VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 10 Eylül 2019 10:00:14

0 Yorum

“Mutlu Çocuklar Güçlü Türkiye”

2019-2020 eğitim öğretim yılı dün itibariyle başladı. Edirne’de 55 bin 251 öğrenci dersbaşı yaparken ilköğretim haftası kapsamında çeşitli etkinlikler yapılacak. Dün yapılan açılış törenine Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Mehmet Nezir Gül de katıldı. Törende 2023 yılında‘Mutlu Çocuklar Güçlü Türkiye’ hedefine ulaşılacağı vurgulandı.

2019-2020 eğitim öğretim yılı dün itibariyle başladı. İlk olarak Atatürk Anıtına Milli Eğitim İl Müdürlüğünün çelenk sunumu yapılması ardından, 75. Yıl İlkokulunda düzenlenen törene Edirne Valisi Ekrem Canalp, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Milli Eğitim İl Müdürü Dr. Önder Arpacı, Edirne Emniyet Müdürü Ali Kemal Kurt katıldı. Edirne protokolüyle bir araya gelen çocuklar, Vali Canalp, Başkan Gürkan, İl Müdürü Arpacı ile sohbet etti. Halk oyunları gösteri ve 75. Yıl İlkokulunda öğrenim gören öğrencilerin, okula yeni başlayan öğrencilere seslenişiyle devam eden törende günün anlam ve önemi hakkında konuşmalar gerçekleştirildi.

ARPACI: “HAYATA HAZIRLAMANIN GAYRETİNDEYİZ”

Törenin açılış törenini Edirne Milli Eğitim İl Müdürü Dr. Önder Arpacı gerçekleştirdi. Arpacı, öğrencilere seslenerek; “Sevgili Öğrenciler, sizleri, yarınlarımızın teminatı olarak görüyor ve sizlere çok önem veriyoruz. Sizlere güveniyor ve sizlerle gurur duyuyoruz. Saygıdeğer Velilerimiz, milletçe ve ailece en değerli varlıklarımız, çocuklarımızdır. Onları büyütüp bizlere emanet ettiniz. Biz de çocuklarınızı, değerli öğretmenlerimizin ellerinde, bir elmas ustası gibi işleyerek hayata hazırlamanın gayretindeyiz. Onların başarılarıyla hep birlikte onur duyacağız. Ülkemizi çağdaş medeniyetler seviyesinin üstüne taşımak için her zaman ‘Türkiye için, yüreği çarpan’, milli, ahlaki, insani, manevi ve kültürel değerler içinde ülkenin kaderini tayin edecek genç beyinlere ve taze güçlere zemin hazırlamak en önemli görevimizdir. Bu amaçla Bakanlığımız 2023 vizyonu çerçevesinde ‘Mutlu Çocuklar Güçlü Türkiye’ hedefinde İlimizdeki okullarımıza Valimiz Sayın Ekrem Canalp’in himayelerinde 10 farklı türde 155 adet Tasarım Beceri Atölyesi yapılmaktadır. Hayatın en birinci işi eğitim olduğunun bilinciyle çocuklarımızı sadece akademik anlamda değil, uygulamalı eğitimi ön plana çıkaracak, onları bilim, kültür, sanat, spor ve yaşam odağı gibi her alanda özgün, etkin ve başarılı kılacak eğitim ortamları hazırlanmaktadır. Her alanda güven ve desteğini yanımızda hissettiğimiz Valimiz Sayın Ekrem Canalp’e şükranlarımı arz ediyorum” dedi.

GÜL; “DİNAMİK HALE GETİRİYORUZ”

Gül, yaptığı konuşmada, 2023 vizyonuyla pek çok üstün ve yüce hedef belirlendiğini söyledi. Gül; “Çocuklarımızın tasarım ve beceri atölyeleri, müze ve okul dışı öğrenme imkânları okul profili değerlendirmeleri, mesleki ve teknik eğitim iş birliğiyle yapılan çalışmalar doğrultusunda en iyi bir şekilde yetiştirmeleri için tüm eğitim camiası olarak çalışmaktayız. Her yavrumuzun doğuştan getirdiği bir kabiliyetinin olduğuna inanıyoruz. O yüzden çocuklarımızı okul ortamında bir taraftan bilgiyle donatırken aynı şekilde tasarım ve beceri atölyeleri vasıtasıyla, onlarda var olan becerileri, yetenekleri ortaya koymalarını sağlayarak öğrenme süreçlerini daha canlı, dinamik hale getiriyoruz” şeklinde konuştu.

CANALP; “EN BÜYÜK MUTLULUK VЕ GURUR KAYNAĞIMIZ ОLАCАKTIR”

Edirne Valisi Ekrem Canalp de Türkiye'deki öğrenci sayısının pek çok ülkenin nüfuslarından fazla olduğunu belirtti. Canalp: “Geçtiğimiz yıl ilimizde 7 adet ‘Tasarım Beceri’ atölyesini 1 adet ‘Zekâ Oyunları’ atölyesini hizmete sunmuş bulunuyoruz. 2019- 2020 eğitim öğretim yılı için ise; farklı okullarımızda bilim, sanat, spor, kültür ve yaşam odağında birleşen; 33 adet FETEMM (Fen, Teknoloji, Matematik, Mühendislik) Atölyesi, 31 adet Yazılım ve Tasarım Atölyesi, 65 adet Akıl ve Zekâ Oyunları Atölyesi, 5 adet Ahşap ve Metal Atölyesi, 5 adet Müzik Atölyesi, 4 adet Görsel Sanatlar Atölyesi, 3 adet Drama & Eleştirel Düşünme Atölyesi, 2 adet Salon Sporları Atölyesi olmak üzere toplam 10 farklı türde 148 atölye daha hizmete alınmak suretiyle 155 adet Tasarım ve Beceri Atölyesi ilimize kazandırılmış olacaktır. Bu önemli süreçte; ilköğretimden yükseköğretime kadar tüm öğrencilerin sosyal zihinsel ve duygusal yönden öğrenim hаyаtlаrını sağlıklı şekilde sürdürmelerinin sаğlаnmаsındа idareci, öğretmen ve velilerimize önemli görevler düşmektedir. Yeni eğitim ve öğretim yılında öğrencilerimizin yanı sıra tüm idarecilerimiz, okul yöneticilerimiz, öğrеtmеnlеrimiz ve velilerimizin üstlendikleri görev ve sorumlulukları en iyi şekilde yerine getireceklerine olan inancım tamdır. Sevgili öğrencilerimizin, aldıkları eğitim vе öğretimle kendilerini en iyi şekilde yetiştirip, gеliştirеrеk yakın gеlеcеktе ülkemize yаpаcаğı katkıları görmek en büyük mutluluk vе gurur kaynağımız оlаcаktır. Bu duygu vе düşüncеlеrlе, başarı çıtasını yükseltmek, eğitim vе öğretimde arzu ettiğimiz hеdеfе ulаşаbilmеk için yaptığımız titiz çаlışmаlаrı kаrаrlılıklа sürdürеcеğimizi ifаdе еdiyоrum. 2019-2020 Eğitim Öğrеtim Yılı'nın öğrеncilеrimizе, vеlilеrimizе, öğrеtmеnlеrimizе, ilimize vе tüm ülkemize hayırlı olmasını diliyor, eğitim camiasının tümüne sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi. Konuşmaların ardından Vali Canalp, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdür Gül ve protokol üyeleri okulda kurulan atölyelerin açılışını gerçekleştirerek, öğrencilerde yapılan çalışmalara katıldı. Bekir TÜCCAR

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER