VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 08 Ağustos 2019 10:12:15

0 Yorum

Köse hastalığı 150 bin dekara yayıldı

 

Edirne İl Genel Meclisi 2019’un Ağustos ayı toplantılarının son birleşiminde, Tarım ve Hayvancılık Komisyonun hazırladığı “Ayçiçeğinde görülen köse hastalığı” hakkındaki raporu görüşüldü. Rapora göre Edirne genelinde 150 bin dekar alanda köse hastalığının tespit edildiği belirtildi.

Edirne İl Genel Meclisi 2019’un Ağustos ayı toplantılarının son birleşimini gerçekleştirdi. Meclis son birleşimde Tarım ve Hayvancılık Komisyonu, Araştırma ve İnceleme Komisyonu ve Eğitim Kültür ve Sosyal Hizmetler Komisyonlarının hazırladıkları raporlar görüşüldü. Meclisin en dikkat çeken komisyon raporuysa Tarım ve Hayvancılık Komisyonun hazırladığı “Ayçiçeğinde görülen köse hastalığı” hakkındaki rapordu. Komisyon Başkanı Mustafa Üstün, Edirne Merkez ve ilçelerde 150 bin dekarlık alanda köse hastalığı tespit edildiği ve çiftçilerin mağduriyetlerinin giderilmediğini belirtti. Raporda yer alan ifadelerde; “Dünyada en çok ayçiçeği üreten ülkeler arasında Türkiye, 8. sırada yer almaktadır. Ülkemizin bitkisel yağ tüketiminin yüzde 60 kadarını ayçiçeği yağı oluşturmakta olup son yıllarda artan nüfus ve ayçiçeği tarım alanlarının arttırılamaması nedenleri ile ayçiçeği yağı ihtiyacı üretim ile karşılanamamaktadır. Trakya çiftçisinin en büyük gelir kaynaklarından biri olan ayçiçeği de bu yıl bölgemizde sıkıntılar meydana geldi. Türkiye'nin yüzde 30 yemeklik ayçiçeği ihtiyacını karşılayan bölgemiz de kullanılan dayanıksız tohum türü ve serin giden havalar ayçiçeği tarlalarında mildiyö ‘köse’ adı verilen hastalık meydana getirdi Bölgemizde binlerce dekar ekili arazide görülen hastalık nedeniyle üretici hasatta yüzde 40'a kadar verim kaybı bekliyor. Köse hastalığı, dediğimiz Ayçiçeği mildiyösü ayçiçeği tarımında görülen en önemli fungal hastalıktır, Vol 00' e varan ekonomik kayıplara neden olabilir. Fide halindeyken enfekte olan ayçiçeği büyürken, patojen de dokularda gelişir. Enfekte olan bitkiler bodur kalırlar, yaprakların birbirine yaklaşması sonucu rozetleşme görülür. Enfekte bitkilerde tablaların içi tam dolmaz. Sistematik olmayan enfeksiyonlarda bitki normal gelişim gösterebilir, yapraklarda sadece lekeler görülür. Bitkinin 2-6 yapraklı dönemi sistemik enfeksiyonlara karşı hassastır. Bu dönemi sorunsuz atlatan bitkilerde daha çok Tokal yaprak lezyonları görülür. Tohum ekiminden 15 gün sonrasına kadar bol yağışlı giden iklim şartlarında sistemik enfeksiyon olasılığı oldukça yüksektir. Enfeksiyon için uygun sıcaklık 15-20 derecedir. Toprakta 10 yıl varlığını sürdürebileceğinden ve Türkiye topraklarının yaklaşık yüzde 90'nında görüldüğü için en etkili mücadele yöntemi hastalığa dayanıklı ayçiçeği çeşitlerinin kullanımıdır”

HASTALIĞIN GÖRÜLDÜĞÜ YERLER

“Bölgemizde edindiğimiz bilgilere göre; Edirne merkezinde 50-60 bin dekar ekili arazide ‘köse’ hastalığı görülmüştür. Havsa ilçemizde 25-35 bin dekar arazide hastalık kendini göstermiştir. Uzunköprü ilçemizde ise 15-20 bin dekar arazide hastalık görülmüştür. Süloğlu ilçemizde 10-12 bin dekar civarında Meriç ilçemizde ise bu rakam 5-10 bin dekar arasındadır Keşan-Enez-İpsala-Erikli bölgelerinde yok denecek kadar azdır toplamda 150 bin dekar arazide hastalık kendini göstermiştir. Çiftçinin mağduriyetinin giderilmesi adına Edirne Ziraat Odası Başkanlığı diğer ziraat odası başkanlarımızla birlikte girişimlerde bulunduklarını, tohum firmalarıyla görüştüklerini, Çiftçilerimizi zararın giderilmesi, en azından tohum maliyetini karşılamalarını istemişler. Fakat firmalar tohumların toleranslı olduğunu çuvalın üzerinde de toleranslı yazdığı için her hangi bir zararı karşılamayacaklarını söylemişler. TARSİM Müdürü ile de görüşme yaptıklarını, önümüzdeki yıllarda hastalığın sigorta kapsamına alınmasını istemişler. Bu konuyla ilgili Edirne Merkez ve ilçe Ziraat Odası Başkanları olarak bir yazı yazdıklarını, bu yazıyı Ziraat Odaları Üst Birliği'ne, Tarım Bakanlığı'na ve Cumhurbaşkanlığı'na gönderdiklerini Bu tarz toleranslı çeşitlerin piyasaya sürülmemesi gerektiğini Bakanlığın bu çeşitlere onay vermemesini istemişlerdir. İlimizde bulunan Tarım İl Müdürlüklerimiz ve ilçe müdürlüklerimizin köse hastalığından dolayı zarar gören araziler hakkında bir saha çalışması olmadığından, herhangi bir verinin bulunmadığı tespit edilmiştir” ifadelerini kullandı. Bekir TÜCCAR

 

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER