VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 20 Temmuz 2018 10:15:06

0 Yorum

“Kıbrıs güvenlik çizgimizdir!”

Saadet Partisi İl Başkanı Demirkıran, 20 Temmuz 1974 yılında gerçekleştirilen Kıbrıs Barış Harekatı’nın 44. Yıl Dönümünü kutladı.  

Saadet Partisi İl Başkanı Demirkıran yaptığı açıklamada: “zaferin 44. yıl dönümü münasebetiyle bir açıklama yapan Saadet Partisi Edirne İl Başkanı Ali Demirkıran, “1699 Karlofça anlaşmasından beri sürekli toprak kaybedişin, gerileyişin durdurulması, ilk defa toprak kazanmanın adıydı 20 Temmuz 1974 Kıbrıs Zaferi. O tarihlerde Kıbrıslı Türklere karşı yapılan zulme “dur” demek için askerimize çıkarma emrini veren zamanın Başbakan Vekili merhum Necmettin Erbakan,   ‘Asker gemiye bindi mi bir daha inmez’ diyerek besmeleyi çekti ve hareketi başlattı. Bu barış harekâtı Londra ve Zürih anlaşmalarının garantör devlet olarak Türkiye’ye verdiği müdahale hakkı çerçevesinde yapılmıştır. Bu harekât sayesinde akan kan durdurulmuş, Kıbrıs’a barış getirilmiştir” dedi.

Stratejik bir konumu olan Kıbrıs adasının bir kısmında da olsa Türklerin devlet kurmasına tahammülü olmayan Batılı emperyalist güçlerin hala “Kıbrıs’ta nasıl tam hâkimiyet kurabiliriz” in planlarını yaptıklarına dikkat çeken Demirkıran, “Neymiş, BM Güvenlik Konseyi, Kıbrıs'taki tarafları gerçek siyasi irade ve sorumluluk ortaya koyup, çözüm için gereken uzlaşıları sağlamaya çağırıyormuş. Konsey, istişarelere başlanması ve 2 bölgeli-2 toplumlu federal çözüm yolunda kaydedilen ilerlemeye acilen sahip çıkılmasını istiyor” diyerek bu stratejik adada tam hâkimiyet kurmanın planlarını yapıyor. Kıbrıs’ta, 1974 barış harekâtı ile zulüm sona erdirilmiş, iki topluma bağımsız olarak yaşama imkânı sağlanmıştır” açıklamasını yaptı.

Demirkıran, Kıbrıs’ın, Türkiye’nin en önemli güvenlik çizgisi olduğuna vurgu yaparak, “İktidar, Kıbrıs konusunda gerçekten milli bir politika izlemeli,   500 şehit ve 1200 yaralımızla kazanılan Kıbrıs Zaferi’nin masa başında kaybedilmesine mani olmalıdır” şeklinde konuştu. Ali Demirkıran,  tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diledi. Haber Merkezi

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER