VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 15 Nisan 2019 10:59:12

0 Yorum

Kanola üretimi 3 kat arttı

Çiftçi Kayıt Sistemi’ne göre Edirneli Çiftçiler 2018 yılında 2 bin 330 dönüm kanola ektiği görülürken 2019 yılının Nisan ayında bu rakam 6 bin dönümün üzerine çıkmakta.

Çiftçi Kayıt Sistemi’ne göre Edirneli Çiftçiler 2018 yılında 2 bin 330 dönüm kanola ektiği görülürken 2019 yılının Nisan ayında bu rakam 6 bin dönümün üzerine çıkmakta. Konu hakkında Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı; “Çiftçilerimiz 2018 yılına göre 2019’da 3 kat daha fazla kanola ekti” ifadelerini kullandı.

 

Türkiye’de ve Marmara Bölgesinde tarım sektörü için önemli bir kent olan Edirne’de, 2019 yılında kanola üretimi hız kazandı. Kanola’ nın tarımda ve sanayi dallarında farklı alanlarda kullanımı iş insanlarının ilgi odağı olmuştu. Bu ilginin artması sonucu Edirne’de çiftçilik yapana kişiler de kanola üretimini 3 kat arttırdığı gözlemleniyor. Kanola üretiminin artması hakkında Edirne Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arabacı ve Ziraat Mühendisi Mutlu Kılıç ile görüştük. Gazetemize özel açıklamalarda bulunan Arabacı ile Kılıç’ın ortak fikirleriyse kanola üretiminin 2018 yılına göre 2019 yılında 3 kat arttığıydı.

 

KANOLA ÜRETİMİ 3 KAT ARTTI; “6 BİN DÖNÜME ULAŞTI”

Edirne Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arabacı, 2019 yılı Nisan ayına kadar kanola ekim alanlarının 3 kat arttığını ifade etti. Arabacı 2018 yılında 2 bin 330 dönüm alanda kanola üretilirken 2019 yılında bu rakamın 6 bin dönüme ulaştığını vurguladı. Arabacı gazetemize yaptığı açıklamada; “Çiftçilerimiz girdi maliyetleri yüksek. Çiftçilerimiz özellikle buğday’dan çok düşük gelir etmektedirler. Bu kapsamda geçtiğimiz yıla oranla Buğday veya Ayçiçeği gibi ürünlerden elde edilen gelirin az olması, Sanayicilerin ve Tüccarların kanola’ ya olan geçen yılki ilgisi, çiftçimizi bu yöne doğru çevirdi. İlerleyen yıllarda kanola’ ya ne gibi bir ilgi olur veya ne kadar üretilir anlamında bir şeyler söylemek için bu yıl ki kanola satımını ve alımını gözlemleyeceğiz. Bu yıl şunu gözlemledik; Çiftçilerimiz 2018 yılına göre 2019’da 3 kat daha fazla kanola ekti. Edirne’de 2018 yılında Çiftçi Kayıt Sisteminde 2 bin 330 dönüm kanola ektiği söylerken 2019 yılında bu rakamın 6 bin dönüme ulaştığı belirtiliyor. Sektörlerin kanola’ ya ihtiyacı, ilerleyen yıllarda da artabilir ama ayçiçeği’nin önüne geçmez diye düşünüyoruz. Ancak kurak bölgelerde veya buğday ağırlıklı ekim yapan köylerimizde kanola ekiminin artacağına inanıyoruz. Kanola tabii ki alternatif bir ürün, buğday veya ayçiçeğinin yetişemediği veya çok az verim alınan topraklarda kanola ekilebilir veya daha farklı alternatif ürünler yetiştirilebilir diye düşünüyorum. Karar tabii ki çiftçimizin ama üzerinde bulunduğumuz bereketli toprakların her bir dönümünü değerlendirmemiz gerektiğine inanıyorum” dedi.

 

KILIÇ: “ÇİFTÇİMİZ BUĞDAYDAN İSTEDİĞİNİ ELDE EDEMEYİNCE VE GİRDİ MALİYETİ YÜKSEL OLMASINDAN DOLAYI, ALTERNATİF OLARAK KANOLA’YA YÖNELDİ”

Ziraat Mühendisi Mutlu Kılıç, kanola’ nın her yıl kârlılığını arttırdığını ve bu durumun Çiftçilerimizin dikkatinden kaçmadığını belirtti. Kılıç, kanola’ nın kış aylarında ve mevsimsel değişikliklere dayanıklı olması nedeniyle tercih edildiğini ifade ederek; “Kanola üretiminin arttığının farkındayız. Kanola’ dan elde edilen yağ Dünya genelinde en çok tüketilen 2. yağ. Bu nedenle hem Türkiye’de hem de farklı ülkeler kanola yağına ilgi göstermekte. Kanola yağı dediğimizde Türkiye lideri bölgemiz kentlerinden Tekirdağ’dır. Edirne’de Kanola’ya olan ilginin artmasının bir sebebi de dönemsel yaşanan kuraklık nedeniyle Ayçiçeğindeki verim düşüklüğü, Kış aylarında ekimi yapılabilen kanola’ ya ilgiyi arttırdı. Kanola ekiminin artmasındaki en önemli faktörlerden biri de buğday’daki verim düşüşü ve pazar sıkıntısı. Çiftçimiz buğdaydan istediğini elde edemeyince, alternatif olarak kanola’ ya yöneldi. Özellikle 2018 yılı ve öncesindeki kârlılığı iyi olunca, Çiftçilerimiz kanola’ yı denemek istedi” ifadelerini kullandı.

Bekir TÜCCAR

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER