VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 10 Aralık 2019 09:36:40

0 Yorum

Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu Edirne’de

Edirne Valisi Ekrem Canalp: "Kurul üyelerinin Edirne’yi öncelikli olarak tercih etmeleri Edirne ve Edirneliler açısından gurur ve memnuniyet vericidir. Kendi imkanlarımızla açacağımız müzeleri ücretsiz yapacağız. Belli müzelerde ücr

Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu Başkan Vekili Prof. Dr. İskender Pala: "Edirne Sarayı iyi bir projeyle 2023 hedeflerine hazır edilebilir"

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu üyeleri, kültür sanat birikimini yakından takip etmek, yerel yönetimler ve kültür sanat kurumları ile fikir alışverişinde bulunmak ve etkinlikler hakkında detaylı bilgi edinmek amacıyla Edirne'ye geldi.

Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu Başkan Vekili Prof. Dr. İskender Pala, Kurul üyeleri Fecir Alptekin, Prof. Dr. Ümit Meriç, Mehmet Özçay, Hülya Koçyiğit Soydan ve H. Hümeyra Şahin, Vali Ekrem Canalp'i makamında ziyaret etti. Vali Canalp, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Edirne'nin "kültür, sanat ve tarih" demek olduğunu belirten Canalp, "Edirne 'tarihin mirası' demek. Edirne demek aynı zamanda kültür turizmi demek. Bu çerçeveden baktığımızda da kurul üyelerinin Edirne'yi öncelikli olarak tercih etmeleri Edirne ve Edirneliler açısından gurur ve memnuniyet vericidir. Kendilerine bu ince davranışlarından dolayı Edirneliler adına şükranlarımızı sunuyoruz." dedi.

Prof. Dr. Pala da Edirne'nin yerelden evrensele doğru kültür ve sanat açısından değerleri, zenginlikleri ya da yükseltilmesi gereken konuları konuşacaklarını söyledi.

Edirne'deki tüm kurumların, sivil toplum kuruluşlarının ve üniversite temsilcilerinin katılacağı toplantı gerçekleştireceklerini anlatan Pala, şunları kaydetti:

"Edirne'nin bu alandaki kalkınmışlığına, kültür turizmine bir kademe daha nasıl bir mevki kazandırılabilir üzerinde yoğunlaşacak fikirler olacaktır. Bu toplantıları her ay Anadolu'nun bir şehrinde yapıyoruz. Bu ay Edirne'ye nasip oldu. Edirne ilk günden beri hep aklımızda. Gerek sahip olduğu tarihi birikim gerek kültür turizmine açık yönü gerekse Edirne'nin Osmanlı tarihinden bu güne gelen birikimini üzerinde taşıması dolayısıyla tabii ki Selimiye'ye de sahip olması dolayısıyla kurulun her daim gündeminde. O gündem içerisinde Edirne'ye ait ne varsa değerli arkadaşlarımızın çeşitli fikirleri ya da teklifleri olacaktır. Bunları karşılıklı olarak görüşeceğiz. Bizden Edirne'ye ne yansır, Edirne'den bize ne yansır? Bizden Edirne'ye ne düşer, Edirne'den bize ne düşer? 'Karşılıklı nasıl birbirimizle yol yürüyebiliriz' diye Edirne'de bu toplantıyı düzenledik”

“KENDİNİ KÜLTÜR TURİZMİYLE ÖN PLANA ÇIKARTAN BİR KENT”

Toplantıda konuşma yapan Edirne Valisi Ekrem Canalp, müzelerin dünyanın her yerinde önemli yere sahip olduğunu söyledi.

Müzelerin kültür turizminin ana ayağını oluşturduğunu belirten Canalp, "Müzeler ne kadar çok olursa hem turizm hem kültür anlamında güçlü hissetmeniz mümkün hale gelebilir. Edirne de kendini kültür turizmiyle ön plana çıkartan bir kent. Dolayısıyla müzelerin sayısının artırılması zarurettir." dedi.

Canalp, Edirne Saray alanında çalışmaların devam ettiğini aktararak, şunları kaydetti: "Hıdırlık Tabyası'nı da beraber gezeceğiz ve göreceğiz. Kapsamlı bir müze. Sarayın durumuyla ilgili yeniden inşa edilmesi gereken belli bir bölümü var ama halihazırda bizim sergileyeceğimiz bir alan da var. Belli bölümleri ziyarete açacağız, diğer kısımlarda da inşaat faaliyetleri devam edecek. Dolayısıyla da hem Sarayı hem de Hıdırlık Tabya'yı açacağız. Ayrıca Necmi İğe Evi'ni de etnografya müzesi olarak Edirne'nin bütününü kapsayacak mahiyette bu sene itibarıyla faaliyete geçireceğiz."

Tarihi Ekmekçizade Ahmet Paşa Kervansarayı'nın bir bölümünün tiyatro olarak açıldığını dile getiren Canalp, kervansarayın diğer bölümünün de müze olarak faaliyete geçirileceğini kaydetti.

Canalp, açılacak müzelerden ikisinin ücretsiz olacağını belirterek, "Kendi imkanlarımızla açacağımız müzeleri ücretsiz yapacağız. 'Ücretli olmalı' diyebilirsiniz. Hayır ücretli olmamalı, belli müzelerde ücretler talep edilebilir. Bunun dışında bizim ücretsiz müze perspektifine geçmemiz gerektiğini düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

"MİMAR SİNAN ESERLERİNİN MİNYATÜRLERİNİ YAPMAYI PLANLIYORUZ"

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan da kentin yerli yabancı çok sayıda turist ağırladığını söyledi.

Kentin turizmine katkıda bulunan çok sayıda projenin hayata geçirildiğini anlatan Gürkan, "Mimar Sinan eserlerinin minyatürlerini yapmayı planlıyoruz. Ayrıca Mimar Sinan Araştırmaları Merkezi de kurulacak. Bu anlamda kentin turizm potansiyeline daha fazla katkı sağlayacağız." dedi.

Gürkan, kente gelen turist sayısını 3-4 yıl içeresinde hayata geçirilecek projelerle 10 milyona çıkarmayı hedeflediklerini kaydetti.

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu da tarihi kentlere hizmetin önemli bir ihtiyaç olduğunu vurgulayarak, "Edirne Balkan Savaşı'nda, Rus Savaşı'nda dört işgal görmüştür, büyük acılar yaşamıştır. Başkentlikte Osmanlı'nın vakuruyla susmaktadır ama dertlidir. Ama o yaraları bir an önce sarıp, inşallah tekrar sarayı ayağı kaldırmayı bekleyen bir şehir var burada." diye konuştu.

"EDİRNE SARAYI AYAĞA KALDIRILMALI"

Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu Başkan Vekili Prof. Dr. İskender Pala ise Edirne Sarayı'nın el birliğiyle ayağa kaldırılması gerektiğini vurguladı.

Yerel dinamiklerin de bu konuda üzerine düşeni yapması gerektiğini ifade eden Pala, şöyle konuştu:

“Devlet bunu yapsın'ı beklemekten ziyade bir proje haline getirilmesi gerekir. Anadolu öyle insanlarla doludur ki bu yurt atalarına sahip çıkan insanların yurdudur ki, 'Edirne Sarayı yapılacak, Osmanlı'nın ilk sarayıdır herkes bir tuğla koysun' dediğinizde de herkes oraya bir tuğla koyacaktır. Tüm Türkiye'ye yayılacak şekilde bir proje üretilirse himaye görür. Edirne Sarayı'nın yeniden yapılması, iyi bir projeyle 2023 hedeflerine hazır edilebilir."

Pala, Edirne Sarayı'nın yeniden yapılmasına, Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları Kurulunun destek vereceğini kaydetti.

Toplantının ardından Kurul üyeleri, Vakıf Kültür Evi'ndeki el sanatları ürünlerini yapan ustaları ziyaret ederek, ürünleri inceledi. (AA)

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER