VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 30 Haziran 2020 16:45:18

0 Yorum

“Pandemi süresince can suyu olacaktır”

Yunanistan Hükümet Sözcüsü’nün Türkiye ile hem kara hem de deniz sınırlarının 1 Temmuz itibariyle açılacağını duyurmasının ardından turistlerin uğrak noktası olan Tarihi Çarşılar Esnafının bir nebze olsun yüzü güldü. Tarihi Alipaşa Çarşısı Dernek Başkanı Yılmaz Sanış, “Yunanistan’ın kapıları açacağını duyurması bizleri mutlu etti” dedi.

Koronavirüsü (Kovid-19) salgınından dolayı Yunanistan’ın Edirne’ye açılan sınır kapıları tedbirler kapsamında kapatılmıştı. Yunanistan Hükümet Sözcüsü Stelyos Petsas Türkiye’ye açılan sınır kapıların yarın itibariyle açılacağını duyurdu.  Tarihi Alipaşa Çarşısı Dernek Başkanı Yılmaz Sanış, sınır kapılarının açılacağını duymalarının ardından mutlu olduklarını dile getirdi. Sanış, “Edirne ticareti açısından bu pandemi süresince bir can suyu olacaktır. Önümüzdeki günlerde Bulgaristan sınır kapısı açılır. Gurbetçilerimiz de gelmeye başladı. Pandemi süreci ile birlikte ekonomi çok zor geçiyor. Yurt dışından gelen destekler ile birlikte Edirne ekonomisini biraz daha canlandıracak diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Sınır Kapıların açılmasının pandemi döneminde esnafa can suyu olacağını ifade eden Sanış, “Sadece Edirne’ye has değil güneyde ve doğu Anadolu bölgesinde ve sınırlara yakın olan illerde de bu şekilde. Edirne’nin öncelikli olarak ilk gelen yerler Yunanistan ve Bulgaristan’dı pandemi süresince kapılarımızı bizde kapattık onlarda kapattı. Geçtiğimiz gün alınan karar ile Yunanistan’ın kapıları açacağını duyurması bizleri mutlu etti. Biraz daha ekonominin canlanacağını düşünüyoruz. Biz nasıl ekonominin artması için onların gelmesini bekliyorsak onlarda bizim gelmemizi bekliyor. Aldığımız duyumlara göre oradaki esnaf ve halk artık kapıları açalım Türklerde buraya gelsinler diye baskı yaptıkları sonucu kapıların açılma kararı alınmıştır. Aynı şekilde bizlere de gelmesi Edirne ekonomisi, Edirne ticareti açısından bu pandemi süresince bir can suyu olacaktır. Önümüzdeki günlerde Bulgaristan sınır kapısı açılır. Gurbetçilerimiz de gelmeye başladı. Pandemi süreci ile birlikte ekonomi çok zor geçiyor. Yurt dışından gelen destekler ile birlikte Edirne ekonomisini biraz daha canlandıracak diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.   Ali KARAMAN

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER