VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 25 Kasım 2019 09:52:53

0 Yorum

Öğretmen yemini ettiler

24 Kasım Öğretmenler Günü, Edirne genelinde yapılan etkinliklerle kutlandı. Edirne’de öğretmenliğe başlayacak olan Beyza Koça, Gizem Doğan, Halit Karga, Kahraman Çınar, Oğuz Zeybek ve Osman Esmer, yemin ederek göreve başladılar.

                 24 Kasım 1928 tarihinde “Millet Mektepleri’nin Başöğretmenliği”ni kabul ettiği gün olarak kutlanan Öğretmenler Günü, dün Türkiye genelinde çeşitli etkinliklerle kutlandı. Edirne’de Milli Eğitim İl Müdürlüğünün düzenlemiş olduğu etkinlikler ile Öğretmenler Günü kutlandı. İlk olarak Atatürk Anıtına çelenk koyulmasının ardından Halk Eğitim Merkezinde 80. Yıl Cumhuriyet Anadolu Lisesi tarafından düzenlenen program gerçekleştirildi. Saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşının okunmasıyla Öğretmenler Günü program başladı. Programın açılışında Öğretmenlik mesleğine adım atan Emel Özgür Subaşı Ay Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmenlerinden Gizem Doğan, açılış konuşmasını gerçekleştirdi.

DOĞAN: “ÖĞRETMEN, BİR KİBRİTLE TÜM GÖZLERDE UMUT IŞIĞINI YAKANDIR”

Doğan yaptığı konuşmada öğretmenlerin toplumdaki yerinin vazgeçilmez bir konumda olduğunu vurguladı. Doğan; “Bizler, geçmişte bıraktığımız tarihsel ve kültürel mirasın izleriyle; gelecekte yeni yollara çağdaş akımların ışığını tutacak, bugünün anlam ve önemini daima yaşatacak olan öğretmenleriz. Her birimiz bizden önceki neferlerin bilgi ve yol gösterici tutumlarıyla donanmış ve bizden sonrakilere yol gösterecek olan meslektaşlarız. Mesleğimizin temelinde geleceğe yön verecek olan aydınlık yürekler var, bizim. Bugüne, yaşama yön verenler; kendi düşüncelerini ve renklerini hayata katan insanların ta kendisidir. Öğretmen ise toplumda bir gökkuşağı gibi beliren bu yedi farklı rengin sekizincisi gibidir. Ufku genişleten, umudu yeşerten, çağdaş ve bilimsel fikirlerle akla ve mantığa ulaşan bir neslin ressamıdır. Bir toplumun mühendisliğini, o toplumun en küçük bireyleriyle birlikte yapar. Yaratıcı düşünce ve eserlerin emekçisidir adeta. Düşüncelere ve yeteneklere ayna tutar, özgüvenli ve üretici bir nesli yetiştirir, öğretmen. Dolayısıyla öğretmenlik canlı bir ruha sahip insanların bulunması gereken yerdir. Nasıl bir ormanı yaşatmak, bir ağacı korumakla başlarsa toplumsal barışı sağlamak, bir insanı eğitmekle başlar. Öğretmenlik, ormana dikilen yeni fidanların yeşermesi idealleri ile başlar. ‘İyi insan’ yetiştirmekle toplumsal bir aydınlanma başlar. Eğitim, karanlığın içindeki bir ışığa dokunmakla başlar. Koca bir ulus böyle kurulur, böyle gelişir ve hayat bulur. Öğretmen, bir kibritle tüm gözlerde umut ışığını yakandır. Kendinden katar, paylaşır, çoğaltır.  Kısacası öğretmen, kendini bir topluma ve o toplumun kurduğu bir ülkeye adar. Diyojen’in de dediği gibi ‘bizler yeryüzünde öğretmenlikten daha onurlu bir meslek tanımayan’ ve bu mesleğe kendimizi adayan yeni nesilleriz. Mustafa Kemal Atatürk; ‘Ordularımızın kazandığı zafer sizin eğitim ordularınız için yol açtı. Gerçek zaferi siz öğretmenler kazanacaksınız. Bunu başaracağınızdan kuşkum yoktur’ demiştir. Bizler Cumhuriyetin yetiştirdiği bu eğitim ordusunun birer parçası olarak unutmayacağız ki; ‘Cumhuriyet bizden fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür bireyler ister’ Başta Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, eğitime gönül vermiş ve büyük bir heyecanla emek vermeye devam eden tüm meslektaşlarımın 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutlarım” ifadelerini kullandı. Programda emekli öğretmenler adına konuşma yapan Edirne Lisesi Emekli Baş Müdür Yardımcısı İlbey Cengiz katılımcılara seslendi.

TURAN: “DÜNYANIN EN BÜYÜK SORUMLULUĞUNA SAHİP İNSANDIR”

Edirne İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Cemal Turan günün anlam ve önemi dair bir konuşma gerçekleştirdi. Turan öğretmenlik mesleğini tanımlayarak; “Öğretmenlik insanlık tarihinin en önemli mesleğidir. Öğretmenlik mesleği her şeyden önce bir idea, gaye ve bir hizmet mesleğidir. Bir öğretmenin en önemli özelliği sevgi dolu yüreği ve adanmışlık ruhudur. Sevgi dolu bir öğretmen ışık demektir. O yeri doldurulamaz bir öğreticidir. Kendini tüketerek etrafını aydınlatan bir mumdur Öğretmen. Gerçeğin ve idealin üstadı, dünyanın en büyük sorumluluğuna sahip insandır” ifadelerine yer verdi.

ÖĞRETMENLİK YEMİNİ ETTİLER

Konuşmaların ardından hafta kapsamında ilkokullarda, ortaokullarda ve liselerde düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon dallarında başarı elde eden öğrencilere ödülleri takdim edildi. Öğretim hayatında başarılı bulunan öğretmenlere de ödül takdimi yapıldı. Öğretmenliğe yeni adım atan kişilere de programda Öğretmenlik Yemini ettiler. Selimiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden Beyza Koça, Emel Özgür Subaşı Ay Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmenlerinden Gizem Doğan, Edirne Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden Halit Karga, Ferah Ortaokulundan Kahraman Çınar, Emel Özgür Subaşı Ay Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden Oğuz Zeybek, Fatih Sultan Mehmet Ortaokulundan Osman Esmer ve Serhat İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden Yasemin Biçer yemin ettiler. Programın devamında halk oyunları, oratoryo müzik şenliği gerçekleştirildi.

Bekir TÜCCAR

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER