VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 25 Kasım 2019 09:59:27

0 Yorum

Protokolden kurtuluş günü mesajı

Edirne Valisi Ekrem Canalp, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, ETB Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk ve ETB Meclis Başkanı Fedai Edirne’nin kurtuluşunun yıl dönümü için yazılı basın açıklamasında bulundu.

Edirne Valisi Ekrem Canalp yaptığı yazılı açıklamada: “Balkanların barış ve huzur kenti olan Edirne’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yıldönümünü kutlamanın mutluluk ve gururunu hep birlikte yaşıyoruz.

Fethedildiği 1361 yılından bu yana Anadolu’nun Avrupa’ya açılan kapısı olan ve asırlar boyunca huzurun hüküm sürdüğü bu kadim kentBalkanlar’da her zaman önemini korumuş ve bölgede her türlü sosyal, politik gelişmenin ve savaşların etkisini de yüreğinde hissetmiştir.

         1912 yılında Balkan ülkelerinin Osmanlı İmparatorluğuna karşı giriştiği savaşta, Edirne Müdafi Şükrü Paşa kumandasındaki askerlerimiz şehri kahramanca savunmuşlardır. Tarihinin en karanlık ve acı günlerini bu dönemde yaşayan Edirne, binlerce şehit verilerek yeniden vatan toprağı yapılmıştır.Acılarla ve şehitlerin kanlarıyla yoğrulan bu topraklar Lozan Antlaşması ile Türkiye hudutları içerisine alınarak bugünkü sınırlarımıza ulaşılmış ve Edirne, ülkemizin batıya açılan kapısı haline gelmiştir.

Şimdi bize düşen görev, kan ve gözyaşı ile binlerce şehit verilerek yeniden vatan toprağı yapılan serhat kenti Edirne’mize sahip çıkmaktır. Bugün için güzel topraklarımızda huzur içinde yaşamanın kıymetini bilen, özgürlüğe sahip çıkan ve bütün engellere rağmen ortak ülkü, bayrak, vatan çatısı altında bir araya gelmeyi ve millet olmayı başaran nesillerin yetiştirilmesi görevi hepimizin sorumluluğundadır.

Bu duygu ve düşüncelerle Edirne’mizin düşman işgalinden kurtuluşunun 97. Yıldönümünü kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere Edirne Müdafi Şükrü Paşa’yı, aziz şehitlerimizi vekahraman gazilerimizi bir kez daha saygı ve minnetle anıyor, tüm halkımıza sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

“97 YILLIK GURUR”

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne’nin Kurtuluşunun 97. Yılı nedeniyle yayınladığı mesajda şunlara yer verdi;

“1361 yılında 1. Murad Hüdavendigar’ın fethinden sonra birçok kez işgale uğrayan Edirne, Osmanlı’nın I. Dünya Savaşı’nda müttefiklerinin yenilmesiyle yenik ilan edildiği 30 Ekim 1919’da imzalanan Mondros Mütarekesi ile işgal tehdidini tekrar yaşamıştır. Bunun üzerine bütün vatan sathında olduğu gibi Edirne’de de Millî Mücadele büyük destek bulmuş ve Trakya’daki cemiyetler  Mustafa Kemal ile irtibatlarını sürekli devam ettirerek bütün yurdun kurtarılması için aranan çarelere iştirak etmişlerdir. Mondros Mütarekesi’nin imzalanmasından sadece 3 gün sonra Edirne’nin bağrından çıkardığı 4 yiğit ile 4 Edirneli kurtuluş savaşının ilk kıvılcımı yakmıştır.  Daha hiç kimse hiçbir şeyin farkında değilken direnişin ilk kıvılcımı olan Trakya Paşaeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’ni kurmuştur. 2 yıl işgal altında kalan Edirne, 24 Kasım 1922’de; 97 yıl önce Türk Milleti’nin bağrından çıkmış olan Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından son kez kurtarılarak gerçek sahiplerine; Türk Milleti’ne, Edirnelilere teslim edilmiştir.  Mudanya Ateşkes Mütarekesi’yle 25 Kasım 1922 yılında bir daha terk edilmemek üzere ebedi Türk Yurdu olarak adını tarihe yazdırmıştır.

Bugün içinde özgürce yaşadığımız; Cumhuriyet’imizin kalesi; demokrasinin yılmaz savunucu olan eşsiz kentimiz tarihi boyunca birçok işgaller, savaşlar görmüş, çok acılar çekmiştir. Ancak asla ve asla yılmamış; özgürlüğünden asla vazgeçmemiş, düşmana asla boyun eğmemiştir. Bu yüzdendir ki her bir karışı kanla, gözyaşıyla sulanan bu topraklar öylesine kıymetli, öylesine değerli, öylesine vazgeçilmezdir. Atalarımızın ruhu vardır bu topraklarda; Mehmetçiğin kanı, anaların gözyaşı, çocuklarımızın hakkı.

 Bu anlamlı günde; bu toprakları canıyla, kanıyla savunan; dişiyle tırnağıyla mücadele ederek, vatanı uğruna canını bir an olsun feda etmekten çekinmeyen şehitlerimizi bir kez daha saygı, minnet ve şükranla anıyor; Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu; fikirleri ve devrimleriyle yolumuzu aydınlatan, farklı kültür ve inançtaki insanları ‘vatan’ adı altında tekrar bir araya toplayarak, bu cennet topraklarda özgürce yaşamamızı sağlayan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi huzurunda bir kez daha saygıyla eğiliyorum”

CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı

CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, Edirne'nin kurtuluşu dolayısıyla mesaj yayımladı.

Pekcanlı, mesajında, kahraman Edirnelilerin canlarını ortaya koyarak topraklarına sahip çıktığını belirtti.

Birlik ve beraberlik ruhunun aynı duyguyla devam  ettiğini aktaran Pekcanlı, şunları kaydetti:

"Bu gün bizim gurur günümüzdür. Bize bu gururu yaşatan ,vatan topraklarında özgürce yaşamamızı sağlayan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi şükran ve rahmetle anıyor, Edirne’mizin düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yılını kutluyorum."

“EDİRNEMİZİN BU ONURLU GÜNÜNÜ KUTLUYORUM”        

AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba, Edirne’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 97’inci yılı nedeniyle mesaj yayımladı. Başkan Belgin İba, “Edirnemizin bu onurlu gününü kutluyorum” dedi.

AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba, kentin kurtuluşu nedeniyle mesaj yayımladı. İl Başkanı İba mesajında şunları söyledi:

“Edirnemizin düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümünde bu onurlu günümüzü kutluyorum. Vatanı, bağımsızlığı ve istiklali canlarından üstün tutan kahramanlıklarıyla tarihe kazınan şehitlerimizin ve gazilerimizin ruhu şad olsun.

Özgürlüğümüze sahip çıkma kararlılığı sayesinde zaferle neticelenen mücadelenin kahramanları hiçbir zaman unutulmayacak.

Bu kutlu anlayışla düşman işgalinden kurulan Edirnemizi daha güzel noktalara getirmek için çalışmaya devam ediyoruz.

Edirnemizin bu onurlu gününü tekrar kutluyorum. Bu gurur gününü yaşamamıza vesile olan şehitlerimizi rahmetle anıyorum” dedi.

“DESTAN DA SERHAT ŞEHRİ EDİRNE’MİZDE YAZILMIŞ”

ETB Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk ve Meclis Başkanı Fedai Canım yaptığı ortak basın açklamasında: “Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğindeYüce Türk milletinin başlattığı Milli Kurtuluş Mücadelesinin en kilit noktalarından biri olan Edirne’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 97.nci yılını kutlamanın haklı onurunu yaşamaktayız.

“Tarih boyunca istiklal ve bağımsızlığını, milli birlik ve bütünlüğünü her şeyin üstünde tutan, bu uğurda büyük bedeller ödeyen aziz milletimiz, hiçbir zaman esaret altında yaşamayı kabul etmemiş, canından aziz bildiği kutsal vatan topraklarını, canı ve kanı pahasına düşman işgalinden kurtarmıştır.

Bundan tam 97 yıl önce bugün, bir destan da serhat şehri Edirne’mizde yazılmış ve mahalli güçlerin de desteğiyle düşman kuvvetleri topraklarımızdan tek tek atılmıştır.

Bu vesile ile,Edirne’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yıldönümünde, Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, ebediyete intikal eden kahramanlarımızı ve vatanını canından aziz bilen tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, gazilerimize şükranlarımızı sunuyoruz. Aziz şehitlerimiz, ruhunuz şad olsun!” Haber Merkezi

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER