VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 07 Nisan 2021 14:46:18

0 Yorum

“Kansere karşı erken davranın”

Nisan ayının 1’i ve 7’si arasında farkındalık günü olarak bilinen Kanser Haftası’na yönelik, Edirne İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Mustafa İshak Yıldırım yazılı açıklama yaptı. Yıldırım yaptığı açıklamada, kanser hastalığının hem dünyada hem de ülkemizde bilinen ölümler sıralamasında ikinci olması sebebiyle önemli bir toplum sağlığı problemi olduğunu bile getirdi.

Kanserin dil, din, ırk, yaş ayrımı yapmaksızın bütün insanları etkileyebileceğini söyleyen Edirne İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Mustafa İshak Yıldırım; “Kanser, ortak özellikleri nedeniyle çok sayıda hastalığa verilen bir ortak isimdir. Kanser başlığı altında toplanan yüzlerce hastalığın ortak özelliği ise şudur: “Vücudumuzdaki hücrelerin kontrolsüz çoğalması” kanser; yaş, cinsiyet, dil, din, ırk ayırımı yapmaksızın tüm insanları etkilemektedir.  Kanser hem dünyada hem de ülkemizde sebebi bilinen ölümler sıralamasında ikinci sırada olması sebebi ile önemli bir toplum sağlığı problemidir. Özellikle ortaya çıkışının önlenebildiği, taramalarla ölümün yok edilebildiği ve erken teşhis edildiğinde tedavinin yaşam kalitesine çok şey katabildiği kanser türlerini göz önüne alırsak korunmanın önemi artmaktadır” dedi.

Kanserin önemli bir kısmının önlenebilen kanserler olduğunu bildiren Yıldırım; “Özellikle ülke verilerimiz değerlendirildiğinde tütün ve obezite ile mücadele programımız kanser kontrolünün en önemli yapıtaşlarını oluşturmaktadır. Bunlarla beraber fiziksel aktivitenin arttırılması, tuzun kısıtlı kullanılması, enfeksiyon ajanları ile mücadele de çok önemli unsurlardır. Yaygın kanser türlerinin en az üçte biri daha sağlıklı bir beslenme biçiminin seçilmesi, tütün ürünlerinden uzak durulması, fiziksel aktivitenin arttırılması ve alkol kullanımının azaltılması ile önlenebilmektedir. Ayrıca ultraviyole radyasyondan korunma, mesleksel ve çevresel maruziyetlerin önüne geçilmesi ile kanser yükü daha da aza indirgenecektir” diye konuştu.

Kanser tedavisinde erken teşhisin önemine de vurgu yapan Yıldırım; “Kanser türlerinin uyarılarını erken keşfetmek, bulgularını araştırmak ve ileri tetkik için hastaların sevk edilmesi erken tanı şansını arttırmaktadır. Ülkemizde meme, kalın bağırsak ve rahim ağzı kanserleri için toplumun kaynaklarına ve hastalık yüküne uygun olarak tarama programları yürütülmektedir. Toplum tabanlı kanser taramalarına yönelik, ülke genelinde Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM) kurulmuştur. Edirne Merkez ve Keşan İlçemizde bulunan KETEM birimlerinin yanı sıra, Toplum Sağlığı Merkezleri, Sağlıklı Hayat Merkezleri, Aile Sağlığı Merkezleri ve Mobil kanser tarama araçlarında; Meme kanseri, rahim ağzı kanseri, kalınbağırsak kanseri taramaları ücretsiz olarak yapılmaktadır. Pandemi sebebi ile hastanelere gitmek istemeyen vatandaşlarımızın kanser taramalarını ertelemelerini istemiyoruz. KETEM’ler olabildiğince hastane dışında ulaşımı daha kolay Sağlıklı Yaşam Merkezi şeklinde planlanmıştır” açıklamasını yaptı.

Pandemi döneminde kanser hastalarına ayrıca dikkat etmeleri konusunda da uyarılarda bulunan Edirne İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Mustafa İshak Yıldırım; “Kanser tanısı almış tedavisi süren hastalarımızın pandemi sürecinde koruyucu tedbirler konusunda daha hassas olmalarını yakınlarının da aynı hassasiyet içerisinde olmasını istiyoruz. Tüm kanser hastaları korona virüs aşılarını yaptırmalıdır. Koronavirüs aşısı yan etki açısından kanser hastalarına özel bir risk oluşturmaz. Toplumdaki benzer yaş grubunda kanser olmayan kişilerde ne tür yan etkiler bekleniyorsa kanser hastalarında da benzer yan etkiler beklenmektedir. Tedavisi devam eden hastalar, aşı uygulaması için en uygun zaman konusunda, takip edildikleri merkezlerde onkoloji doktorlarından bilgi almalıdırlar” ifadelerine yer verdi.

“Kanser ne kadar erken teşhis edilirse, tedavisi de o düzeyde başarılı olur” diyen Yıldırım, kanserin belirtilerinden herhangi biri görüldüğünde hiç gecikmeden bir doktora başvurulması gerektiğinin altını çizdi. Yıldırım; “Erken teşhisin, kanser savaşında en önemli adımların başında olduğu unutulmamalıdır. Bu savaşta bir gün bile çok şeyi değiştirmektedir. Hayatınızı ertelemeyin” diyerek kansere karşı erken davranmanın önemini vurguladı. Damla GÖÇ

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER