VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 18 Ekim 2019 11:07:07

0 Yorum

Pek canlı ittifak

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, bir basın toplantısı düzenledi. Tahmin ediyorum ki, Cumhuriyet Halk Partisine Edirne’de üye olanların birkaçı, bu toplantıda konuşulanların videosunu sosyal medya aracılığı ile görme şansı yakalamıştır.

Ben de o toplantıya katılanlar arasındaydım. Valla ne söyleyeyim, girdiğinizde başka, çıktığınızda bambaşka hissettiren türden bir basın toplantısıydı. Açıkçası Fevzi Pekcanlı’nın düzenlemiş olduğu bu basın toplantısı, biz gazetecilere, sadece Fevzi Pekcanlı’nın yönetim biçimi ve siyasi kişiliğinin özellikleri hakkında da detaylı bilgiler vermekle kalmadı, ayrıca Cumhuriyet Halk Partisinin Edirne’de geldiği durumu da gözler önüne sermiş oldu.

***

Birkaç okuyucum bana Cumhuriyet Halk Partisini eleştirdiğimden dolayı sitem ediyor olabilir. Ama isterseniz konu başlıkları vererek, Fevzi Pekcanlı’nın düzenlemiş olduğu basın toplantısını birlikte inceleyelim. Sonra haklı olup olmadığım konusunda konuşuruz.

Önce Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Fevzi Pekcanlı’nın, kendi partililerine karşı yaptığı o meşhur “Ancak partinin yolunu bilmeyen ve aday olmak isteyenlere konum atabilirim” dikkatimi çekti, bu yorumuna değinelim.

***

Şimdi bu açıklamayı yapan İl Başkanı Fevzi Pekcanlı ile 1 ay önce Merkez toplantısında “Partimizde küskünler, dargınlar ve kopmalar var, bu kişileri tekrar kazanmak en büyük amacımız olmalı” diyen Fevzi Pekcanlı aynı kişi. Yani Fevzi Pekcanlı ortada bir salgının var olduğu biliyor. Salgının belirtileri de sıralıyor. Ama salgının nereden yayıldığı, kim ve ne tarafından kaynaklandığı hakkında bilgi vermekten kaçınıyor. Şimdi değerli okuyucularım, bir salgını tedavi etmenin en iyi yolu nedir? O salgının nereden veya kimden kaynaklandığını bulmak ve mümkün olunduğunca uzak durmak değil midir? Aynen öyle. O halde İnsan düşünmeden edemiyor. Cumhuriyet Halk Partilileri etkileyen bu salgın acaba Fevzi Pekcanlı ve Recep Gürkan kanadından geliyor da, Partililer bu sebeple mi onların yanlarına yaklaşmamaya veya aynı karede yer almamaya özen gösteriyor diye soru veriyor insan kendi kendine.

***

Düşünün, Cumhuriyet Halk Partisi, arkasında kurtuluş savaşı başarısı olan, tek bir komutu ile 2 kez darbe durduran, ülkeyi 2. Dünya Savaşının pençesinden çekip kurtaran, kendisinden 40 yaş küçük olan dönemin Başbakanı ve siyasi rakibi Süleyman Demirel, kendisinin önünde yürümeyi reddediyor diye Anıtkabir töreninde “Lütfen protokoldeki yerinize geçiniz... Önden yürüyünüz… Ben sizin arkanızdan yürüyeceğim… Protokol insanı küçültmez” diyen İsmet İnönü’den “Partinin yolunu bilmeyen adaylara konum atabilirim” diyen Fevzi Pekcanlı’ya kalmışa benziyor.

***

Sonra konu, Siyasilerin Sivil Tolum Örgütlerinden kopuk olduğu ve bu sebeple Sivil Toplum Örgütlerinin bu konudan mustarip olduğuna geliyor. Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Fevzi Pekcanlı bu konu ile ilgili gülerek “Aynı konuyu birkaç gün önce Ziraat Odası Başkanından da duydum, Sanayi Odasının diğer siyasilerle arası iyi ama sadece bizle arası iyi değil herhalde” diye bir açıklama yapıyor.

***

Yani Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, Cumhuriyet Halk Partisinin içerisinde bulunan ve yayılmaya devam eden salgın ile ilgili ne açıklama yapıyorsa aynısını STK ve Sanayi Odası başkanı ile ilgilide yapmaktan çekinmiyor. Bir salgının var olduğu belli. Salgının belirtileri belli, ama nereden ve kimden kaynaklandığı hakkında bir bilgi yok. Galiba Cumhuriyet Halk Partisi Üyeleri gibi, STK ve Sanayi Odası da salgının nereden ve kimden kaynaklandığını bulmuş ve tedbir amaçlı yaklaşmamayı tercih etmişe benziyor diye düşünmeden edemiyor insan.

***

Açıklamalar bununla bitmiyor tabi. Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Fevzi Pekcanlı’ya ayrıca Kongre sürecinde bir daha İl Başkanı adayı olmayı düşünüyor mu diye bir soru yöneltiliyor.

Pekcanlı bu soruya önce kendini överek başlıyor “Edirne’de kongre ile seçilen nadir İl Başkanlarından biriyim. Atamayla göreve gelmedim. İki defa seçildim ve süreçlerde neyi ne zaman yapacağımı çok iyi biliyorum” diyor ve işin show kısmına geçerek devam ediyor. “Ama hepiniz biliyorsunuz bunu ilan etmenin ayrı bir RACONU var”

***

Şimdi Fevzi Pekcanlı’nın Racon diye bahsettiği şeyi size kısaca anlatayım. Önce Fevzi Pekcanlı’yı bir masaya oturtuyorsunuz, etrafına Keşan ve Havsa İlçe Belediye Başkanları hariç, malumunuz o ilçeler artık AK Partide, Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan,  Belde Belediye Başkanları, İlçe başkanları, Edirne Belediyesine bağlı Personel A.Ş yönetim kurulu üyeleri, Çiğdem Gegeoğlu, Mehmet Geçmiş, Kutay Özköse, Yakup Atalay, Orhan Çakır ve Belediye Meclis Üyelerinden çoğunluğu serpiştiriyorsunuz ve tataaaaaaaa,  alın size İl Başkanlığı ilan Raconu. Fevzi Pekcanlı’da böylece her iki senede bir üyelerine üstü kapalı “Bakın arkamda tüm makam sahiplerini topladım. Siz kime ve neyinize güveniyorsunuz da karşıma çıkıyorsunuz” diyebiliyor.

***

Düşünün lütfen, Yerel Seçimlerde oy oranınız %57.10 dan %33.37 ye düşmüş. Yani Edirne’de çoğunluktan azınlığa düşmüşsünüz. Genel Seçimlerden 8 ay önce kurulan bir parti çıkmış ve senin elinden hem seçmen, hem de 1 Milletvekili kapmış. Havsa ve Keşan kuş olmuş uçmuş. Partilin seni Yerel Seçimlerde yalnız bırakmış ve Parti içerisi kazan olmuş kaynıyor ama sen her şeye rağmen “Olsun önce RACON“ diyorsun.

Ne diyelim şimdiden hayırlısı olsun…

***

Fakat konu ETUS olunca kendinden emin ve özgüveni tavan yapmış Fevzi Pekcanlı gidiyor yerine, temkinli, endişeli, hatta duraksayan bir Fevzi Pekcanlı geliyor. İnanmıyor musunuz? Lütfen girin Edirne Medya TV’nin sosyal medya hesabına ve izleyin. Kendi gözlerinizle görün. İnanıyorum ki bana hak vereceksiniz.

Peki, ne oluyor da Fevzi Pekcanlı bir anda bu denli değişiyor. Cevap basit. ETUS kimin elinde kalırsa patlar. Sorumluluğunu üstüne kim alırsa, aldığı gün altında ezilir kalır.

Bu arada Fevzi Pekcanlı beni kırmayıp İttifak konusuna da değinmeden geçmiyor. Bu konu ile ilgili “İttifaka bu masada başladık. Ben isterim ki bu masada devam edelim. Biz elimizde hançer tutarak bu masaya oturmadık. İttifak bozulacaksa bilinsin ki bunu bozan ve bu masadan ilk kalkan taraf biz olmayacağız. Bence diğer partiler bizim ittifakımızı bozma çabaları içerisindeler” açıklamasını yapıyor.

***

Şimdi siyasete ve gündeme uzaksanız bu açıklamayı duyup, Pekcanlı’ya sempati beslemeniz doğal. Ama gündemi yakından takip ediyorsanız bilirsiniz; İYİ Parti İl Başkanı Ekrem Demir’i her fırsat bulduğunda eleştiren. Halk arasında Recep Gürkan’a bağlılığı ile bilinen gazetede Ekrem Demir ile birbirlerine zıt düşmüş bir habere açıklık getireceğine, hatta bununla yetinmeyip, bu manşeti kendi facebook sayfasında paylaşan, Son olarak da Ekrem Demir’e ahlak ve adap dersleri vermekten kaçınmayan, yine Cumhuriyet Halk Partisi Mevcut İl Başkanı Fevzi Pekcanlı idi. Şimdi ne oldu da bir anda ittifak, kardeşlik vs. sütten çıkmış ak kaşık olundu inanın anlayamadım…

***

Şimdi “Ya Bekir, kaleme aldığın yazı Fevzi Pekcanlı ile ilgili ama paylaştığın fotoğraf da Recep Gürkan var. Ne alaka” diyenler elbet olacaktır.

Hemen açıklayayım efendim…

Bu fotoğrafa iyi bakın. Çok ama çok dikkatli bakın. Bu fotoğrafta ki kişilerden biri Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan diğeri ise MHP İl Başkanı Zakir Tercan. Sizce de birbirlerini uzun zamandır görmeyip sonunda kavuşmuş ve neredeyse mutluluktan ağlayacak iki kişiye benzemiyorlar mı?

***

Yani Fevzi Pekcanlı bence Zakir Tercan’ın günahını alıyor. Çünkü Zakir Bey’de hiç öyle ittifakı bozmaya niyetli bir kişinin duruş ve tavırlarını sergilemiyor. Kendisi ayrıca gayet kibar ve oturaklı bir insan olarak biliniyor ama…

Haaaa Fevzi Pekcanlı’nın “Diğer Partiler ittifakımızı bozmaya çalışıyor” açıklamasındaki diğer partiden kastı AK Parti ise orasını bilemem. Ama AK Parti İl Başkanı İlyas Akmeşe bence o kadar da kötü bir adam değil, eğer öyle olsaydı 31 Mart Yerel Seçimlerinde belli ederdi diyor ve yazıma burada son veriyorum değerli okuyucularım.

Hafta sonuna az kaldı…

Ha gayret diyorum…

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER