VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 08 Ekim 2019 10:08:03

0 Yorum

Kim bu 8 aday…?

Şimdi bazı okuyucularım beni Recep Gürkan’ı eleştirdiğim için kınamaktan çekinmiyor. Düşünce, ifade özgürlüğü ve gazeteciliği bir kenara bırakırsak yaşadığım, kendimi ait hissettiğim şehrin Belediye Başkanlığı koltuğunda oturan bir siyasiyi bir gazeteci niye eleştirir ki diye düşünüyor insan.  “YÖNETEMİYOR” diye olabilir mi acaba?

Peki, hadi Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ı bir kenara bıraktım. Bugün bu yazımda buradan direkt olarak Cumhuriyet Halk Partililere sesleneyim.

Değerli Cumhuriyet Halk Partisi üyeleri, sizce “Cumhuriyet Halk Partisi” ne demek?

Ben size direk anlam karşılığı olarak vereyim: “ Cumhuriyet Halk Partisi = Kendi egemenliğini elinde tutan halkın partisi.

Hal böyle iken bir düşünelim isterim. Edirne’de Cumhuriyet Halk Partisi için kongre süreci artık resmen başladı. Merkez İlçe Başkanı olmak isteyen herhangi bir üye çıkıp “Ben Recep Gürkan’ın desteği olmadan bu yarışa girer ve kazanırım” diyebiliyor mu? Hayır. Neden? Çünkü sadece Edirne Belediyesi ve Belediyeye ait olan şirket içerisinde iş imkânı sunulan Cumhuriyet Halk Partisi üyelerinin sayısı bile Merkez İlçe Başkanını belirlemeye yetiyor. Hatta Cumhuriyet Halk Partililere dahi “Merkez İlçe Başkanı kim olur” diye soracak olsanız alacağınız cevap değişmiyor. “Başkan kimi aday gösterirse o kişi Merkez İlçe Başkanı olur” deniliyor.

Cumhuriyet Halk Partisi = Kendi Egemenliğini Elinde Tutan Halkın Partisi

Bir gazeteci büyüğümüz geçen gün kaleme almış. Hatta size bu gazeteci büyüğümüzün kaleme aldığı yazıda geçen cümleleri kelimesi kelimesine vermek isterim.

“Görünen o ki; CHP de kıran kırana yarış olacak gibi! Yerelden bahsediyorum tabii ki. Edirne İl Başkanlığı için 8 adayın yarışacağı iddiaları var kamuoyunda. Sosyal medya paylaşımlarına bakıyorum da Belediye Başkanı Recep Gürkan’a çok yakın bazı isimler bile ayrı aday adaylarının (ismi geçenlerin) yanında fotoğraf veriyorlar. Bazıları ise gizli gizli toplantılar yapıyor ismi geçenlerle. Dolayısıyla da kamuoyunda şöyle bir algı oluşuyor doğal olarak; “CHP de Recep Gürkan devri kapanıyor (mu?)”Hatta daha başka dedikodular da var; “Gücünü kaybedecek olan Recep Gürkan, bu seçimlerden sonra CHP de durmaz, ayrılır. Adres te; DSP.” Şu kadarını söyleyeyim; Geçmişte Recep Gürkan’ın danışmanlığını yapmış olanlar ile kendisine yakın diğer bazı isimlerin o’nun bilgisi dışında hareket ettiklerini sanmıyorum! Dolayısıyla fotoğraflara ve birtakım dedikodulara bakıp da: “Recep Gürkan’ın ekibi parçalandı. Parti içinde eski gücü kalmadı” gibi faraziyeler üretmek yanlıştır ve yanıltır. Gördüğüm kadarıyla Recep Gürkan, Edirne CHP Parti Teşkilâtında hala söz sahibi ve önemli bir isimdir. Ayrıca da ilçe teşkilatları ve partisinin İlçe Belediye Başkanlarıyla olan ilişkileri de öyle pamuk ipliğiyle falan bağlı değil bana göre!

Şimdi gazeteci büyüğümüzün bahsettiği 8 aday kim ben inanın bilmiyorum. Erdal Akgün var ama o “Ben aday olmam bana ancak İl Başkanı ol derlerse olurum” diyor. Açıkçası ben Erdal Akgün bu cümleler ile ne demek istiyor veya kime seslenmek istiyor bilemedim. Merkezde son edindiğim rakama göre 4000 e yakın üye var. Yüzde kaçının seslenmesi Erdal Akgün’ün aday olması için kafi? Veya Erdal Akgün’ün bu seslenişi acaba partililere mi, yoksa direk olarak Recep Gürkan’a mı? Orası muallak…

Sonra Oktay Bozkurt çıktı sahneye.” Tek muhalif aday benim ve Muhaliflerin adayıyım” dedi ama anlam veremedik “Muhalifler” derken kimleri kastetti. Recep Gürkan’a karşı olan “Muhaliflerden” bahsetmediği kesin. Çünkü onlardan bahsetseydi çıkıp “Benim Recep Gürkan ile bir problemim yok, çağırırsa giderim o bizim belediye başkanımız ve büyüğümüz” demezdi diye düşünüyorum. Peki, Oktay Bozkurt’un bahsettiği Muhalifler kim ve bu Muhalifler kime karşı Muhalefet yapıyor?

3. ve son gördüğümüz aday ise mevcut İl Başkanı Fevzi Pekcanlı idi. O da çıkıp “ Benim başkanlığı bırakmaya niyetim yok “ dedi. Kazananı Seçim ile belirlenen bir makam için çok iddialı bir açıklama değil mi? Hatta Fevzi Pekcanlı’nın ayrıca bir de Milletvekili aday adaylığı var. Abim ve büyüğüm dediği bir de Recep Gürkan.

Eeeee 4-5-6-7 ve 8’inci adaylar veya kıran kırana geçmesi beklenen yarış nerede?

Ayrıca bu gazeteci büyüğümüz “Kongre sürecinden sonra Gücünü kaybedecek olan Recep Gürkan partiden istifa edip DSP’ye geçecekmiş” dedikodularını öğrenmiş ve anlaşılan bunu kaleme almak mecburiyetinde kalmış.

Parti tabanı, üyelerinin çoğunluğu ve Edirne Halkı Recep Gürkan dosyasını kapatalı çok oldu. Üyeler sayılı gün çabuk geçer deyip İl ve İlçe de aday çıkarmıyor. Neymiş Recep Gürkan Kongreden mağlup ayrılıp istifa edecekmiş ve Parti değiştirecekmiş. Hangi partiye geçecek peki? DSP. Yahu Recep Gürkan’ın şuan CHP den istifa edeceğini düşünmek ne kadar büyük bir çılgınlık ise DSP ye geçeceğini farz etmek de o denli büyük bir çılgınlıktır. Recep Gürkan bir partiye geçecek olursa, onun hangi parti olacağını “CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN DÂHİL HEPİMİZ AZ ÇOK TAHMİN EDEBİLİYORUZ”.

Yani kongre sürecinde Merkez İlçe Başkanı ve İl Başkanının kimler olacağı ve kim tarafından belirleneceği de açıklığa kavuştuğuna göre ne diyoruz?

Cumhuriyet Halk Partisi = Kendi Egemenliğini Elinde Tutan Halkın Partisi

Yerelde faaliyet gösteren gazetelerde çalışan, Belediye Başkan özel danışmanlığı + TV Programları yapan veya direkt olarak gazete sahibi olan da Cumhuriyet Halk Partililer var mı? Var. Hatta bu gazete sahipleri, TV programcıları veya köşe yazarlarının Edirne Belediyesi içerisinde işi veya çalışan kızı, eşi, oğlu, torunu veya gelini vb akrabaları var mı? Var. Bu Cumhuriyet Halk Partililer arasında Edirne Belediyesi ve Edirne Belediye Başkanını eleştiren yazılar kaleme alan var mı? Atılan manşetlere bakıyorum. Yazılan yazılara bakıyorum ama göremiyorum. Altyapı, su, otopark, hizmet, yönetim, liyakat, şeffaflık, yol ve ulaşıma kadar birçok sorunu olan bir Belediyeyi bu Cumhuriyet Halk Partisi Üyesi olan değerli Gazeteci veya Gazete sahibi büyüklerimiz neden kaleme almıyor? Çünkü hayat fizik kanunlarından oluşuyor. Etki yanında tepkiyi de getirir. Yani sonuçlarına katlanırlar.

Bu faktörü de listeye ekledikten sonra ne diyoruz?

Cumhuriyet Halk Partisi = Kendi Egemenliğini Elinde Tutan Halkın Partisi

Fevzi Pekcanlı, Ediz Ün, Çiğdem Gegeoğlu, Oğuz Tekin, Egemen Ilgın, Olcay Bakkalcı, Kutay Özköse, Yakup Atalay, Hakan İşcan, Ali Şükrü Atamgüç ve Savaş Üner gibi makam sahibi siyasiler Recep Gürkan’ın hem en yakın çalışma arkadaşları hem de Cumhuriyet Halk Partisi Üyesi. Siz hiç bu makam sahibi siyasilerin Recep Gürkan veya Edirne Belediyesini eleştirdiğini gördünüz mü?

Bakın bu iş “Kol kırıl yen içinde kalır” işi değil. Konu hem Edirne hem de Cumhuriyet Halk Partisi ve bu saydığım siyasilerin hepsi hem Edirne hem de Cumhuriyet Halk Partisi içerisinde söz sahipliği var. Niye konu Edirne’nin geleceği olmasına rağmen kimsenin sesi çıkmıyor?

Ama ben de sizler gibi olayı çözdüm değerli okurlarım. Ne zaman ki bir devir kapanıyor ve makam boşalıyor o zaman bazıları “Kendi Egemenliğini elinde bulunduran birer Cumhuriyet Halk Partiliye dönüşüyor.”

İnanmıyor musunuz?

Basit bir örnek vereyim de 4 sene sonrasını daha rahat görün.

Edirne Belediye Meclis Üyesi ve aynı zamanda Medya Patronu olan bir kişiye 2013 yılında dönemin Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi’yi nasıl tanırsın diye sorsaydınız alacağınız cevap “Büyük Başkan Hamdi Sedefçi” olur hatta bunu hazır ol pozisyonunda ifade ederdi. Ama yıl 2019 olduğunda ve Yerel Seçimler sonrası o kişinin facebook paylaşımlarına baktığınızda Büyük Başkan Hamdi Sedefçi’nin “Çiçek Hamdi Okullar tatil haydiiii” ye dönüştüğünü net bir biçimde görmüş olursunuz.

Yani değerli okuyucularım. Bazılarının egemenliğine kavuşması 2024 yılını bulacak ama eninde sonunda tam bir Cumhuriyet Halk Partiliye dönüşeceklerini hepimiz biliyoruz. Böylece biz gazetecilerde 2014-2024 arasında yaşananları daha net bir biçimde öğrenmiş ve size aktarmış olacağız.

Bu arada eklemeden geçmek istemem. Bir Cumhuriyet Halk Partili var, bir de Cumhuriyet Halk Partili var. Benim soru sorduğum ve hitap ettiğim Cumhuriyet Halk Partilileri diğer Cumhuriyet Halk Partililer ile aralarındaki farkı iyi bilir diyor ve yazıma burada son veriyorum değerli okuyucularım. İyi bir hafta geçirmeniz dileği ile.

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER