VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 02 Mart 2021 16:21:32

0 Yorum

“Kömür ocağı değil sit alanı olmalı”

İlimizde bulunan Geçkinli Köyü’ne yapılması planlanan kömür ocağı hakkında Edirne Kent Konseyi Başkanı Ziya Gökerküçük yazılı basın açıklamasını yaptı. Gökerküçük yaptığı açıklamada, köye kömür ocağı değil sit alanı kurulması gerektiğini vurguladı.

Yapılması gereken kömür ocağı projesinin, Geçkinli köyüne 720 metre, Geçkinli Göleti’ne 1.650 metre ve Balkan Şehitliği’ne 200 metre yakınlığı bulunan verimli tarım alanlarını yok edeceğini söyleyen EKK Başkanı Ziya Gökerküçük; “Projeye baktığımızda; yerüstü linyit ocak işletmesinden yılda 350 bin ton linyit kömür üretimi yapılması planlanıyor. Ocaktan alınan kömür, ruhsat sahası üzerinde kurulacak Lavvar-Kurutma-Paketleme Tesisinde işleme tabi tutulacak. Lavvar ünitesi kapasitesi yılda 350 bin ton.  Kurutma ünitesinin kapasitesi yılda 210 bin ton. Paketleme ünitesinin kapasitesi ise yıllık 50 bin ton. Projeye göre ocaktan alınan kömürün yaklaşık yüzde 40’lık kısmının pasa olarak ayrılacağı ve yılda yaklaşık 140 bin ton/yıl pasa malzemesi oluşması bekleniyor. Örtü tabakasından yaklaşık 3 milyon ton/yıl dekapaj malzemesinin alınması öngörülen ocak alanı planlamaya göre sadece 11 yıl işletilecek. Edirne 1/250.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı’na göre proje alanı, ‘Tarımsal açıdan birinci öncelikli (mutlak) korunacak alanlar’ üzerinde kalıyor” dedi.

Trakya’nın konum olarak tarımsal amaçlı kullanılan toprakların diyarı olduğunu bildiren Gökerküçük; “Ülkemiz nüfusunun yoğun olduğu bölgemiz; doğal kaynakların en fazla korunması gereken durumundadır. Bu nedenle topraklarımız; en değerli yeraltı zenginliğinden bile daha değerlidir. Beş on yıllığına işletilmek üzere yapılması düşünülen her türlü projeye resmi yetkililer izin vermemelidir. Trakya toprakları tarımsal sit alanı olarak tescillenmelidir. Yıllardır Tarımsal Koruma Alanı olmasını talep ettiğimiz bu topraklar yetkili ve etkililer tarafından maalesef tarım dışı amaçlı kullanıcılara devredilmek isteniyor. Geçkinli Köylülerinden şimdilik 55 kişi dilekçe vererek itirazlarını yapmıştır. Devamını da getirecektir. Geçkinli Köylüleri ve çevre köyler bu durumdan rahatsızdır. Şu an faaliyette olan kömür işletmesinin geçmiş yıllarda köye verdiği zarar sonrasında haklı olarak yenilerini istemiyor. Tesisten en çok zarar görecek olan Süloğlu ilçemizin yerel yönetimi istemiyor. Kentin parlamentosu olan İl Genel Meclisi üyeleri istemiyor. Çevreye duyarlı örgütler ve yurttaşlar bu tür yatırımları istemiyor” açıklamasını yaptı.

Yapılması düşünülen tesis sadece Geçkinli ve çevre köylere, doğal zenginliklere değil Süloğlu ve Edirne’ye kadar tüm bölgeye zarar verebileceğini belirten Gökerküçük; “Bu nedenlerle yetkililerden talebimiz; bu projeyi derhal iptal etmeleridir. Bundan sonra da benzeri projeleri kabul etmemelidir” ifadelerine yer verdi. Haber Merkezi

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER