VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 11 Aralık 2019 10:16:30

0 Yorum

“Meclislerde olmamız lazım”

Engeliler Konfederasyonu Başkanı Av. Turan İçli; “Bazen belediye engelliler için bir iş yapmak istiyor ama engellilere danışmayınca doğru ve isabetli bir iş yapmış olmuyor. Boşa gidiyor kaynaklar. O yüzden Belediye meclislerinde mutlaka 1 kişi engellilerinin temsilcisi olması lazım” dedi.

Aktif Yurttaşlık Hakkımızdır: Türkiye Engelliler Meclisine Doğru Projesi kapsamında engellilik alanında çalışan sivil toplum örgütlerine yönelik “Hak Temelli Savunuculuk ve Katılımı Güçlendirme Eğitimleri” devam ediyor. Bu kapsamda 10-11 Aralık 2019 tarihleri arasında Edirne genelinde engellilik alanında çalışmalar yapan sivil toplum örgütlerine yönelik birbirinden farklı alanlar ve konularda eğitimler verildi. Türkiye Engelliler Meclisi tarafından Edirne Barosu Konferans salonunda bugünde devam edecek olan eğitimlerde yasal süreç, uygulama süreci, talepler gibi pek çok konuda detayları aktardı. Eğitimlerin ilk gününde Selen Doğan ve Turhan İçli katılımcılara; “Sivil Toplum Örgütlerinin En Önemli Araçları: Savunuculuk ve Lobicilik”, “Engellilerin İnsan Hakları için İletişim ve Medya”, “Hak Temelli İzleme ve Engelli Örgütlerinin Katılımı”, “Edirne İl Engelli Meclisi Stratejik Planı 1: Engelli Hakları Savunuculuğu için Yol Haritası” konu başlıkları hakkında bilgiler verdi.

“TÜRKİYE ENGELLİLER MECLİSİ ANKARA’DA TOPLANACAK”

Engelliler Konfederasyonu Başkanı Av. Turan İçli gerçekleştirilen eğitimlerin anlam ve önemi hakkında açıklamalarda bulundu. İçli, 2020 yılı Mayıs ayında Türkiye Engelli Meclislerinin toplanacağını söylerek; “Konfederasyonumuzun bir çalışması var. Geçtiğimiz yıl 54 ilde İl Engelli Meclisleri oluşturduk. İllerdeki sivil toplum örgütlerinin bir arada olduğu, güçlerin birleştirdiği meclisler. Meclislerin donanım olarak, bilinç olarak güçlendirilmesi açısından eğitimlerin yapılması gerekiyordu. Bir süredir bu eğitimleri gerçekleştiriyorduk. Daha önce Karadeniz bölgesini tamamladık ve şimdi de Trakya’dayız. Edirne’de 25’in üzerinde farklı engel gruplarına farklı örgütlerin katılımcılarına eğitimler veriyoruz. Meclislerin oluşum süreci geçen yıl ekim ayında başladı ve bu yılın Haziran ayına kadar devam etti. Meclisler daha birinci ve ikinci toplantılarını yapıyorlar. Bölgelere göre farklılıklar da var. Kimisi çok etkin çalışıyor, kimisi biraz daha geriden geliyor. Bunları işletmek ve çalıştırmak bizim görevimiz. Buradaki sorun engellilerin yerel plandaki sorunlarını, engelli örgütlerinin güçlerini birleştirerek birlikte halletmelerini sağlamak. Örneğin: Edirne’de 15 dernek varsa 15’i de güçlerini birleştirirlerse erişebilirlik konusunda gerekli lobicilik ve savunuculuk faaliyetlerini yapabilirler. Nitekim bu çeşit kazanımları olan meclislerimiz de var. Şimdiden örgütlenmiş Valilikler ve Belediye tarafından bir güç olarak kabul edilmiş meclislerimiz de var. Meclislerde seçilen 126 temsilci var. Temsilciler, 2020 yılının Mayıs ayında Türkiye Engelliler Meclisi Ankara’da toplanacak. 2 gün boyunca Türkiye’de engelli strateji planını çıkaracak. Engelli politikalarını ve eylem planını kabul edilecek. Böylece hükümetlerin yasma organının muhatap alacağı bir güç ortaya çıkarılmış olacak” dedi.

“BELEDİYE MECLİSLERİNDE MUTLAKA ENGELLİLERİNİN TEMSİLCİSİ OLMASI LAZIM”

İçli, Türkiye genelindeki belediye meclislerinde engelli bireylerin tam anlamıyla yer alamadığını belirterek; “Türkiye 1990’dan sonra, engelli hakları konusunda bir farkındalık kazandı. Bu konuda da sivil toplum örgütlerinin mücadelesi çok belirleyici bir şey. Sokağa çıktılar, imza kampanyaları başlattılır. Zincir eylemleri yaptılar. TBMM çıkarmalar yaptılar. Siyaset kurumunun dikkatini çekmeyi başardılar. Kamuoyu oluşturmayı farkındalık yaratmayı başardılar. 1990’dan sonra 30 yıldır bayağı bir ilerleme oldu Türkiye’de. 2005 yılında engeliler kanunu çıktı. ‘Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi’ Türkiye tarafından kabul edildi yürürlüğe konuldu 2009 tarihinde. Türkiye’de engellilerle ilgili mevzuat temel olarak oluşmuş durumda, çok eksiğimiz yok. Türkiye’nin sorunu gerekli zihinsel dönüşümünü henüz yapamadığı için, uygulamada sorunlarımız var. Bürokrasi uygulayıcılar engelli haklarını bilmiyorlar. Gerekli bilince ve duyarlılığa sahip değiller. Yasalar şuanda kâğıt üzerinde kalıyor önemli oranda hayata geçirilmiyor. Bizim bundan sonra ki savunuculuk konularımız, özellikle bürokrasiye yönelik uygulayıcılara yönelik, uygulatılması yönünde olacak. Biz diyoruz ki, engelliler hayatın her alanında olmalı. Bilimde sanatta, toplumsal yaşamda ve siyasette de olmalı. Karar alma süreçlerine engelliler ne zaman fikir birliği içerisinde katılırlarsa o zaman uygulamaya çok daha kolay dönüşür bu haklar. Belediye meclisinde engelli yok. Olmayınca ne oluyor? Engellilerin sorunlarını birinci ağızdan anlatacak, önemini açıklayacak birisi olmamış, doğru yol gösterici olmamış oluyor. Bazen belediye engelliler için bir iş yapmak istiyor ama engellilere danışmayınca doğru ve isabetli bir iş yapmış olmuyor. Boşa gidiyor kaynaklar. O yüzden Belediye meclislerinde mutlaka 1 kişi engellilerinin temsilcisi olması lazım. Türkiye’de 20 bin dolayında Belediye meclis üyesi var ancak bunların içinde 30 tane engelli meclis üyesi var. Nüfusun yüzde 10’unun engellilerden oluştuğuna göre en az Bin 500 ve 2 bin civarında engeli meclis üyesi olması gerekiyor. TBMM engellileri savunucu temsilcileri girerse o meclisin çehresi değişir. 5 kişi girse o meclise engellilerle ilgili ona göre kararlar alınıp planlar yapılır. Kâğıt üzerinde ki haklarda hayata daha kolay geçer” ifadelerini kullandı.

EĞİTİM PROGRAMININ 2’NCİ GÜNÜNDE;

10:00-11:15“Fikirlerimiz ve Hayallerimiz için Kaynak Geliştirme”, Turhan İÇLİ

11:30-12:30 “Gönüllülüğe Gönlün Var mı?”: Engelli Örgütlenmesinde Gönüllü Yönetimi” Selen DOĞAN

12:30-13:30 Mola

13:30-14:45 “Uluslararası İnsan Hakları Mekanizmaları ve Gölge Raporlama”, Selen DOĞAN

14:45-15:00 Mola  

15:00-16:30 “Edirne İl Engelli Meclisi Stratejik Planı 2: İlimizde Çocuk, Genç, Kadın ve

Yaşlı Engellilerin Özel İhtiyaçları ve Sorunları”, Selen DOĞAN & Turhan İÇLİ

16:30-16:45 Eğitimin değerlendirilmesi ve kapanış gerçekleştirilecek. Bekir TÜCCAR

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER