VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 21 Mart 2020 11:27:03

0 Yorum

Kira talep edilmeyecek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 81 il genelinde koronavirüsü nedeniyle ekonomik olarak olumsuz etkilendiği belirlenen iş yerlerinin kira borçlarını erteleyeceğini dair genelge yayınladı. Genelge kapsamda Edirne Belediye Başkanı Recep Gürk

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 81 il genelinde koronavirüsü nedeniyle ekonomik olarak olumsuz etkilendiği belirlenen iş yerlerinin kira borçlarını erteleyeceğini dair genelge yayınladı. Genelge kapsamda Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, sosyal medya hesabından; “Edirne Belediyesi kiracılarından, faaliyetleri tekrar başlayana kadar kira alınmayacaktır” şeklinde duyurdu.

Yeni nesil koronavirüsü (kovid-19) salgınının yayılmasını engellemek adına alınan tedbirler arasında, işyerlerinin faaliyetlerine ara vermesi de yer alıyordu. Hem tedbir amaçlı hem de salgına yakalanma endişesinde olan vatandaşlar, evlerinden çıkmayınca açık kalan bazı işletmeler de kapama karar almıştı. esnaflar ve işletmeler durum karşısında ekonomik boyutta sorun yaşadıklarını ifade ederek kira, SGK, KDV gibi giderlerinin ertelenmesine yönelik isteklerde bulundular. Konu hakkında yapılan görüşmeler sonrası Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 81 ilin valiliklerine genelge yolladı. Bakanlık virüs tedbirleri kapsamında bazı yerlerin faaliyetlerinin 16 Mart 2020 tarihi itibariyle geçici bir süreliğine durdurulduğu anımsatılan genelgede; “İçişleri Bakanlığı tarafından alınan tedbirler gereği faaliyetleri durdurulan iş yerlerinin yanı sıra Koronavirüs tehlikesi nedeniyle bazı iş yerleri de bu durumdan ekonomik olarak olumsuz şekilde etkilenmiştir. Diğer taraftan, belediyelerimiz ve bağlı kuruluşları tarafından sunulan içme ve kullanma suyu temini ve dağıtımı hizmetlerinin kesintisiz bir şekilde devam etmesi Koronavirüs'ten korunma ve bu virüsün yayılmasını önleme hususunda büyük önem arz etmektedir” ifadelerine yer verildi.

FAALİYETİNİ DURDURANDAN KİRA TALEP EDİLMEYECEK

Genelgede, faaliyetini durdurduğu tespit edilen işletmelerden kira talep edilmeyeceğini belirtildi. Genelgede yer alan ifadelerde; “İl özel idareleri, belediyeler ve bağlı kuruluşları ile bunların üyesi olduğu mahalli idare birlikleri ve bunların sermayesinin yarısından fazlasına doğrudan doğruya veya dolaylı olarak birlikte ya da ayrı ayrı sahip oldukları şirketlerinin mülkiyetinde veya tasarrufunda olup 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu, 5393 sayılı Belediye Kanunu, 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu ve ilgili diğer mevzuat çerçevesinde kiraya verilen taşınmazlar hakkında; Kamu kurumlarınca alınan ve alınacak tedbirler nedeniyle geçici olarak faaliyetleri durdurulan iş yerleri kullanılamayacağından, faaliyetlerin durdurulduğu süre boyunca kira bedeli tahakkuk ettirilmemesi, ayrıca bu süreler kadar sözleşme sürelerinin uzatılması, geçici olarak faaliyetleri durdurulan iş yerleri arasında olmamakla birlikte koronavirüs pandemisi sebebiyle ekonomik olarak olumsuz etkilenen iş yerlerinin kira sözleşmesinden kaynaklanan borçlarının ödenmesinde değişen koşullar göz önüne alınarak alacağın ertelenmesi hususunun ilgili idarelerce değerlendirilmesi hususları uygun görülmüştür” şeklinde oldu.

GÜRKAN: “DAYANIŞMA İLE BU SÜRECİ BİRLİKTE ATLATACAĞIZ”

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda Koronavirüsü tedbirleri kapsamında faaliyetlerini durduran belediye kiracılarından kira alınmayacağını duyurdu. Gürkan, ayrıca kiracılara ‘Bu süre zarfında işçi çıkarmayın’ ricasında bulundu. Başkan Gürkan, sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda; “Koronavirüsü tedbirleri nedeniyle iş yeri faaliyetlerini durduran Edirne Belediyesi kiracılarından, faaliyetleri tekrar başlayana kadar kira alınmayacaktır. Kiracılarımızdan bu süre zarfında işçi çıkarmamalarını bekliyoruz. Dayanışma ile bu süreci birlikte atlatacağız” dedi. Bekir TÜCCAR

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER