VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 11 Ekim 2019 09:54:36

0 Yorum

Kritik Nokta

Bildiğiniz üzere Edirne yerel siyasetine güçlerin çatışması devam ediyor. CHP ile İYİ Parti arasındaki gerginlik süregelirken bir yandan da AK Partinin her türlü yaşanan olaylara sessiz kalması ise yine anlamlandırılmakta güçlük çektiğimiz noktalardan.

Başlığımı gören okuyucular bugün ki yazımın ne ile alakalı olacağını az çok fark etmiştir diye düşünüyorum. Peki, yerel siyasette kartları MHP dağıtır, MHP toplar ve masa her zaman kazanır derken neyi kastetmek istedim.

Düşünün,

         MHP Genelde olduğu gibi Yerelde de bölünüyor. MHP İçerisinden yerelde çıkan siyasetçiler başka bir parti kurup yoluna güçlenerek devam edebiliyor. Hatta sağ kanadı desteklemelerine rağmen sol kanadı ve bağımsızları da yanlarına alabiliyorlar.

MHP içerisinden çıkan ve yeni bir oluşum içerisine giren İYİ Parti Genel Seçimlere giriyor ve yerelde bir milletvekili çıkarabiliyor. Ayrıca Gürsel Şimşek ve Orhan Çakırlar 2018 genel seçimlerin en heyecan veren ve sansasyonel adayları olarak da lanse ediliyordu.

MHP içerisinde çıkan İYİ Parti referandum sürecine giriyor ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Edirne’nin Millet İttifakının başarıya ulaşmasını sağlıyor.

MHP içerisinden çıkan İYİ Parti yerel seçimlere giriyor ve Cumhuriyet Halk Partisinin Belediye Başkanlığını kazanmasında %100 etkin rol oynuyor. Yani resmen Belediye Başkanlığı koltuğunu Recep Gürkan’a armağan ediyor.

MHP içerisinden çıkan İYİ Parti yerel seçimlere sadece girmek ile kalmıyor hem il ve ilçelerde belediye meclis üyesi koltuklarını alıyor hem de İpsala ilçesinin Belediye Başkanlığı koltuğunu kapıyor.

MHP içerisinden çıkan İYİ Parti Cumhuriyet Halk Partisi ile sorun yaşadığında Cumhuriyet Halk Partisinin tüm dengesini bozacak derecede ciddiye alınıyor.

MHP’nin ana kadrosu Edirne’de yerel seçimlere giriyor ve AK Parti Edirne’de bu zamana kadar girdiği diğer yerel seçimlere nazaran rekor seviyede oy alıyor.

AK Parti içerisinde kime sorarsanız sorun konu MHP olduğunda davranışlarından tutunda ağızlarından çıkan en ufak kelimeye dahi dikkat ediyor ve gereken tüm saygıyı gösteriyor.

Yani bugün Edirne siyasetine bakıldığında konu her zaman Cumhuriyet Halk Partisi ve AK Parti olabilir fakat Edirne siyasetinin bugünü ve yarını MHP’nin sergileyeceği tutuma ve izleyeceği yola bağlı. Hatta şunu rahatlıkla beyan edebilirim ki Edirne MHP teşkilatı 2018 yılı ile birlikte yerelde hem AK Parti hem de CHP nin içerisinde sızmış ve yapılanmaya başlamış durumda.

Son süreçte MHP içerisinde Ferhatoğlu’nun görevden ayrılması veya alınması sonucu sessiz sedasız bir dalgalanma daha yaşanıyor. MHP ‘nin yeni il başkanı Zakir Tercan’ın Hamdi Sedefçi ve Recep Gürkan ile olan geçmişe dayalı ilişkileri hala hatırlarda ve Edirne siyasi gündeminde kulaktan kulağa fısıldanıyor vaziyette.

Güçsüz bir MHP İYİ Parti için sadece yeni üye olarak algılanmasına rağmen, Recep Gürkan için Belediye Başkanlığı koltuğunun garanti altına alınması, Cumhuriyet Halk Partisi’nin yeni seçilecek il başkanı için ise muhalefetin olmadığı bir  ilde dilediğince at koşturmak anlamına geliyor.

Ama güçlü bir MHP Edirne’ye “Siyaset oyununda masanın her zaman kazandığı” gerçeğini hepimize tekrar kanıtlamış olacak.

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER