VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 16 Ekim 2020 13:00:37

0 Yorum

Kan bağışı kampanyası başlatıldı

Edirne Valiliği ve Türk Kızılayı Edirne Şubesi koordinesinde tüm kamu kurum ve kuruluşların destekleriyle Saraçlar Caddesi’nde kan bağışı kampanyası başlatıldı. Edirne Şube Başkanı Kadir Çakay, Edirneli vatandaşları kan bağışı yapmaya devam etti.

Kan stoklarının azalmasıyla birlikte ilimizde kan bağışı seferberliği başlatıldı. Edirne’nin en işlek caddesi olarak bilinen Saraçlar Caddesi’nde kan bağışı kampanyası başlatıldı. Kan stoklarının imdat seviyesinde olduğunu ifade eden Kızılay Edirne Şube Başkanı Kadir Çakay, Edirneli vatandaşlara kan vermeleri konusunda çağrıda bulundu. Kızılay Edirne Şube Başkanı Kadir Çakay, başlatılan bağış kampanyasının 18 Ekim’e kadar süreceğini söyledi. Çakay;” Kan biliyorsunuz, tek kaynağı insan. Başka bir alternatifi yok. Dolayısıyla bu pandemi döneminde okulların tatil olması sürecinde kan stoklarımız imdat sürecinde. Dolayısıyla kanın yine insandan başka kaynağı yok. Bugüne kadar Edirne’de önümüzdeki geçmiş olduğumuz yıllarda sıkıntı yaşanmadı. Umuyoruz ki Türkiye’deki vatandaşların bu konuda duyarlı davranışlarından dolayı teşekkür ederiz ve bundan sonra hiçbir sıkıntı yaşamayacağımızı düşünüyorum. Biz 16-17-18 Ekimde bir kampanya başlattık. Bütün Edirne Halkı’nı bu kampanyaya davet ediyoruz. Geçtiğimiz yıl kan alım artışını en fazla sağlayan illerden ikinci sıradayız”   dedi.

“Kendiniz için veriyorsunuz”

Kan bağışının önemine vurgu yapan Kızılay Edirne Şube Başkanı Kadir Çakay;” İki saat sonra benim kana ihtiyacım olmayacağının garantisini kim verebilir. Dolayısıyla kan öyle bir ihtiyaç ki, inanın her verdiğiniz kanı, aslında siz kendinize veriyorsunuz, kendiniz için veriyorsunuz. Kan öyle bir ihtiyaç ki aslında siz verdiğiniz kanı kendinize veriyorsunuz. Toplumsal olarak, bireysel olarak böyle bir sağlık durumu el veren insanın bu alışkanlığı kazanması gerek. Ben diyorum ki Türkiye’de yaşayan tüm vatandaşlarımıza gelin dünyaya bir örnek olalım. Dünya standartlarının üzerine taşıyalım bunu. Buna inanın, vermiş olduğunuz her kanı kendi aileniz için vermiş oluyorsunuz. Kendi geleceğiniz için ve kendiniz için veriyorsunuz. Dolayısıyla bugün vermiş olduğun bir kan, bir başkasına örnek teşkil ediyor ve bir başkasını teşvik ediyor. Bu teşviklerle bu örneklerle bunu çoğaltabiliyoruz” şeklinde konuştu. 

“Kullandığımızdan daha az kan topluyoruz”

Kızılay Edirne Şube Başkanı Çakay, kullanılan kandan daha az kan toplandığını belirterek, tüm Edirne halkını kan vermeye davet etti. Çakay; “Diyoruz ki şu an stoklarımız gerçekten sınırlı, ve tüm Edirne Halkı’nın ve sizlerin aracılığıyla 16-17-18 Ekim’de burada ki kampanyamıza destek bekliyoruz. Bizim bu yıl ki hedefimiz 27 bin, yıl sonuna geliyoruz, şu an ki hedefimiz gerçekleştirmiş olduğumuz rakam 16 bin. 9-10 bin eksiğimiz var. Bu süre içerisinde bu eksiğimizi tamamlamamız gerekiyor. Edirne’nin kullandığı ihtiyacının altında kan topluyoruz. Bunu geçmemiz gerekiyor. Dolayısıyla sizlerin aracılığıyla ne kadar teşekkür etsek azdır. Bu duyarlı davranışınızdan dolayı, buraya katılımınızdan dolayı, manşetlerinizde gördüm. Beni gururlandırdı, mutlu oldum. Yine bu şekilde sizlerin aracılığıyla tüm Edirne’nin kırsal kesimine kadar tüm vatandaşlara ulaşıp, bu kampanyamıza destek olmalarını sizlerin sayesinde gerçekleştireceğiz. Ben katılımınızdan dolayı tekrar teşekkür ediyorum. Özellikle söylüyorum 2 saat sonraya benim kana ihtiyacım yok diyebilen kimse var mı ? Dolayısıyla her verdiğimiz kanı kendimiz için veriyoruz. Her verdiğimiz kan hayat kurtarıyor” diye konuştu.    Ali KARAMAN

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER