VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 13 Ocak 2021 16:32:31

0 Yorum

İstiklal Marşı ve Mehmet Akif sergisi açıldı

Trakya Üniversitesi ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü işbirliğinde “Kabulünün 100. Yılında İstiklal Marşı ve Mehmet Akif” konulu sergi açılışı gerçekleşti. Sergi açılışına Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Hamdi Zafer, İl Kültür Ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk, T.Ü. Kütüphane Ve Dokümantasyon Daire Bşk. Doç. Dr. Nurten Çetin, Üniversite Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Sezgin, T.Ü. Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Mustafa Hatipler ve üniversitenin akademisyen personeliyle birlikte diğer konuklar katıldı.

Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Bşk. Doç. Dr. Nurten Çetin açılış konuşmasında; “Bilindiği gibi 2021 yılı İstiklal Marşımızın kabulünün 100. yıl dönümüdür. Bu yıl da ülkemizde çeşitli anma etkinlikleri yapılmaktadır. Biz de Trakya Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı olarak bağımsızlığımızın sembolü İstiklal Marşımızı ortaya çıkaran koşulları hatırlamak, anmak ve bu vesileyle İstiklal Marşımızın şairi Mehmet Akif Ersoy’a şükran duygularımızı ifade etmek amacıyla bu sergiyi hazırladık. Osmanlı Devleti 20. yüzyılın başında girmiş olduğu savaşlardan yenik çıkmıştı. 30 Ekim 1918’de Mondros Mütarekesi’ni imzalamış, hemen akabinde ülkemizde işgaller başlamıştı. İstanbul hükümetinin ve kamuoyunun karamsarlık ve ümitsizlik içinde bulunduğu bu günlerde milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy, Mustafa Kemal Paşa’nın liderliğinde Anadolu’da başlayan milli mücadeleyi destekledi. Balıkesir’de Zağnos Paşa Camiinde, Kastamonu’da Nasrullah Camiinde verdiği vaazlarında binlerce kalabalığa seslenmiş, Müslümanları birlik ve beraberliğe davet etmiştir. Vatanın kurtuluşu için yazılar kaleme almıştır. Sebilürreşad’ta yazdığı yazılar bastırılarak Anadolu’ya ve cephelere gönderilmiştir. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Paşa “manevi cephemizin kuvvetlenmesine Sebilürreşad’ın büyük hizmeti oldu. Size teşekkür ederim.” diyerek Mehmet Akif’in milli mücadeleye katkısını ifade etmiştir. Mehmet Akif, İstiklal Savaşımızı destanlaştırarak İstiklal Marşımızı yazmıştır ve Türk milletine hediye etmiştir. Eseri kabul edildiğinde “Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın” diyen Akif, Türklerin bağımsız olarak yaşayamayacaklarını “Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım. Hangi çılgın bana zincir vuracakmış şaşarım” sözleriyle ifade etmiştir.

İstiklal Marşımızın kabulünün 100. yılını kutluyor, Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Paşa ve silah arkadaşları ile milli marşımızın yazarı Mehmet Akif Ersoy’u saygıyla anıyorum. Sergimize ev sahipliği yapan İl Kültür ve Turizm Müdürü Sayın Kemal Soytürk ve personeline teşekkür ediyorum” dedi.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal SOYTÜRK yaptığı konuşmasında; “Anadolu’nun dört bir yanında devam eden Milli Mücadelenin ruhunu ve kararlılığını yansıtan ve aynı zamanda o büyük mücadeleye coşku ve heyecan kazandıran abidevi eserdir. İstiklal Marşı;  zalime, işgalciye ve sömürgeciye boyun eğmeyen ve dünyaya meydan okuyan direnişin destanıdır. Milli Mücadelenin ruhunu temsil eden, sadece lafta değil manası ve hakikatiyle her an yaşanan coşku ve heyecandır. Yediden yetmişe herkesin aynı inanç ve heyecanla okuduğu, ezberlediği, haykırdığı İstiklal Marşının her mısrasında tarih, medeniyet ve ortak vatan, bayrak aşkı, nazlı ve şanlı hilalin gölgesinde Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u saygı ve minnetle anıyoruz” dedi.

Devecihan Sergi Salonundaki sergi, 11-25 Ocak 2021 tarihlerinde saat 10.00-16.00 arası halkımızın ziyaretine açık olacak. Haber Merkezi

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER