VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 24 Ocak 2020 09:58:16

0 Yorum

İttifak bozuluyor mu?

İYİ Parti TBMM Grup Başkanı ve Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, CHP ve İYİ Parti arasındaki ittifaka bazı kişilerin zarar verdiğini belirtti. Çakırlar; “Recep Gürkan’a kızıp bize oy atmayan insanlar da var. Biz ülkenin geleceğini düşünerek hareket ettik. Kişilere değil genele odaklandık ama CHP ile aramızda katolik nikâhı yok” dedi.

İYİ Parti TBMM Grup Başkanı ve Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar ile İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir ve il yönetim üyeleri gazetemizi ziyaret etti. Çakırlar, Türkiye ve Edirne gündeminde yer alan konular hakkında yaptıkları çalışmalar ve düşüncelerini aktardı. Sorularımızı yanıtlayan Çakırlar, kamuoyunun dikkatini çekecek açıklamalarda bulundu. Çakırlar, gazetemize yaptığı nezaket ziyaretinde Şubat ayında gerçekleştirilecek olan kongreleri hakkında bilgi verdi. Ayrıca, İYİ Parti TBMM Grup Başkanı ve Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, Bulgaristan’dan ve Yunanistan’dan gelen ziyaretçilerin Çorlu, Lüleburgaz ve İstanbul gibi yerleri tercih etmesine değindi. Çakırlar;  “Edirne Belediye Başkanlığının, Esnaflar ve Sanatkârlar Odaları Birliğinin, Edirne Ticaret ve Sanayi Odasının ve Edirne Ticaret İl Müdürlüğünün denetlemeleri lazım. Bostanpazarında çok uçuk fiyatlarda yağ ve farklı ürünler satıldığını söylediler ve şikâyet ettiler. Bir başka konu da fiyat etiketleri. Dünyanın neresine giderseniz gidin, bir yere girdiğinizde etiket veya fiyat tarifesi görmezseniz şüpheye düşersiniz. Daha pek çok sorun var. Türkiye’nin çeşitli yerlerini de biliyoruz. Bu konuda Edirne daha avantajlı. Örneğin alışveriş merkezlerinde ve süper marketler satış rekorları kırıyor. Ancak iyi denetlenmezse, iyi kontrol edilmezse bu durum daha da kötüye gider. Örneğin Giresun’dan Soçi’ye ücretsiz seferler yapılıyor. Sırf gelsinler diye. Edirne esnafı bir araya gelse, ETSO da, EDESOB da veya ilgili kurumlar birlik olsa da hafta sonu 3-4 tane boş otobüs Bulgaristan’ın bir yerine gönderse ve oradan Edirne’ye ücretsiz turist taşıyamaz mı? Sadece bu durum bile gelen turist sayısını arttırmak için bir yöntem. Bunun gibi çalışmalar yapmamız lazım”

“SORUYORUZ AMA REDDEDİLİYOR”

“Edirne’de son dönemlerde artan Katarlı yatırımcılar şu gerçeği çok iyi biliyorlar. Petrol kaynakları tükendi ve farklı ticaret işleri yapmak istiyorlar. Sadece Edirne’de değil, Türkiye’nin tarımsal ve turistik şehirlerinde farklı alanlarda yatırımlar yapıyorlar. Biz kendi elimizle kendi ipimizle çekiyoruz. Her gittiğimiz yerde ‘desteklemeleri vermiyorlar’ diyorlar. Elimizdeki kaynakları kullanacak gücü yoksa kendi insanlarımızın, bu iktidarın kabahatidir. Devletin ekonomik olarak çöktüğünün göstergesidir. CHP ve İYİ Parti olarak soruyoruz ama reddediliyor” dedi.

“İYİ PARTİ OLARAK DAHA YÜKSEK ORANDA OY ALACAĞIMIZA EMİNİM”

Türkiye gündeminde tartışma konusu olan “Erken Seçim olacak” iddialarına yönelik açıklama yapan Çakırlar; “Erken seçim olmaz. İki alternatif var. Ya fes edecek ya da 360 milletvekili bir araya gelecek. Parlamentonun yüzde 50’si ilk defa milletvekili olmuş insanlar. Özlük hakları kazanmış insanlar değil. Konjektürde Genel Başkanımızın demek istediği; ‘Parlamenter sisteme geçeceğiz’ derlerse olur dedi. Böyle bir niyetleri de yok. Dün mahalli seçimlerden çıktık daha, 1,5 yıllık milletvekiliyiz. İnsanlar ‘yeter artık’ diyecek. Bazı gerçekleri görmek lazım. Meclis gruplarında ‘parlamenter sisteme geçilsin mi?’ diye konuşan veya soran yoktu, biz ağzımızda pelesenk ettik. Şimdi araştırma grupları parlamenter sisteme geçilsin mi sorusunu soruyor. Çıkan sonuç yüzde 60. Ben erken seçim olsun isterim ama bilin ki İYİ Parti olarak daha yüksek oranda oy alacağımıza eminim”

“ARAMIZDA KATOLİK NİKÂHI YOK”

Çakırlar, 31 Mart Yerel Seçimlerinde CHP ve İYİ Parti arasındaki ittifakın adayı Recep Gürkan’ın seçilmesinin tepki topladığını belirtti. Çakırlar; “Yanlışlık şurada; mevcut partiler içerisinde doğru zamanda doğru insanları bulamamadan kaynaklı bir sorun oluştu. Kişi tespitindeki yapılan yanlışlık sandıkta ortaya çıktı. 20 binden fazla insan oy kullanmadı. Aday seçimindeki yanlışlık 20 binin üzerinde insanın oy kullanmamasına neden oldu. Seçimi de kaybedebilirdik. Bana, partimize, il başkanıma, partililerimize yapılan baskıdan bıktık. Aday seçimi de Genel Başkanımızla ve parti yönetimiyle aldığı karardır. Böyle olunca biz desteklemeseydik, mümkün müydü seçimi kazanmak? değildi. Peki bugün bu kıymet biliniyor mu? Hayır bilinmiyor. Ankara’daki, İstanbul’daki, İzmir’deki, Adana’daki belediye başkanları kıymet biliyor ancak Edirne bilmiyor. Nedenini de bilmiyoruz. Eğer bu duruma partizan olarak baktığımızda niçin Edirne’de Eskişehir Belediye Başkanı gibi bir belediye başkanı bulamıyor. Recep Gürkan’a kızıp bize oy atmayan insanlar da var. Biz ülkenin geleceğini düşünerek hareket ettik. Kişilere değil genele odaklandık ama CHP ile aramızda Katolik nikâhı yok” ifadelerini kullandı.             Bekir TÜCCAR

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER