VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 27 Ocak 2020 09:44:44

0 Yorum

“Kaderine terk edilmesin”

Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Turan Şallı Fevzi Çakmak ilkokulu hakkında açıklamada bulundu.

Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Turan Şallı yaptığı yazılı açıklamada: “Tarihi eserler, bizlerden yıllar önce yaşamış toplulukların bizlere bırakmış olduğu kültür mirasıdır. Bu kültür mirasları içinde vakıf eserlerimiz olduğu kadar ülkemizde yaşayan farklı dini ve etnik toplulukların yapıları da mevcuttur. Kültür mirası örneklerindin biride ilimiz Kıyık semtinin Barutluk mahallesi sınırları içinde yer alan tarihi Fevzipaşa İlkokuludur. 1906 yılında zengin bir RUM olan Hacı Yorgi’nin dernek kurması sonucunda kendi aralarında toplamış oldukları para ile binanın inşa edilmesini sağlarlar. Kurtuluş  Savaşından sonra Rum’ların ve diğer dini toplulukların büyük bir çoğunluğu Edirne’yi terk etmesi sonucunda Muradiye mektebi 1923 yılında  bu binaya taşınır.

Adını kurtuluş savaşı komutanlarından Fevzi Çakmak’ tan alan oku l 2013 yılında iki yıl süren restorasyonu için 1.380.000.000 Tl’ye yakın para harcandı. Dönemin en iyi sivil mimari özelliklerini taşıyan tarihi Rum yapımı bina, dışı ve içindeki ahşap merdivenlerinin estetik güzelliği ile küçük bir sarayı andırır. 2019-2020 eğitim ve öğretim yılında tarihi binanın eğitim olanaklarında yetersiz kalmasından dolayı eski binaya yakın bir alanda inşa edilen yeni Fevzipaşa ilkokuluyeni modern binasına taşınması ile eski bina bir yıldan fazla kaderine terk edilmiş durumdadır.

Yurdumuzda bu tür yapıların zaman zaman çürümeye terk edildiğine şahit oluyoruz. Dönemin en güzel sivil mimari özelliklerini taşıyan eski Fevzipaşa İlkokulunun atıl durumdan kurtulup, farklı alanlarda kullanılması gerektiğini düşünmekteyiz. Atıl durumda kalması bu okulu korunmasız bıraktığı kadar, oluşabilecek çevresel faktörlerden etkilenmemesi mümkün değildir

Tarihsel yapılar,  insanların hizmetine sunulan değerli kültür mirasıdır. Bu tür yapıları korumak insanlığın bir görevidir. Edirne valimiz Sayın Ekrem Canalp’ın tarihi binalara verdiği değeri, korunması için çabalarını takdirde karşılamaktayız. Ancak eski Rum binasının bir yıldan fazla kaderine terk edilmesi üzüntü vericidir. Buradan sayın valimiz Ekrem Canalp’a açık duyuru olsun. Binanın Roman kültür merkezi olarak kullanılmasına yönelik düşüncelerimizi paylaşmak isteriz. Tarihi bina zaman zaman dışarıdan gelen Bulgar ve Yunan’lıların ziyaret ettiği ve binanın iç kısımlarını görmek istedikleri binadır.  Kültürel mirasa sahip çıkmanın yanında, turizme de olumlu katkı sunacağına inanıyoruz” dedi. Haber Merkezi

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER