VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 11 Ekim 2019 09:52:12

0 Yorum

Limonla mı? Sirkeyle mi?

Edirne’de büfe işletmecisi Mustafa Burgazlı, Yeşilçam klasiklerinden Neşeli Günler filmindeki turşu tartışmasını vitrinine taşıdı. Burgazlı’ya ürettiği turşular görenler “limon mu yoksa sirke mi?” diye sorulduğunda; “Dükkânımın önündeki afişi görenler, soruyorlar turşu sirkeyle mi olur yoksa limonla mı diye. Turşu kesinlikle sirkeyle olur” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin dört bir yanında her sofranın vazgeçilmezi olan turşunun doğal yöntemle üretimi neredeyse yok denilecek kadar az. Satışı daha çok süpermarketler ve alışveriş merkezlerinde yapılan fabrika üretimi turşulara olan ilgi, gün geçtikçe yerini doğal yöntemle üretilen turşulara bırakıyor. Turşuyu oluşturan sebze ve meyveler bağışıklık sistemini kuvvetlendiren birçok vitamin, mineral ve antioksidanları içeriyor. Farklı sebzelerin turşularını tüketmek vücuda alınan antioksidan çeşitliliğini artırdığından doğal yöntemle üretilen turşulara ilgi gün geçtikçe artıyor. Bu lezzetli yiyecek, özellikle kış aylarında sofralarımızı şenlendirmenin yanı sıra, pek çok sağlık faydasını da beraberinde getiriyor.

“YOĞUN İLGİ GÖRÜYOR”

Yüzyıllardır her evin sofrasında yer alan turşu, günümüz koşullarında üretim şartları zorlaşınca, ihtiyaç durumunda üreticilere yönleniliyor. Edirne’de doğal yöntemlerle turşu üretimi yapan tek işletmeci Mustafa Burgazlı, oluşan ilginin farkına vararak turşu üretiminde aranan ismi haline geldi. Dükkânının ön kısmına bir Yeşilçam klasiği olan Neşeli Günler filmindeki turşu tartışması sahnesini afişleten Burgazlı, birbirinden farklı turşularıyla dikkat çekiyor. Burgazlı; “Yıllarca üretim sektöründe çalıştım. Emekli olduktan sonra bir büfe açtım. Büfemde sattığım yiyecek içeceklerin yanı sıra arkadaşlarıma ve misafirlerime yaptığım turşulardan ve turşu suyundan ikram ederdim. Sonrasında baktım ki diğer yiyeceklerden ve içeceklerden çok turşu ve turşu suyu daha çok ilgi görüyor. İsteyenlere özel evde yapmaya başladım. Öncelikle işin ustası annemin desteğiyle bu işe adım attım. İlk önce nasıl yaptığına, ne kadar beklettiğine, içine neler koyulduğuna kadar bir 5 yıl sadece onu izledim. Ardından ben turşu yaptım, annem benim nasıl yaptığımı izledi. O gün bugündür, yaptığım turşulara ilgi yoğun. İstanbul’dan dahi alıcısı var” şeklinde konuştu.

“TURŞU KESİNLİKLE SİRKEYLE OLUR”

Dükkânının ön kısmına bir Yeşilçam klasiği olan Neşeli Günler filmindeki turşu tartışması sahnesini afişleten Burgazlı’ya turşunun limondan mı ya da sirkeden mi? yapıldığına dair sorumuzu yanıtlayarak; “Edirne Osmanlı İmparatorluğuna 92 yıl başkentlik yapmış bir şehir. Bu nedenle birbirinden farklı lezzetler var. Onlardan biri de turşu. Çünkü burada yetişen mahsullerin turşularının tadı farklı illerde yetişenlerinki gibi değil. Yaptığımız turşuların bütün malzemeleri Edirne’ni topraklarında yetişen doğal ürünlerden. Trakya’ya has turşuları da yapıyorum. Facebook ve İnstagram’da benden turşu talep ediyor. Konu turşu olunca dükkanımın önüne Yeşilçam’ın Neşeli Günler filminde Münir Özkul ile Adile Naşit’in ‘Limon ve Sirke’ sahnesini afişletmek istedim. İnsanların da tepkisi hoş oldu. Fotoğraf çektirmek isteyenler, turşu alan veya turşu suyu içen bazı müşterilerim hatıra olsun diye fotoğraf çektirmek istiyorlar. Dükkânımın önündeki afişi görenler, soruyorlar turşu sirkeyle mi olur yoksa limonla mı diye. Turşu kesinlikle sirkeyle olur” dedi.

“BİRBİRİNDEN FARKLI HASTALIĞA İYİ GELİYOR”

Düzenli kullanımı esnasında kronik rahatsızlıklara iyi olduğu otoriter kişiler tarafından kanıtlanan turşu hakkında Burgazlı; “Kızım Gıda Mühendisliği okuyor. Mezun olduğunda Edirne’nin yöresel turşularını aynı zamanda yiyeceklerini üretmek istiyoruz. Bunun için projeler yapıp, özellikle doğal ve geleneksel yöntemlerle Edirne’ye has lezzetler üreten kişilerle çalışmayı düşünüyoruz. Çünkü bilindiği üzere doğal ürünler insan sağlığına zarardan çok yararı var. Hatta bazı hastalara doktorlarının tavsiyesi üzerine turşu ve turşu suyu almaya geliyorlar. Bazı uzmanlarla konuştuğumda turşu ve turşu suyunu kararında kullanıldığında insan sağlığına faydalı pek çok mineral ve vitamin bulundurduğunu belirtti. Turşunun bilinen faydaları; Soğuk algınlığına karşı koruyor, Bağışıklığı güçlendiriyor, Kan şekerini dengeliyor, Sporcularda krampları azaltıyor, Kansere karşı koruyucu, Metabolizmayı hızlandırıyor, zayıflatıyor, Kabızlığa karşı etkili, Kalp damar hastalıklarına karşı koruyor. Bunlar bilinen faydaları” ifadelerini kullandı. Bekir Tüccar-Ali Karaman

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER