VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 23 Haziran 2020 10:26:27

0 Yorum

Olimpik havuzda tedbirler tam gaz

Koronavirüsü (Kovid-19) salgınından sonra yaklaşık 3 aylık bir sürenin ardından sporculara kapıları tedbirli bir şekilde açan Edirne Olimpik Yüzme Havuzu aldığı tedbirlerle antrenörlerden ve sporculardan büyük takdir topluyor.

Kovid-19 salgınından dolayı kapatılan havuzlar tedbirli bir şekilde yeniden açıldı. Edirne'de bulunan olimpik yüzme havuzu yetkilileri aldığı tedbirlerle antrenörler, sporcular ve aileler tarafından beğeni gördü. Olimpik yüzme havuzu tesis amiri Özkan Arsu “Tüm önlemlerimizi aldık. Kulüplerden sadece lisanslı ve milli sporcuları havuza alıyoruz. Havuzumuzu kullanan sporcu sayımızda 20-22 kişi. Yetişkin ve yeni başlamak isteyenleri almıyoruz” dedi. Havuza girişlerde sporcuları sosyal mesafe kurallarına uyulması gerektiğini belirten uyarı levhaları karşılarken, ateş ölçer ile vücut ısıları ölçülüp öyle havuza alınıyorlar. Sporcular havuza girmeden önce ayak dezenfektanı ile ayaklarını dezenfekte ediyorlar. Bu kapsamda Olimpik yüzme havuzu tesis amiri Özkan Arsu ve kulüp antrenörleri havuzlarda alınan tedbirler ile ilgili gazetemize açıklamalarda bulundu. Olimpik yüzme havuzu tesis amiri Özkan Arsu, sosyal mesafe kurallarından dolayı bir kulvarda 3 sporcunun yüzdüğünü belirtirken, bir kulüp sporcuları havuzdan çıktıktan sonra diğer kulüp'ün sporcularını havuza aldıklarını söyledi. Sadece lisanslı ve milli sporcuları havuza aldıklarını söyleyen Arsu, “Kulüplerden sadece lisanslı ve milli sporcuları alıyoruz lisanlılarda fail sporcular. Şuan ki sporcu sayımızda 20-22 kişi. Yetişkin ve yeni başlamak isteyenleri almıyoruz” dedi. 96 senesinden beri Edirne'de antrenörlük yapan Derin Mavi spor kulübü hocası Taylan Kızılyaprak, havuzda alınan önlemleri başarılı bulurken, havuzun yanında bulunan antrenörlerin de sosyal mesafe kurallarına dikkat ettiklerini belirtti.

“ACİL ÇIKIŞ KAPILARIMIZI HAVALANDIRMA OLARAK KULLANIYORUZ”
Edirne Olimpik yüzme havuzu tesis amiri Özkan Arsu, havuzda havalandırma kullanmadıklarını bunun yerine acil çıkış kapılarını havalandırma olarak kullandıklarını belirtti. Havuzlarda alınan tedbirleri anlatan Arsu, “Sosyal mesafe kurallarına uyulması için dışarı da bulunan mavi şeritleri yer zeminlerine yapıştırdık. Kapılara bir kulvarda kaç kişinin yüzmesi gerektiği ile ilgili uyarı levhaları astık. Sporcularımızın girişte güvenlik görevlisi tarafından ateş ölçer ile vücut ısıları ölçüldükten sonra kimin geldiği, hangi kulüpten geldiği bilgilerini listeliyoruz. İsim ve telefon numaralarını alıyoruz. Herhangi birinde bir belirti çıkarsa ailelerini arıyoruz. Çocuklarımızı kapıda terlikleriyle karşılıyoruz, içeride el dezenfektanlarını kullanıyorlar. Bir kulüp havuza girip çıkıyor daha sonra diğer kulüp giriyor. Duşları tamamen kapattık sadece zorunlu dışarılar ve ayak dezenfektanları var. Sporcular havuza girmeden önce ayak dezenfektanlarını kullanıyor. Bir kulvar da 3 sporcu yüzüyor. Kulüplerden sadece lisanslı ve milli sporcuları alıyoruz lisanlılarda fail sporcular. Şuan ki sporcu sayımızda 20-22 kişi. Yetişkin ve yeni başlamak isteyenleri almıyoruz. Sadece lisanslı ve milli sporcuları alıyoruz. Edirne'de 2 tane milli sporcumuz var. Toplamda 20-22 sporcumuz yüzüyor. 2 tanede veteran yüzücülerimiz var onları alıyoruz. Sosyal mesafe kurallarına uyulması gerektiğini sürekli söylüyoruz. Şuana kadar bir sıkıntımız olmadı. Valilik ve Sağlık Bakanlığı'nın koymuş olduğu kuralları örnek bir şekilde uyguluyoruz. Üniversite'de geldi bizimle fikir alışverişinde bulundu. Havalandırmaları kullanmıyoruz kapılarımızı açıyoruz. Pencereler yapılacak hızlı bir şekilde açıldığı için havalandırmalarımız kapalı acil çıkış kapılarımızı havalandırma olarak kullanıyoruz” dedi.

“VELİLERİ İÇERİ ALMIYORUZ”
Velileri tribünlere almadıklarını ifade eden Arsu, “Velileri kapıdan kesinlikle tribünlere almıyoruz. 18 yaşından küçükler ilk başlangıçta Çarşamba ve Cuma günleri 14.00 ile 20.00 saatleri arasında velileri ile birlikte geliyordu. Spor Bakanlığı'nın 2. Talimatıyla Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma almaya başladık. Velileri almıyoruz veliler dışarıda bekliyorlar. Veliler dışarıda yan yana geldikleri zaman güvenlik tarafından sosyal mesafeye uymaları konusunda uyarılıyorlar. Biz sandalye de koysak veliler yine iç içe oturacaklar. Biz velilere söylüyoruz bir sıkıntı olduğu zaman bizde numaraları var biz arayacağız kendileri gelecekler. Bu süreçte federasyon ile ilgili bilgileri il temsilcimiz güven hocamızdan alarak havuzda uyguladık” şeklinde konuştu.

“ÖNLEMLER ÇOK GÜZEL BİR ŞEKİLDE ALINDI”
Yaklaşık 24 yıldır Edirne'de yüzme antrenörlüğü yapan Taylan kızılyaprak, her kulvarda en fazla 3 sporcunun yüzdüğünü belirterek; “Derin mavi yüzme spor kulübünün teknik direktörüyüm 96 yılından beri antrenör olarak Edirne'de devam ediyorum. Zor bir süreç atlatıyoruz. Arkasından Cumhurbaşkanımız havuzları açtıktan sonra tüm önlemler çok güzel bir şekilde alındı. Çocukların içeriye giriş çıkışlarda saatleri var. Mutlaka her seans arasında 15 dakika dezenfektan için mola veriliyor. Her kulvar da en fazla 3 kişi yüzebiliyor, sosyal mesafe inanılmaz dikkat ediyoruz. Bir çok profesörümüzün söylediği gibi klor'lu suyun hiçbir şekilde tehlikesi olmadığı, hijyenik olduğunu söylüyorlar. Kenarda bulunan antrenörlerimiz sosyal mesafe kurallına dikkat ediyorlar. Soyunma odaları çok az mevcutla hizmet veriyor. Soyunma odaları her seanstan sonra dezenfekte ediliyor ve havalandırılıyor. Aynı şekilde havuz ortamı da havalandırılıyor” ifadelerini kullandı.

“EN GÜVENİLİR YERLERDEN BİRİSİ HAVUZLAR”
Edirne Yüzme Eğitim Merkezi Antrenörü Onur Kaplan, havuzların en güvenilir yerlerden birisi olduğunu vurgulayarak; “3 yıldır burada çalışmalar yapıyoruz. Kovid-19 sürecinden dolayı çalışmalarımızda biraz aksaklıklar oluştu. 3 ay sonra havuza indik. 20 çocukla çalışmalarımızı sürdürüyoruz, tüm gruplarımızı getiremiyoruz. İnsanlar süreci gördükçe yavaş yavaş geliyorlar. Havuzlarda çok önemler alındı. Çocukların girerken ateşleri ölçülüyor, maske ile giriyorlar, sosyal mesafeyi koruyorlar. Tesis şu anda çok hijyenik gönül rahatlığı ile gelebilirler. Ders aralarında havuz dezenfekte ediliyor. Çocuklar 2 aylık bir süredir evde kaldılar enerjilerini atmaları gerekiyor. Diğer oyun alanlarına göre havuzlar çok daha güvenli. En güvenilir yerlerden birisi havuzlar diyebiliriz” açıklamasında bulundu.

“SOSYAL MESAFE KURALLARINA UYGUN BİR ŞEKİLDE OTURABİLİRİZ”
Öte yandan çocukları havuza getiren veliler tedbirler kapsamında içeriye alınmıyorlar. Veliler sporcuların antrenmanları bitene kadar çocuklarını dışarıda havuzun girişinde bekliyorlar. Tribünlere alınmak istediklerini talep eden veli Düriye Gavazoğlu, “Kızım olimpik havuzda yüzüyor. Bizde çocuklarımızı getiriyoruz buraya içeri de 1000 kişilik bir tribün kapasitesi var. Biz dışarıda bekliyoruz. Sosyal mesafe kurallarına uygun bir şekilde içeri de oturabiliriz” dedi.
    Ali KARAMAN

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER