VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 12 Şubat 2020 09:37:16

0 Yorum

“Özgecan yasası caydırıcı olacaktır”

Edirne Barosu Aile ve Kadın Komisyonu Başkanı Av. Bedia Mutlu Mirzabey ile Edirne Çocuk Hakları Derneği Başkanı Av. Nebahat Çavuş, Özgecan Aslan’ın öldürülmesinin ardından TBMM’ye sunulan ‘Özgecan Yasası’ kanun teklifinin 5 yıld

Edirne Barosu Aile ve Kadın Komisyonu Başkanı Av. Bedia Mutlu Mirzabey ile Edirne Çocuk Hakları Derneği Başkanı Av. Nebahat Çavuş, Özgecan Aslan’ın öldürülmesinin ardından TBMM’ye sunulan ‘Özgecan Yasası’ kanun teklifinin 5 yıldır yasalaşmadığını hatırlattı. Mirzabey ile Çavuş, teklifin yasalaştığında ‘iyi hal indirimi’nin kaldırılmasıyla birlikte suçların önemli ölçüde azalacağını belirttiler.

Katledişiyle Türkiye’de infial yaratan Özgecan Aslan cinayetinin ardından Kadına yönelik suçlara verilecek cezaları artıran ‘Özgecan Yasası’nın 5 yıldan bu yana yasalaşması bekleniyor. Aslan’ın 5’inci ölüm yıldönümünde Türkiye genelinde TBMM’ye sunulan, kadına yönelik suçlar işleyen faillere verilecek cezaları artıran kanun teklifini gündeme getirildi. Yasa hakkında Edirne Barosu Aile ve Kadın Komisyonu Başkanı Av. Bedia Mutlu Mirzabey ile Edirne Çocuk Hakları Derneği Başkanı Av. Nebahat Çavuş çeşitli açıklamalarda bulundular. Mirzabey, Özgecan yasası olarak bilinen kanun teklifinin kadın cinayetlerinde, şiddet olaylarında, taciz ve istimar gibi suçlarda önemli ölçüde caydırıcı olacağını belirtti. Çavuş ise kanun teklifinin bir an önce yasalaşması gerektiğini belirtti.

ÇAVUŞ: “ATEŞ DÜŞTÜĞÜ YERİ YAKTI! BİTMEDİ”

Çavuş, kanun teklifinin yasalaşmasının kadına yönelik suçların önemli ölçüde önüne geçeceğini belirterek, yasanın kabul edilmesi gerektiğini belirtti. Çavuş; “Özgecan Aslan cinayeti toplumda çok büyük infial yaratmıştı. O günlerde ve bugün hala, kadına karşı, çocuklara karşı şiddetin önlenmesi için çok daha güçlü tedbirlerin alınmasını istiyor ama cevap alamıyoruz. Her geçen gün kadına karşı şiddet, cinayet haberlerini duymaya devam ediyoruz. Özgecan’ın babası Mehmet Aslan yaşanılanları ‘Sosyal doku kadına şiddet konusunda sınıfta kaldı. Olan kızıma oldu. Kadınlara, çocuklara oldu. Herkes hayatını yaşıyor. Bir saat dahi onu düşünmeden, anmadan geçmiyor. Her an aklımda. Biz ailecek öldük. Olaydan sonra çok kötü ve art niyetli, kalbi kara çok sayıda insanla karşılaştık. Defalarca öldürdüler, katlettiler bizi. İlaç kullanıyorum. O kadar zor durumdayım ki. Buna rağmen olayın olduğu dönemde yanımızda olan birçok insan şu anda yanımızda değil. Herkes bizi kendi düşüncesine göre, kafasındaki fikirlere göre yargılıyor’ olarak ifade etmişti. Toplum olarak olayı yaşıyor ve bırakıyoruz. Özgecan Yasası olarak gündeme gelen Kadına Karşı Şiddet faillerine verilecek cezaları arttıran ve cezadan indirimi kaldıran yasa teklifi kanunlaşamadı. Kadına karşı şiddet uygulayan erkeklere ceza verilirken mağdurun dışındaki etkenler nedeniyle hâla ceza indirimi yapılmaya devam ediyor. Mağdurların, Kadın Örgütlerinin çığlıkları havada kaybolup gidiyor. Özgecan olayında şiddet uygulayan canice öldüren önceden tanımadığı biri. Cinayetlerin büyük bir çoğunluğu kadının eşi, sevgilisi ya da eski kocası yani canına tak ettiği için kadın tarafından terk edilen erkekler”

ŞEKER’E DESTEK VERDİ: “ŞİDDETE UĞRAYANI KURTARMAK İÇİN KİMSE MÜDAHALE ETMİYOR”

Türkiye gündeminde çok konuşulan konulardan biri olan Kadir Şeker, parkta bir erkeğin, sevgilisini darp ettiğini görmüş, çifti ayırmaya giden çalışması sırasında saldırgan Özgür Duran boğuşma sırasında kendi bıçağıyla yaralanması sonucu ölmüştü. Çavuş; “Kadına karşı şiddete tanık olanlar olayı aile içi, karışılmaması gereken bir olay olarak görüp karışmamayı veya görmezden gelmeyi tercih ediyor. En son kadına karşı şiddet uygulandığını gören pırıl pırıl bir delikanlı şiddet uygulanmasına müdahale edip kadına kurtarmaya çalıştı. Kadir Şeker, Konya Selçuklu ilçesi Kosova Mahallesi'ndeki parkta bir erkeğin, sevgilisini darp ettiğini görmüş, çifti ayırmaya giden genç, bu sırada saldırgan Özgür Duran'ın sözlü ve fiziki müdahalesiyle karşılaşmıştı. Genci bir süre kovalayan ve boğazını sıkan Özgür Duran, boğuşma sırasında aldığı bıçak darbesiyle yere yığılmış. Özgür Duran’ın hastanede hayatını kaybetmesi üzerine gözaltına alınan Kadir Şeker ifadesi alındıktan sonra sonra tutuklanmış. Kadir Şeker, daha önce herhangi bir olaya karışmamış, sabıka kaydı bulunmayan, iyi aileye mensup, düzgün bir genç Maktul ve mağdur kadın ile Kadir Şeker arasında hiçbir tanışıklık yok. Özgür Duran ile aralarında bir husumet de yok. Yardıma geliyor ve yaşanan arbede sırasında Özgür Duran isimli kişinin ölümüne neden oluyor. Kadınlar ve toplumun bir kısmı Kadir Şeker’in cezalandırılmamasını istiyor.  Çünkü şiddet olaylarında şiddete uğrayanı kurtarmak için kimse müdahale etmiyor ama herkes bir gün ‘şiddete maruz kalırsam ne yaparım?’ endişesini çok derinden hissediyor”

ÇAVUŞ: “TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİNİ ÇOCUKLARIMIZA ÖĞRETMELİ, İÇSELLEŞTİRMELERİNİ SAĞLAMALIYIZ”

“Toplumumuz şiddet ve korku toplumu olma yolunda hızla ilerlerken şiddeti önleyici tedbirleri almak öncelikle ve ivedilikle devletin görevi. Toplumu oluşturan bizler, aile içinde toplumsal cinsiyet eşitliğini çocuklarımıza öğretmeli, içselleştirmelerini sağlamalıyız. Şiddetin yerine konuşarak iletişim kurmayı, kimsenin kimsenin özellikle kadınların erkeğin malı, üzerinde her türlü eylemi uygulayabileceği nesne olmadığını öğretirken insanların sevgi ile birlikte yaşamalarının mümkün olduğunu söylerken örnek olmamız gerektiğini unutmamalıyız” dedi.

MİRZABEY: “KANUN TEKLİFİ YASALAŞTIRILMALI”

Edirne Barosu Aile ve Kadın Komisyonu Başkanı Av. Bedia Mutlu Mirzabey, Özgecan Yasasının TBMM tarafından yasalaştırılmasının caydırıcı olacağını ve suçların önüne geçmek için önemli bir etken olacağını vurguladı. Mirzabey; “Özgecan Aslan’ı kaybetmenin üzüntüsü halen yüreklerde. Ancak Özgecan gibi öldürülen, yaralanan, tacize veya şiddete uğrayan kadın mağdurların sanıkları hakkında iyi hal indirimi halen yapılmakta. Bu durum da kamuoyunda hukuka olan güven zedelemektedir. Bu güvenin kazanılması için kadınlara ve çocuklara yönelik suçlar işleyen sanıklara ‘iyi hal indirimi’nin kaldırılması gerekiyor. Bu kapsamda yasaların caydırıcı olması lazım. Özgecan Aslan’ın 5 yıl önce vahşice katledilmesinin ardından bu suçlarla ilgili bir kanun teklifi gündeme gelmişti. Türkiye genelinde pek çok kadın örgütleri, dernekleri, baroların ilgili komisyonları bu kapsamda yapılan çalışmalara destek olmuştu. Özgecan’dan önce ve sonrasında pek çok kadın cinayetleri, taciz ve tecavüz olayları, şiddet veya yaralama vs. gibi suçlar işlenmişti. Bu nedenle suçların sona ermesi için caydırıcı olan yasalar çok önemli, ancak Özgecan’ın öldürülüşünden sonra TBMM’ye sunulan kanun teklifi 5 yıldır yasalaşmadı” ifadelerini kullandı. Bekir TÜCCAR

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER