VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 14 Ağustos 2020 15:07:09

0 Yorum

“Mumculuk Edirne’nin simgesi”

             Tarihi Bedesten Çarşısı’nda Edirne işlemeli mum sergisi açıldı. Edirne Tarih Kültür Turizm Derneği Başkanı Sami Gültekin, mumculuğun Edirne’nin simgesi olduğunu söyledi.

                Edirne Tarih Kültür Turizm Derneği Başkanı Sami Gültekin, Tarihi Bedesten Çarşısında üzerinde Edirne ile ilgili işlemelerin olduğu mumların bulunduğu hediyelik eşya sergisi açtı. Yaklaşık bir buçuk senedir mumculuk ile ilgili hareket gösterdiklerini söyleyen Gültekin, “Edirne’nin mumcular sokağı var, mumcular mahallesi var hatta mumcular köyü var ama şu anda yok temeli kalmamış. Meyve sabunu nasıl harekete geçmişse mumculuğu da harekete geçirelim Edirne’ye bir katkımız olsun” şeklinde konuştu.

                Sinek kovucu mumların da bulunduğu kaydeden Gültekin, “Evin içinde bu mumu yaktığın takdirde odanın içine hangi esansı koyarsan o odanın içerisine yayılıyor. Mumu yakıyorsun odanın içine sinek girmiyor ben bunu bizzat kendim denedim” dedi.

                Mumculuğun Edirne’nin simgelerinden biri olduğunu belirten Gültekin, “Edirne’ye gelenler meyve sabunu almadan gitmiyor. İlgi gösterirseniz mumculukta meyve sabunu gibi harekete geçer.  Bu konuda Valilik ve Belediyenin ilgisini bekliyoruz. Üretilenlerin mutlaka satılması lazım çünkü mumculuk ve meyve sabunculuğu Edirne’nin simgesi” ifadelerini kullandı. Ali KARAMAN

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER