VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 08 Nisan 2021 13:50:36

0 Yorum

Maskenin üretildiği yerlere dikkat

Maskede gözle görülen canlıların sosyal medyada tepki toplaması üzerine Edirne Eczacılar Odası Denetleme Kurulu Başkanı Şükrü Ciravoğlu vatandaşları uyardı. Ciravoğlu, maske üretilen yerlerin en az maske yapımında kullanılan malzemelerin kaliteleri kadar önemli olduğunu vurguladı.

Sosyal medyada paylaşılan maske görüntüleri büyük tepki topladı. Görüntülerde maskelerin içerisinden ufak böceklerin çıktığı görüldü. Bu duruma istinaden Edirne Eczacılar Odası Denetleme Kurulu Başkanı Eczacı Şükrü Ciravoğlu, maskelerin üretiminde kullanılan malzemeler kadar üretildiği yerlerin temizliğinin de çok önemli olduğunu vurguladı. Ciravoğlu; “Satılan maskeler neticede ticari bir ürün haline geldi. Dolayısıyla ticaret işin içine giriyor. Ticaret işin içine girdiği zaman da küreselleşmenin de etkisiyle tüketimi kamçılamak ve pazarlamayı olabildiğince yüksek seviyeye çıkarmak yolunda büyük gayretler sarfediliyor. İnsanlar para hırsıyla kuralların ve yöntemlerin dışına çıkabiliyor. Burada dikkat edilmesi gereken şey birincisi maskenin özellikleri ve maske yapımında kullanılan kumaş, yapıştırıcılar, lastikler gibi malzemelerin önemi, ikincisi maske kadar önemli olan maskenin üretildiği yerdir. Maske sağlıklı koşullarda üretilmelidir. Tıbbi malzeme üreten kurumlar tarafından, tıbbi malzeme üretir gibi üretilmesi gerekiyor. Oraların da belli koşulları var. Bu koşullara bağlı kalınarak üretilmesi gerekiyor. Ama yapım tekniğine ve yöntemine bakıldığı zaman maske herkes tarafından yapılabilecek bir ürün. Sonuçta evde de bahçede de merdiven altında da yapılabiliyor. Ama üretildiği yerin sağlık ve hijyen koşulları çok önemli. Kurallara uyulmazsa merdiven altı dediğimiz üretim olur ve sonucunda da beklenmeyen istenmeyen sonuçlar çıkar” dedi.

“Görüntüde ikisi de maske ama sonuçları farklı”

Ürün takip sistemi sayesinde bu gibi görüntülerin önüne geçilebileceğini de belirten Ciravoğlu;Videolarda bazı küçük canlıların üremesi, hareket halinde görülmeleri gündeme yansıdı ve insanlar bunları izlediler. Bu canlıların maske içerisinde üremesi sağlıksız ortamlardan kaynaklı üretimlerden dolayıdır. Üretim çok önemli. Ürün takip sistemi içerisinde vatandaşa sunulması gerekiyor. Bunun da kontrol edilmesi lazım. Bugünkü koşullarda teorik anlamda böyle bir mevzuatımız var ama pratiğe baktığımızda tamamen kontrollü olarak yurttaşa ulaşması ancak eczaneler kanalıyla olabiliyor. Başka kanallardan da olabilir ama yüzde yüz kontrollü kanal her zaman eczane kanalıdır. Ürünler ecza depolarına gelir ve kimin ürettiği, hangi koşullarda üretildiği bellidir ve o koşullarda da ecza deposu, eczane kanalıyla yurttaşlara ulaştırılır. Sağlıklı koşullarda üretilen maskelerin dışına çıktığınızda maliyette de büyük farklılıklar oluşuyor. Sonuçta çok pahalı bir ürün değil ama bunun da fiyatını düşürmeye kalktığınızda kalitesi de düşebiliyor. Sağlıksız koşullarda uygun olmayan malzemelerle üretilirse şayet yarı fiyatına da elde edilmesi mümkün oluyor. Görüntüde ikisi de maske ama sonuçları sosyal medyada da örneklerini gördüğümüz şekilde farklı olabiliyor” diye konuştu. Damla GÖÇ

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER