VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 15 Mayıs 2020 23:37:52

0 Yorum

Kaçar: “Savunmak zorundayız”

Trakya Platformu Dönem Sözcüsü Avukat Bülent Kaçar, Saros FSRU Gemi İskelesi Projesinin hukuka ve yönetmeliğe aykırı olarak yapılmak istendiğini belirterek; “Çünkü denizimizi, doğamızı, yaşam alanlarımızı Çevre ve Şehircilik Bakanlığına karşı korumak ve mahkeme kararını hukukun üstünlüğü ilkesi çerçevesinde savunmak zorundayız” dedi.

Saros Körfezine BOTAŞ A.Ş. tarafından yapılması planlanan SAROS FSRU GEMİ İSKELESİ projesi ile ilgili tartışmalar kamuoyunda sürüyor. Projenin Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporuna oluşan itirazlar sonrası Edirne İdare Mahkemesinde görülen davada yönetmeliğine aykırı olduğu belirlenmişti. Sonrasında proje için 2009/7 sayılı genelge kapsamında yeni ÇED sürecine başlanmıştı. Çevre gönüllüleri ve bölge halkı ÇED sürecine itiraz etmiş, ilgili dilekçelerini Çevre ve Şehircilik Bakanlığına iletmişti. Bakanlık projenin ÇED raporunu İnceleme Denetleme Komisyonu (İDK) görüşmesine karar vermiş. Yapılacak olan toplantıya halkın katılımının yapılmadığı ve görüş alınmadığı gerekçesiyle itirazlar oluşmuştu.

“ÇED SÜRECİNE SON VERMESİ GEREKTİĞİ HALDE SON ŞEKLİNİ VERDİLER”

Trakya Platformu Dönem Sözcüsü Avukat Bülent Kaçar, ÇED raporunun iptal edilmesi gerektiğini ancak İDK tarafından ÇED raporuna son şekli verildiğini belirtti. Kaçar; “BOTAŞ A.Ş. tarafından halka ve hukuka rağmen ısrarla Saros körfezine yapılmak istenen SAROS FSRU GEMİ İSKELESİ projesi ile ilgili olarak ÇED yönetmeliğine aykırı olarak 2009/7 sayılı genelgeye sığınılarak başlatılan acele yeni ÇED sürecinde yazılı itirazlarımıza rağmen İDK toplantısı ertelenmemiş, talebimize rağmen halkın katılımı sağlanmamıştır. Bu salgın günlerinde Bakanlık tüm Halkın Katılımı Toplantılarını ertelediği halde Saros FSRU İDK toplantısını ileri bir tarihe ertelemeyip yazılı görüş alıp İDK sürecini tamamlayarak Çevresel Etki Değerlendirmesi tarihinde yeni bir hukuksuzluğa sebep olmuştur. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesindeki İnceleme Değerlendirme Komisyonu, 14 ayrı hukuksuzluğu hüküm altına alan Edirne İdare Mahkemesinin kararını ve on kişilik bilirkişi heyetinin ÇED raporunda tespit ettiği 90 ayrı bilim dışılığı ve ÇED yönetmeliğine aykırılıkları dikkate alıp ve ÇED sürecine son vermesi gerektiği halde BOTAŞ'ın ÇED raporuna son şeklini vermiştir” dedi.

“SAVUNMAK ZORUNDAYIZ”

Kaçar, yazılı itirazları ile görüşlerini Çevre ve Şehircilik Bakanlığına tekrar ileteceklerini belirterek; “Saros Gönüllüleri ve tüm yaşam savunucuları olarak, bölge halkı olarak yazılı itiraz ve görüşlerimizi Bakanlığa veya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne vereceğiz. Karar alma sürecinde dikkate alınması gereken bu hukuksuzlukları ve bilime aykırılıkları tekrar tarihe not düşerek açıklayacağız. Çünkü denizimizi, doğamızı, yaşam alanlarımızı Çevre ve Şehircilik Bakanlığına karşı korumak ve mahkeme kararını hukukun üstünlüğü ilkesi çerçevesinde savunmak zorundayız” ifadelerini kullandı. Bekir TÜCCAR

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER