VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 23 Ağustos 2019 11:00:57

0 Yorum

Köse hastalığı çiftçileri mağdur ediyor

 

2019 yılının Ayçiçeği hasadı başladı. İlk hasadı gerçekleştiren köyler arasında Havsa’ya bağlı Kuzucu Köyünde gerçekleşti. Çiftçilerle yaptığımız görüşmelerde köse hastalığı nedeniyle önemli ölçüde ayçiçeği ekili olan alanlarda, büyük ölçüde zarara uğradığını belirttiler.

2019 yılının Ayçiçeği hasadı Edirne’de başladı. Edirne genelinde bazı köyler hasada erken başladı. O köylerin arasında Havsa’ya bağlı Kuzucu Köyünde ayçiçeği hasadı gerçekleştirildi. Çiftçilerle yaptığımız görüşmelerde genel görünümün olumlu olduğunu ancak köse hastalığı nedeniyle bazı çiftçilerin büyük oranda zarara uğradığı belirtildi.

ÖZCAN: “TARLASINI ÇOK BOZAN OLDU”

Kuzucu Köyünde çiftçilik yapan Mehmet Özcan, verimli bir hasat zamanı gerçekleştirdiğini ancak köydeki çoğu kişinin tarlasında köse hastalığı nedeniyle zarar meydan geldiğini belirtti. Özcan:  “21 dönüm yer biçtim ve 4 bin 180 kilogram verim elde etti. Dönümden 200 kilograma denk gelen bir verim elde ettik ve yağlı tohumlara teslim ettim. Yağ oranı da normaldi. Önceki yıllarla oranla aldığımız verim çok iyi ama iyi olduğu kadar köse hastalığından tarlasını çok bozan oldu. Buruk bir sevincimiz var tabii. Yanı başımdaki arazide, bütün tarla köse hastalığı yüzünden ziyan olmuş. Şimdi komşum kötüyken ben nasıl iyi olayım. önceden dönümünden 150-160 kilogram alan araziler şimdi 50-60 kilogram verim anca alabilir” dedi.

“20-30 BİN TL ZARARDAYIM”

         Kuzucu Köyünde ayçiçeği hastalığı nedeniyle ekili alanlarında zarar uğrayan bir çiftçi; “Çiftçilik şansa kalmış. Altına üstüne bakıyorsun. Tarlanı ekiyorsun. Bir bakmışsın hastalık çıkıyor. Çiftçiler kara kara düşünüyor. Bazı yerlerde dönümünden 80-100 kilo çıkıyor. 100 dönüm alan bozdum. 20-30 bin TL zarardayım. Hastalığın olduğu yere gittiğinizde dönümünden 60-70 kilogram ürün çıkıyor. Ben ektiğim alandan 170-180 kilogram alabileyim ki kâr edip borcumu, taksitimi, düğünümü yapabileyim. Geçen sene 90 kuruş olan gübre 2,5 TL oldu. Mazot 4 TL’den 6 TL’ye çıktı. İlaç desen ona keza. köse hastalığı bizi çok büyük zarara uğrattı” ifadelerini kullandı. Bekir TÜCCAR

 

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER