakanlığınca, Türkiye'nin taraf olduğu diğer uluslararası sözleşmeler ve İstanbul Sözleşmesi'ne atıfta bulunarak hazırlanan "Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Ulusal Eylem Planlarında da bu kavramlar geçmemektedir. Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesi, toplumlara cinsellik karmaşası dayatarak aile kurumunu ve toplumsal değerleri örselemek ve ulus devletleri güçsüzleştirmek isteyen emperyalizmin içimizdeki neoliberal uzantılarına büyük bir çığırtkanlık alanı açacaktır. Türkiye İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmemeli, ancak Sözleşmenin 72. maddesine dayanarak, söz konusu madde ve ifadelerde değişiklik yapılması için bir an önce Avrupa Konseyi'ne başvurmalıdır”ifadelerine yer verildi.

               Cumhuriyet Kadınları Derneği adına Mine Hepgüllü; “Kadına yönelik ve aile içi şiddetin önlenmesinde yürütülen mücadelenin dayanağı iç hukuk oluğu belirtilerek; “Kadınımızı Anayasamız, Medeni hukukumuz, Ceza hukukumuz ve 6284 sayılı kanunumuz korumaktadır. Bu nedenle "İstanbul Sözleşmesi Yaşatır" sloganı, Cumhuriyet devriminin ve ülkemizde bugüne kadarki kadın mücadelesinin çok önemli kazanımlarını, keza 6284 sayılı kanunun önemini ve gücünü yadsıyan, kendi gücümüze güvensiz bir söylemdir.Cumhuriyet Kadınları Derneği kadına yönelik ve aile içi şiddete karşı mücadeleyi, erkeklere karşı değil, kadın - erkek birlikte yürütülecek ve bir yandan 6284 sayılı kanunun daha etkili uygulanması, diğer yandan kadınımızın eğitimsizlikten ve ekonomik bağımlılıktan kurtarılarak üretimde, yönetimde ve hayatın her alanında özgücü ile yer alması mücadelesi olarak görmektedir” açıklamasında bulundu. Damla GÖÇ

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER