VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 22 Mayıs 2020 09:40:30

0 Yorum

Maskeleri yıkamayın! Güler “Vatandaşlar bizi yanlış anlıyor”

Edirne Eczacılar Odası Başkanı Uygar Güler, 10’lu ve 50’li adetli maske satışı hakkında vatandaşların istek ve şikâyetlerini dile getirdi. Güler; “Ticaret Bakanlığı tarafından sadece 10’lu veya 50’li paket maske satışına izin veriliyor. Genelgeye uyarak bu satışlar gerçekleştiriliyor. Biz vatandaşlara genelgeni bu şekilde olduğunu belirttiğimizde ‘siz maske satılsın diye böyle yapıyorsunuz’ gibi söylemler karşılaşıyoruz. Ancak vatandaşlarımız bizi yanlış anlıyor” ifadelerini kullandı.

Yeni tür koronavirüsü (kovid-19) salgınına karşı bireylerin kendilerce aldığı önlemlerden bir tanesi de maske kullanımı. Maske kullanımı ve satışı hakkında yapılan açıklamalarda, marketlerde ve eczanelerde 10’lu pakette veya 50’li pakette olmak üzere maske satışının yapılacağı açıklanmıştı. Maske satışları başlamasının yanı sıra maddi durumu elverişli olmayan vatandaşlar, 1’li veya 5’li paketlerde alternatifler oluşturulması yönünde talepleri oluştu. Ancak Ticaret Bakanlığının yayınlamış olduğu genelgeye aykırı olduğu için tekli veya 5’li paket maske satışının yapılmadığı belirtildi.

“BAKANLIK SADECE 10’LU VE 50’Lİ PAKETLERDEKİ MASKE SATIŞINA İZİN VERİYOR”

Edirne’de yapılan maske satışlarına dair Edirne Eczacılar Odası Başkanı Uygar Güler açıklamalarda bulundu. Güler, Ticaret Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge şartlarına uyulduğunu belirterek; “Maskelerin satışına dair marketlere ve meslektaşlarımıza yasal yetki verildi. Bunun üzerine maske satışlarımız başladı. 10’lu paket ve 50’li paket şu anda eczanelerde mevcut değil, en yakın tarih içerisinde tarafımıza temin edileceği belirtiliyor. Ancak bu esnada vatandaşlarımız genelde 1 adet ve 5 adet maske istiyor. Ticaret Bakanlığının taraflarımızı ilgilendiren genelgesinde sadece 10’lu ve 50’li paket maske satışına müsaade ediyor. 50’li paketlerden 1 tane maske satışı yapılamaz mı? yapılabilir ancak hijyenik olmaz, bu nedenle imtina ediyoruz. Örneğin Edirne’de bir tekstil firması 10’lu paket üretmiş, marketlerde 10’lu paketleri gördüm. Kendimiz de 10’lu şekilde paketleyip satabiliriz ama paketlerken sterilizasyon şartlarına uyulması lazım. Uymadığı için satışını yapmıyoruz. Genelge kapsamında ne şartlar belirtiliyorsa o şekilde maske satışı yapıyoruz. 5’li veya 1 adet maske isteyen vatandaşlarımız var ancak belirtilen şartlarda maske satışı yapıyoruz” dedi.

“MASKELERİ YIKAMAYIN”

Tek kullanımlık maskelerin, yıkanıp tekrar kullanılabilir olacağı yönündeki iddiaları yalanlayan Güler; “Vatandaşlarımızdan genelde bu yönde soru alıyoruz ve duyuyoruz. Maske yıkanır mı? gibi sorular çok soruluyor. Satışı yapılan maskeler sterilize edilmiş tek kullanımlık maskeler. Yıkanıp tekrar kullanmak hijyenik değil, vatandaşlarımız maskeleri yıkayıp tekrar kullanmasınlar. Şimdi biz böyle söyleyince zannediliyor ki ‘siz maske satmak için böyle diyorsunuz, satılsın diye böyle yapıyorsunuz’ şeklinde yanlış bir algı var. Maskeler üretildikten sonra farklı sterilize işlemlerden geçiriliyor. Adından da anlaşıldığı üzere tek kullanımlık maskeler” ifadelerini kullandı. Bekir TÜCCAR

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER