VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 20 Ekim 2018 14:06:51

0 Yorum

Kanadı kırılan bıldırcın kılavuzu kuşu tedavi ediliyor

Edirne'de bir hayvanseverin bulduğu yaralı bıldırcın kılavuzu kuşu, tedavisi için Edirne Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü'ne teslim edildi. BİÇED Başkanı Özmen Yeltekin: "Yapılan araştırmalar, bu türün neslinin azaldığı yönünde bulgular veriyor. Böyle bir hayvan vatandaşlarımız tarafından bulunursa lütfen ilgili birimlere ivedilikle ulaştırılsın"

Edirne'de, bir hayvanseverin bulduğu kanadı kırık bıldırcın kılavuzu kuşu, tedavisi için Edirne Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü'ne teslim edildi.

Biyoçeşitlilik Çalışmaları Derneği (BİÇED) Yönetim Kurulu Üyesi Süleyman Ezmez, yerde uzun süre duran ve uçamayan bir kuşun kanadını da oynatamadığını fark etti.

Ezmez, BİÇED Dernek Başkanı Özmen Yeltekin ile ilk müdahaleyi yaptıktan sonra, kuşu özel bir kliniğe götürerek röntgen çekilmesini sağladı.

Kanadında kırık tespit edilen kuş, tedavisi için Edirne Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü'ne teslim edildi.

BİÇED Başkanı Yeltekin, yaptığı açıklamada, bıldırcın kılavuzu kuşunun Türkiye'de yalnızca göç döneminde görüldüğünü belirtti.

Bıldırcın kılavuzunun, Yunanistan, Bulgaristan, Türkiye ve Mısır üzerinden uçarak ve bu bölgelerde konaklayarak kışı geçirmek için Afrika'ya gittiğini aktaran Yeltekin, "Bu sebeple ülkemizde çok nadir görülüyor. Halkımız bu kuşu her ne kadar bıldırcın göçü ile bağdaştırsa ve ona 'kılavuz' ismini verse de aslında bir alakaları yok. Yalnızca aynı dönemde göç ediyorlar. Yapılan araştırmalar bu türün neslinin azaldığı yönünde bulgular veriyor. Böyle bir hayvan vatandaşlarımız tarafından bulunursa lütfen ilgili birimlere ivedilikle ulaştırılsın." ifadelerini kullandı. (AA)

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER