VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 09 Eylül 2019 10:55:49

0 Yorum

Meclis, patlatmalı sisteme karşı

Edirne İl Genel Meclisi, Keşan’a bağlı Karacali, Altıntaş, Maltepe, Çobançeşme, Karasatı Köyleri ve Paşayiğit Mahallesinde yapılmak istenilen patlatma işlemi ile linyit kömür üretimi hakkında görüştü. Meclis, sistemin geri dönüşü olmayan maddi ve manevi zararlar vereceğini ve bu kararın iptali için Çevre ve Şehircilik Bakanlığıyla görüşeceklerini aktardı.

Edirne’nin Keşan İlçesine bağlı Karacali, Altıntaş, Maltepe, Çobançeşme, Karasatı Köyleri ve Paşayiğit Mahallesinde, 840 hektarlık alanda yapılması planlanan patlatma işlemi ile linyit kömür üretimi işlemlerine karşı gazetemizin 26 Temmuz 2019 tarihinde “Hayatımızı patlatmayın” başlığıyla konuyu sizlere sunmuştuk. Patlatmalı sisteme karşı olan köy sakinleri imza toplamış, Edirne Çevre ve Şehircilik Müdürlüğüne ileterek yasal süreci başlatmışlardı. Konu hakkında Edirne İl Genel Meclisi Çevre ve Sağlık Komisyonu incelemelerde bulundu ve bir rapor hazırladı. Komisyon Başkanlığını Erdal Gümülcineli’nin yaptığı raporda yapılması istenilen patlatmalı sistemin geri dönüşü olmayan maddi ve manevi zararlara neden olacağını aktardı.

“KONTROLSÜZ BİR ŞEKİLDE TAHRİP EDİLİYOR”

Yapılması istenilen patlatmalı sistem hakkında bahsi geçen yerlerde incelemelerde bulunan komisyon üyeleri raporda gözlemlerini aktardı. Komisyon Başkanı Gümülcineli raporda belirtilen yerlerde ciddi oranda dikkatsiz davranıldığını, büyük hasarların oluştuğunu belirterek; “Edirne iline bağlı Keşan Ilçesi Karacaali, Altıntaş, Çobançeşme, Maltepe, Karasatı, Küçükdoğanca ve Paşayiğit Mahallesi sınırları içerisinde Gl7A2 ve Fl7D3 paftalarda 10692 ruhsat ve 1024168 erişim numaralı sahada Sedat Çelik tarafından yapılması planlanan "patlatma ile linyit kömürü üretimi" faaliyeti için çevrimiçi (ÇED) yönetmeliği kapsamında değerlendirilme yapılması için başvuru yapılmıştır ve proje için Valiliğimizce ÇED gereklidir kararı verilerek başvuru Bakanlığımıza gönderilmiştir. Komisyonumuzca verilen önerge doğrultusunda 28.08.2019 tarihinde bölgeye Komisyon üyeleri ile birlikte gidilerek, köy muhtarları ve köy halkı ile birlikte Karacaali Köyünde beraber toplandık, maden sahalarını yerinde gezerek olumsuzlukları gördük. Halkımız ve muhtarların şikâyetlerini dinledik yaptığımız incelemeler sonucunda, sahaların kontrolsüz bir şekilde tahrip edildiği, köylülerin tarlalarına giden yolların hafriyatlarla kapatıldığı, vatandaşlar tarlalarına ulaşmak için ekili alanlardan geçmek zorunda kalmakta ve mahsullerine zarar verdikleri tarla sahipleriyle Ocak sahipleri arasında ihtilaflar oluştuğu anlaşılmıştır. Ayrıca çıkarılan hafriyatların bölgede olan Karasatı Göleti etrafına döküldüğü toprakların göledi doldurduğu, yeraltı su kaynaklarının olumsuz şekilde etkilendiği, bundan dolayı bölgede bulunan çeşmelerin kuruduğu. Açık işletmelerin kontrolsüz bir şekilde kazı yaptıklarını kazı yapılan yerlerde dev çukurların oluşturduğu, bu alanların hiç birinde güvenlik tedbirlerin alınmadığı, bu mevcut sahalarda olumsuz şartların can ve mal kaybı boyutuna ulaştığı, maden sahasındaki alanların tümünde çevresel sorunların yaşandığı gözlemlenmiştir”

“HEPİMİZİ CİDDİ HASTALIKLARLA BAŞ BAŞA KALACAĞIMIZ GÜN GİBİ AŞİKÂRDIR”

“Ruhsat sahası için ilk olarak 26.11.1987 tarihli işletme ruhsatı düzenlenmiş olup, daha sonraki 10 yıllık dönemlerde temdit edilerek ruhsat yürürlüğü devam etmiştir. İlgili firma, maden saha bölgelerinde açık işletme yapmaktadır, fakat saha sahibi bu alanda patlatma sistemiyle linyit kömürü çıkarma talebinde bulunmuştur. Komisyonumuzca, maden sahasında patlatma sistemiyle, linyit kömürü çıkarılması halinde bitki örtüsü, yeraltı su kaynakları, doğal yaşamı ve köy yerleşim alanlarında, maddi ve manevi zararlar vereceği tespit edilmiştir. Bugün sahip olduğumuz çevre aslında bize emanettir. Bu emaneti çocuklarımıza ve torunlarımıza yaşanabilir alanlar olarak teslim etmek başlıca insani görevlerimizdendir. Tetkiklerimiz sonucunda, patlatmalı sistemle linyit kömürü çıkarma talepleri çevreye ve alanların etrafında bulunan 5 köyümüzde de telafisi mümkün olmayan zararlar verebileceği komisyonumuzca tespit edilmiştir. Trakyanın yer altı sularının kirlenmesini engelleyemez ve içme sularımızı koruyamazsak kanser hepimizin kapısını çalacak. Hava kirliliği Toprak kirliliği ve Su kirliliği ile mücadele etmez ve yetkililerin etkin tedbirler almalarını sağlayamazsak hepimizi ciddi hastalıklarla baş başa kalacağımız gün gibi aşikârdır. Yetkili kurumların bu olumsuz şartları göz önünde bulundurarak karar vermeleri gerekmektedir” ifadeleri yer aldı. Meclis üyeleri konunun Çevre ve Şehircilik Bakanlığında tekrar görüşülüp, yapılması istenilen patlatmalı sistemin geri çekilmesini talep etti.

Bekir TÜCCAR

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER