VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 08 Şubat 2020 09:36:19

0 Yorum

Lisanslı depolar harmana yetişecek

Edirne Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk, yapımı devam eden 22 bin ton kapasitelik lisanslı depoların inşası 2020 harman zamanı öncesi tamamlanacağını belirtti. Öztürk: “Kapasitemizi 22 bin ton daha artırıyoruz. İ

Edirne Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk, yapımı devam eden 22 bin ton kapasitelik lisanslı depoların inşası 2020 harman zamanı öncesi tamamlanacağını belirtti. Öztürk: “Kapasitemizi 22 bin ton daha artırıyoruz. İnşaat faaliyetimiz hızlı bir şekilde devam ediyor. Hayırlısı ile önümüzdeki harman dönemine yetiştirmiş olacağız” dedi.

Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın ilk dört büyük tarım fuarından biri olan 15. Agroexpo Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarına Edirne’den üreticiler ve çiftçilerde katıldı. Edirne Ticaret Borsasının düzenlediği fuar gezisine 100’den fazla üretici, çeşitli tarımsal ürün satıştı yapan firma yetkilileri, ziraat mühendisleri, ve çiftçilerin katıldı. İzmir’de düzenlenen fuarda 110 bin metrekare kapalı alanda 75 ülkeden 954 katılımcı firma ile 360 bin ziyaretçinin hedefleniyor.

ÖZTÜRK: “ÜYELERİMİZ AÇISINDAN DA ÇOK FAYDALI OLACAĞI DÜŞÜNCESİNDEYİM”

Fuarda birbirinden farklı yem, gübre, tarım aletleri, bilgilendirme eğitimleri, çeşitli yarışmalar düzenleniyor. Tarım ve Hayvancılıktaki gelişmelerini yakın takibinin üreticiler ve çiftçiler tarafından faydalı olduğunu vurgulayan ETB Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk; “İzmir’de AGRO EXPO Fuarı’ndayız. Edirne Ticaret Borsası olarak geniş bir katılımla, üyelerimizle birlikte fuara geldik. AGRO EXPO fuarı, Türkiye’nin en büyük tarım ve hayvancılık fuarıdır. Uluslararası bir çapta düzenleniyor ve Avrupa’nın da dördüncü büyük fuarıdır. Bu sene fuara 75 ülkeden 950 katılımcı var. 360 bin kişinin ziyaret etmesi hedefleniyor. Edirne Ticaret Borsası olarak fuarları çok önemsiyoruz ve daha önce de fuar faaliyetlerinde bulunmuştuk. Üyelerimizle birlikte geliyoruz. Özellikle üyelerimizin vizyonu açısından sektörel anlamdaki gelişmeleri, firmaların ar-ge çalışmaları sonucunda en son ürettiği ürünleri fuarda bir arada görebilme şansları oluyor. Bu fuarın üyelerimiz açısından da çok faydalı olacağı düşüncesindeyim” dedi.

CANIM: “SEKTÖRÜNE ÇOK KATKISI OLDUĞUNA İNANIYORUZ”

Fuarın tarım ve hayvancılı sektörüne katkı sağladığını belirten ETB Meclis Başkanı Fedai Canım; “Bugün Edirne Ticaret Borsası olarak İzmir’de AGRO EXPO Fuarı’na geldik. Biz ETB yönetimine geldiğimizden beri hem yurt içi, hem de yurt dışı fuarlara üyelerimizi getiriyoruz. Bu yıl da İzmir’deki bu büyük fuara üyelerimizle beraber geldik. Şu anda AGRO EXPO, Avrupa sıralamasında önemli fuarlar içerisindedir. Üyelerimiz fuarda hem bilgilerini artırıyorlar, hem yeni gelişmeleri takip ediyorlar, hem de sektörle alakalı olarak iş becerilerini ve iletişimlerini de kazanmış oluyorlar. Üyelerimizin çok memnun olduklarını gözlemliyoruz. Dolayısıyla bu fuarların, tarım ve hayvancılık sektörüne çok katkısı olduğuna inanıyoruz. Fuarlara katılmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

ÖZTÜRK: “HARMAN DÖNEMİNE YETİŞTİRMİŞ OLACAĞIZ”

Öztürk, yapımı devam eden 22 bin ton kapasitelik lisanslı depoların inşası 2020 harman zamanı öncesi tamamlanacağını belirtti. “Lisanslı depoculuk, Türkiye’deki tarım ticareti açısından çok önemli bir olgudur. Bu olgu, Türkiye’de çok hızlı bir şekilde gelişiyor. Türkiye’de çok yoğun bir lisanslı depo yatırımı var. Depolar lisanslarını alıyor, faaliyete geçiyor. Türkiye’de özellikle Toprak Mahsulleri Ofisi’nin muhafaza dediğimiz kısmı, sistemde lisanslı depolara doğru kayıyor. Lisanslı depolar aynı zamanda Ürün İhtisas Borsası çatısının altına bağlandı. Daha önce farklı elektronik satış platformları vardı, bu platformlar iptal edildi ve Ankara’da Ürün İhtisas Borsası Satış Platformu’na bağlandı. Biz de Edirne Ticaret Borsası olarak bu platforma aracılık hizmeti veriyoruz. Edirne Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk A.Ş. olarak 40 bin ton depolama kapasitemiz var. Geçtiğimiz dönemdeki alımlarımızda yüzde 100 doluluğumuz vardı ve kapasitemiz yetmediği için yatırım yapıyoruz. Kapasitemizi 22 bin ton daha artırıyoruz. İnşaat faaliyetimiz hızlı bir şekilde devam ediyor. Hayırlısı ile önümüzdeki harman dönemine yetiştirmiş olacağız. Lisansımızı artırarak 62 ile 65 bin ton aralığında Bakanlığın vereceği izne göre depolama kapasitesiyle üreticilerimizin, üyelerimizin hizmetine sunacağız. Bölgesel ihtiyaçlar tespit edildi. Son yatırımımızla beraber bölgemizdeki ihtiyaca cevap verecek kapasiteye sahip olacağız” şeklinde konuştu. Bekir TÜCCAR

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER