VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 07 Ekim 2019 09:57:49

0 Yorum

“Kişisel çıkarlar değil, mahalle çıkarları önem kazanacak”

Edirne Kent Konseyi Başkanı Ziya Gökerküçük, mahalle meclisleri sayesinde kişisel çıkarların değil mahalle çıkarlarının önem kazanacağını dile getirdi. Bursa Nilüfer Kent Konseyi Başkanı Neslihan Binbaş ile Eskişehir Odunpazarı Kent Konseyi Başkanı İsmail Kumru katılımcılara mahalle meclisleriyle ilgili bilgiler verip, deneyimlerini aktardı.

          Edirne Kent Konseyi tarafından ‘Kentin Sahibi Olmak İçin; Mahalle Meclisleri’ adıyla Edirne Belediyesi Kültür Merkezi’nde dün toplantı gerçekleştirdi. Toplantıya Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu, Edirne’deki sivil toplum kuruluş ve siyasi parti temsilcileriyle çok sayıda vatandaş katıldı. Toplantıda, mahalle meclislerini kurup işlemesini sağlayan iki belediye olan Bursa Nilüfer ve Eskişehir Odunpazarı Kent Konsey Başkanları katılımcılarla deneyimlerini paylaştı. Toplantının açılış konuşmasını Edirne Kent Konseyi Başkanı Ziya Gökerküçük gerçekleştirdi. Gökerküçük, mahalle meclislerinin kişisel çıkarların değil, mahalle çıkarların önem kazanacağını ve yerel yönetimlere olumu yönde kılavuz olacağını belirterek;  “Hepimizin ne yapılacağına dair bilgisi var ama önemli olan bunu hayata geçirmek. İki tane Türkiye’de bunu başaran belediyemiz var; Nilüfer ve Odunpazarı. Onları çağırdık, onlar ne yaptı, ne etti bakalım, onların açacağı yol üzerinden kendi fikrimizi kendi yerel özelliklerimizi alacağız, bundan sonra ki ikinci adım olarak buraya katılanlarla, delegelerimizle, belediyemizle, muhtarlarımızla oturup ikinci adımı atacağız ve orada ne yapacağımıza karar vereceğiz.  Bu oluşumun yerel yönetimlere çok katkısı olacak, onun için zaten bütün siyasi partiler yerelden katılım ve katılımcı demokrasi istiyor çünkü kendi işlerinin de kolaylaşmasını istiyor. Mesela mahalledeki sorunlarla ilgili 20 tane dilekçe geleceğine 1 tane dilekçe geliyor. Mahalle kendi içinde örgütleniyor, ne yapacağına karar veriyor, mahallenin sorunlarını tespit ediyor, ondan sonra oradan bir sözcü belediyeye gerekli bilgileri veriyor, belediye de daha rahat oluyor. Hem bürokratik olarak azalma oluyor, hem de sürekli belediyeye giden gelen olmuyor. Bir de bu şekilde bireysel çıkarlar öne çıkmıyor, mahallenin çıkarları önemli oluyor. Dileriz bunu da Edirne’de başaracağız. Bugün sadece gönüllü arkadaşlardan bir koordinasyon kurulu kuracağız. Çünkü bu işi yürütmedeki 7 – 8 kişinin yapması önemli değil, kentlinin kendi yapması önemli. Girerken imzada dikkat ederseniz katılımcının hangi mahalleden geldiğini de alıyoruz. Dolayısıyla koordinasyon kurulu kurmaya başladığımızda o mahalleye gideceğiz, oradaki arkadaşları toplayacağız ve bu bir deneme olacak. Bu şekilde 2 – 3 yıl içerisinde tüm mahalleleri örgütlemeyi hedefliyoruz, umarım başarırız” dedi.

TANRIKULU; “ÖNEMSİYORUZ”

Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu da, mahalle meclislerinin kentin yetkililerine yol göstereceğini belirterek yapılan çalışmaları önemsediklerini ifade ederek; “Edirne Belediyesi sosyal bir belediyecilik yapmaya çalışıyor. Bunu da her zaman gündeme getiriyoruz. Recep başkan da yönetişimin çok önemli olduğunu, halkla beraber yönetmek noktasında gündeme getiriyoruz. O nedenle de şu an çok önemli deneyimlerini anlatacak Odunpazarı da, Nilüfer de. Çünkü onlar bir yol almışlar ama her yerelin de kendine özel durumları var” dedi.  Gökerküçük ve Tanrıkulu’nun konuşmalarının ardından, Bursa Nilüfer Kent Konseyi Başkanı Neslihan Binbaş ile Eskişehir Odunpazarı Kent Konseyi Başkanı İsmail Kumru katılımcılara mahalle meclisleriyle ilgili bilgiler verip, deneyimlerini aktardı. Bekir TÜCCAR

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER