VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 26 Şubat 2020 09:42:08

0 Yorum

Kariyer Fuarını sizin için gezdik

Dün sona eren Trakya Kariyer Fuarında yoğun ilgi gören stantların yetkililerine merak edilenler hakkında sorularımızı yönelttik. Okuyucularımız için Trakya Kariyer Fuarı hakkında 2 günlük yazı dizisi hazırladık.

Dün sona eren Trakya Kariyer Fuarında yoğun ilgi gören stantların yetkililerine merak edilenler hakkında sorularımızı yönelttik. Okuyucularımız için Trakya Kariyer Fuarı hakkında 2 günlük yazı dizisi hazırladık.

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi destekleriyle Trakya Bölgesinde ilk defa düzenlenen Trakya Kariyer Fuarı dün sona erdi. Kurumsal ve Özel firmaların açtığı stantlarda katılımcılar, fuarda 200’ün üzerindeki stanttan merak edilenler ve çalışmalar hakkında bilgiler aldı. Dün sona eren kariyer fuarında en çok ilgi gören stantlara Edirne Ahval Haber Merkezi olarak sorularımızı yönelttik.

“2030 YILINDA MİLLİ MUHARİP UÇAĞIMIZ, HAVA KUVVETLERİMİZE KATILACAK”

Milli Savunma Bakanlığı Personel Temin Başkanlığında görevli Halka İlişkiler Uzmanı Murat Kuruyer fuarında açtıkları stant hakkında ve yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Kuruyer yapmış olduğu açıklama da Milli Savunma Bakanlığı, Trakya Kalkınma Fuarından son derece mutlu olduklarını belirtti. Öğrencilere burada kendi personel kaynaklarının neler olduğunu, kariyer planlarını yaparken nelere dikkat etmelerine dair bilgiler verdi. Kuruyer yaptığı açıklamada Milli Muharip Uçağının 2030 yılında hava kuvvetlerine katılacağını belirterek: “Bunu kullanacak arkadaşı biz ithal edemeyiz. Kendi uçağımız var, olacak inşallah 2030 yılında biliyorsunuz Milli Muharip Uçağımız Hava Kuvvetlerimize katılacak. Ama bunu kullanacak arkadaşı biz ithal edemeyiz, dışarıdan alamayız. Biz kendi gücümüzü, kendi imkânımızı milletimizden gençlerimizden alıyoruz. Bizim yönlendirmelerimiz tamamen bu arkadaşlarımızın kariyer planlamalarını bu şekilde ilerlemeleri. Bir lisans programını bitirmiş makine mühendisi arkadaşımız subay olabiliyor. Bizim kapılarımız bütün gençlerimize açık. Bu kariyer fuarı hakikaten çok önemli, çok büyük bir yetenek kapısı, bir fırsattır. Cumhurbaşkanlığımızın düzenlediği, ofis başkanlığımızın himayelerinde olması gerçekten çok kıymetli bir fırsat. Bu fırsatı siz en iyi şekilde değerlendirirseniz yeni imkânlar yeni fırsatlar yakalama konusunda çok muazzam bir olaya el atarsınız. Biz herkese diyoruz ki; ‘KPSS puanı önemli, bu sene ilk kez genel sınav olacak 2020 genel KPSS sınavı’. Bütün kamu kurumları gibi Milli Savunma Bakanlığında KPSS sınavının puanını önemsiyor. Bütün alımlarımızda KPSS puanının yüksek olması bir avantaj. Bu avantajı çok iyi değerlendiren, sıralamalarda etkin yer alabilecek arkadaşlar, nitelikleri doğrultusunda bu puana kavuşurlarsa imkânlar bitmez. Bu kadar güzel bir organizasyon. Edirne’de gördüğümüz ilgiden, Trakya Üniversitesinin bize sunduğu bu fırsattan, özellikle Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanlığımızın yaptığı bu müthiş organizasyondan çok memnun kaldık. Ve sizlerle bir araya gelmekten mutluluk duyuyoruz. Biz geleceğimizi, gücümüzü milletimizden alan bir millete sahibiz. Gücümüz ve her şeyimiz gençliğimiz” ifadelerine yer verdi.

“EN BÜYÜK TALEP GÖREN KISIMLARINDAN BİR TANESİ PERSONEL ALIMI”

Edirne Belediyesi İnsan Kaynakları Müdürlüğünde görevli memur Zafer Varol, belediyeler hakkında gençlerin yoğun ilgi gösterdiğini belirterek; “Belediyenin kurumsal kimliğini, biz sözlerimizle onlarda görsel olarak temsil ediyorlar. Biz insan kaynakları personeli olarak burada bize belediyelerde Türkiye’de herhangi bir kurumda, merkeze bağlı teşkilatlarda, mahalli idarelerde nasıl göreve alınır? başvuru usulleri nelerdir? şeklinde mezun olmaya yakın arkadaşlarımızın soruları yanıtlıyoruz. Belediyelerin alım yaptığını, bakanlık ve taşra teşkilatlarının hangi usullerde alım yaptıklarını, bunlarla ilgili yönlendirmeleri yapıyoruz. Diğer çalışanlarımız kendi alanlarında uzmanlar. Bizim vazifemiz doğru bilgilendirme, doğru yönlendirme” şeklinde devam etti. Varol açıklamasına; “Belediyelerin en büyük talep gören kısımlarından bir tanesi personel alımı” diye ekledi.

“İLGİ ÇOK BÜYÜKTÜ”

ASELSAN hedef kitlelerinin elektrik, elektronik, bilgisayar, makine mühendisleri olduğunu ve şirketi tanıtmak, staj ve iş başvurularımız hakkında bilgi vermek için fuarda bulunduklarını söyledi. Bu projeye “Yetenek Her Yerde” mottosuyla başladıklarını belirten ASELSAN yetkilileri; savunma sanayi firmaları olarak tüm Türkiye’de ki diğer kariyer fuarında etkin bir şekilde katılacaklarını belirtti. Aselsan yetkilisi açıklamalarına ek olarak; “biz dün bir sunum yaptık. Sunuma ilgi baya bir fazlaydı ve standımıza da ilgi çok büyüktü. Bizim staj ve iş başvuruları hakkında baya bir bilgi aldılar. Etkinliğe de ilgi çok büyük. Bu da bizi mutlu etti. İfadelerine yer verdi.

“MART AYINDA STAJ BAŞVURULARIMIZ AÇILACAK”

ROKETSAN yetkilileri kurumsal veya özel firmalarda önemli konumlarda yer almanın kimse için imkânsız olmadığını vurguladılar. Gerekli özveri ve çalışmaların ardından yapılacak olan başvurularda kariyer olanaklarının arttığını belirterek; “ROKETSAN yetkilisi olarak şirketimizdeki iş fırsatlarını ve kariyer yollarını belirlemek isteyen öğrencileri mühendis arkadaşlarımız ile birlikte bilgilendirmek için fuarda olduklarını bildirdi. Standa fazlasıyla ilgi olduğunu söyleyen ROKETSAN yetkilisi temel hedeflerinin Türkiye’de tek yapılan bir işi yaptıklarını söyleyerek öğrencilerin kariyer yollarını yönlendirmek, onlara asla ulaşılamaz bir yer olmadıklarını göstermek için burada olduklarını söyledi. Bazen algılar yanlış olabiliyor. ROKETSAN ne yapar? Ne yapılırsa ROKETSAN’a girilebilir? Gibi kariyer yollarında kişilerin kariyerlerini yönlendirmek konusunda da yönlendirmeler yapıyoruz. Fazlasıyla keyifli ve ilgi gördüğümüz bir gün. Bizimle gelen arkadaşlarımız da elektrik ve makine mühendisi. ROKETSAN’ın şartları neler? Gibi konuları konuştuktan sonra öğrencileri arkadaşlarımıza yönlendiriyoruz. Hazırlık sınıfında bile olsa, birinci sınıfta bile olsa kişilerle teknik konuda görüşülüyor. Kendi hikâyelerini paylaşıyorlar. Biz mühendislik kısmı hariç arkadaşlara da kendi hikâyemizi anlatıyoruz. Bu şekilde ne kadar insana umut verebilirsek o kadar güzel oluyor” dedi. ROKETSAN Yetkilileri konuşmalarına; “İş başvurularımızı biz dijital platformda toparlıyoruz. Şuan internet sayfasında açık bir pozisyon göremeyebilirsiniz ama sadece bir CV havuzu hazırlıyoruz. İhtiyaçlarımız doğrultusunda o CV havuzunu kullanıyoruz. Mart ayında staj başvurularımız açılacak. 3’üncü sınıftan 4’üncü sınıfa geçen tüm öğrencilerimizin okul yada ortalama şartı aranmadan başvurabildiği bir platform. ‘Vizyoner Genç’ üzerinden Roketsan’a başvuru yapabilirler. Mart ayı boyunca açık kalacak” dedi.  Ahmet ARSLAN-Egemen AKDOĞAN

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER