VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 20 Kasım 2020 13:34:05

0 Yorum

Minik Elif’ten çocuk hakları

Edirne Ülkü Ocakları tarafından “20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü” kapsamında etkinlik düzenlendi.  Çocuk haklarına dikkat çekmek amacıyla 7 yaşındaki Elif Özkan, konuşma gerçekleştirdi. Özkan;” Ben çocuğum, benim iyi eğitim almaya hakkım var. Ben çocuğum, benim oyun oynamaya hakkım var. Ben bir Türk çocuğuyum, benim milletimi yüceltmeye ve hak ettiği seviyeye getirme vazifem var” şeklinde konuştu.

20 Kasım 1989 tarihinde Birleşmiş Milletler Genel Kurulu "Çocuk Haklarına Dair Sözleşme"yi imzalamış ve o tarihten bugüne 20 Kasım "Dünya Çocuk Hakları Günü" olarak kutlanıyor. Bu kapsamda Edirne Ülkü Ocakları binasında düzenlenen etkinlikte 7 yaşındaki Elif Özkan “Dünya Çocuk Hakları Günü” dolayısıyla konuşma gerçekleştirdi. Özkan konuşmasında şunları kaydetti:” Benim ve dünyadaki diğer çocukların, kanunen veya ahlakî olarak dünya üzerinde doğuştan sahip olduğu, eğitim, sağlık, barınma; fiziksel, psikolojik veya cinsel sömürüye karşı korunma gibi haklarının hepsini birden anlatmakta kullanılan evrensel kavramdır; çocuk hakları. Tüm çocukların hakları, insan hakları kavramının içinde ele alınması gereken bir konu. Bugün, dünyanın birçok yerinde var olan insan hakları ihlalleri, çocuk boyutunda daha geniş kapsamlı ve büyüyerek, müdahale edilmesi daha zor bir şekilde yer almakta. İşte bu duruma daha fazla sessiz kalmamak ve benim haklarımı korumak adına; 20 Kasım 1989 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından "Çocuk Haklarına Dair Sözleşme” imzalandı. Bu anlaşmayla; benim ve dünyadaki tüm çocukların hakları koruma altına alındı. Biz çocukların erişkinlerden farklı; fiziksel ve psikolojik özelliklerimizin olduğu, bizim sürekli büyüme ve gelişme gösterdiğimizin bilincinde olmalarının, bize bakman bir toplum sorunu olduğu ve herkesin bu sorumluluğu yüklenmesi gerektiği düşüncesi ülkeler tarafından kabul edildi. Bu anlaşmayı toplamda 193 ülke imzaladı ve biz çocukların haklarının tüm ülkelerce korunmasının ne kadar önemli olduğunu gösterdi. Türkiye, benim haklarımı korumak için anlaşmayı 1995 yılında kabul etti. Ben çocuğum, benim yaşamaya hakkım var. Ben çocuğum, benim iyi eğitim almaya hakkım var. Ben çocuğum, benim oyun oynamaya hakkım var. Ben bir Türk çocuğuyum, benim milletimi yüceltmeye ve hak ettiği seviyeye getirme vazifem var. 20 Kasım "Dünya Çocuk Hakları Günü” kutlu olsun” dedi.

Edirne Ülkü Ocakları Başkanı Salih Zileli ise “20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü”ne dikkat çekmek amacıyla böyle bir program düzenlediklerini söyledi. Zileli; “ Bugün 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü. Bizde bu milletin gençliğine kendimizi adamış Ülkü Ocaklı bireyler olarak bugünün anlam ve önemine dikkat çekmek amacıyla bugün böyle bir program gerçekleştirdik. 7 yaşındaki küçük bir kız kardeşimize açıklama yaptırdık. Onun içinde tecrübe olması niyetiyle. Biz 2023’e’ Lider Ülke Türkiye ‘ hedefi ile hazırlanan gençleriz. Ülkü Ocakları olarak bizim en büyük vazifemiz Türk Gençliğini yarınlara bu ülkenin geleceğine hazırlamak. Bizde bu niyetle en alt yaş gurubundan Elif kardeşimiz gibi 8-9 yada 1-15 yaşındaki kardeşlerimizle ilgilenmek, bunları ‘Lider Ülke Türkiye’’sine hazırlamak. Belirlediğimiz bu strateji ile 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’ne dikkat çekmek amacıyla bugün böyle bir program gerçekleştirdik” şeklinde konuştu.     Ali KARAMAN

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER