VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 17 Mayıs 2019 10:02:25

0 Yorum

Mahalleli  güvenlik tedbiri istiyor!

Edirne Hükümet Caddesinde bulunan ve 1429 yılında Sultan I. Murat Döneminde Beylerbeyi Yusuf Paşa tarafından yaptırılan Beylerbeyi Hamamı görenleri üzüyor. Özel mülk olan ve mirasçıları tarafından kaderine terk edilen hamam için yetkililer gerekli bildirimleri yaptıklarını dile getirdiler. Bugün yarı yıkık durumda kalan hamam madde bağımlıları tarafından kullanılıyor ve bu yüzden mahalle sakinleri yetkililerden bir an önce güvenlik önleminin alınmasını bekliyor.

Vakıflar Bölge Müdürlüğü  yetkilileriözel mülke ait bu tarz hamamların sahipleri tarafından yapılmadığını dile getirdi.  Tarihi hamamların  koruma kurulları  tarafından karar aldığını belirten yetkililer “Koruma kurullarının karaları da bağlayıcıdır. Projesi hazırlanıp restorasyonun yapılması neticesinde kararlar alınmıştır. Mülk sahipleri, mirasçılar maddi güçleri olmadığı için bu tarz tarihi dokuları onaramayacaklarını belirtiyorlar ama kamulaştırılması için de onay vermiyorlar” şeklinde konuştular.

MAHALLELİ TEDBİR İSTİYOR

Bugün yarı yıkık durumda kalan hamam madde bağımlıları tarafından kullanılıyor ve bu yüzden mahalle sakinleri yetkililerden bir an önce güvenlik önleminin alınmasını bekliyor.

Tarihi hamamın son durumu hakkında görüştüğümüz Anıtlar Kurulu yetkilileri ise mülk sahiplerine restorasyon için gerekli bildirimleri yaptıklarını söylediler. Son yapılan toplantıda Edirne Belediyesi’nin güvenlik duvarını yaptıracağını ve halen yıkık durumdaki hamamın madde bağımlıları tarafından kullanımının önüne geçilmesini planladıklarını ifade eden yetkililer Edirne Belediyesi’nin güvenlik duvarını yaptıracağını söylediler.

BEYLERBEYİ HAMAMI

Edirne’de Saraçhane Köprüsü ile Beylerbeyi Camisi’nin karşısında olan Beylerbeyi Hamamını Sultan I. Murat Döneminde Beylerbeyi Yusuf Paşa yaptırmıştır. Yusuf Paşa burada cami, imaret, türbenin yanı sıra bu hamamı da yaptırmıştır. XV. yüzyılın ilk yarısına tarihlendirilen hamamın, caminin yapım tarihi olan 1429 ile eş zamanda yapıldığı sanılmaktadır.

Beylerbeyi hamamı kesme taş ve tuğladan yapılmıştır. Uzun süre yapı topluluğu harap bir durumda kalmış, sonradan cami restore edilmiştir. Haber Merkezi

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER