VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 10 Şubat 2020 10:06:50

0 Yorum

Ragbi Günlükleri 11

Kış dönemini 13’lü Ragbi finaliyle kapattığımız 2019-2020 ragbi sezonu, şubat ayı sonunda başlayacak Türkiye Ragbi Federasyonu ligleriyle tekrardan hareketlenecek. Takımlar yeni sezon çalışmalarına başlamışken, biz de ‘Ragbi Günlükleri’ köşemizde sohbetimize kaldığımız yerden devam edeceğiz. O zaman vakit kaybetmeden başlayalım. Hoş geldiniz…

Türkiye’de ragbi sporu, öğrencilerin ağırlıklı olduğu bir camiada oynanıyor. Ağırlık öğrenci olunca, final sınavları ve sömestr tatili için arkadaşlara fırsat vermek gerekiyor. Bunun yanında, Türkiye’nin aralık-ocak-şubat aylarında yaşadığı ağır kış koşulları da düşünüldüğünde bir süre ara vermek en iyi çözüm oluyor.  Profesyonel gibi düşünüp, profesyonel gibi antrenman yapmaya çalışsak da en nihayetinde hayatımızı ragbiden idame etmediğimiz gerçeği, esas önceliklerimizi ve insan sağlığını düşünmeyi gerektiriyor. Biliyorsunuz, özlemler büyüdükçe kavuşmalarda büyür. Meseleye bu noktadan bakalım ve bu hareketlenmeyle birlikte yükselen heyecan seviyemize odaklanalım.

Türkiye Ragbi Federasyonu ligleri, daha önce açıklanan takvime göre şubat ayının sonunda başlayacak. Takımlarda yeni sezon hazırlıklarına başladılar. Yeni sezon kadroları planlanırken, amatör sporların kanayan yarası kaynak yaratma problemleriyle de uğraşıyor takımlar. Bir taraftan sahaya inildi ve antrenmanlar başladı. Bir taraftan da düşünüyoruz, ‘Yeni sezonda nasıl çıkacak bu takım sahaya?’. Her sezon olduğu gibi bir çözüm bulabilme ihtimalimiz var. Ancak, şartların giderek ağırlaştığı da inkâr edemiyoruz.

Trakya Ragbi olarak, yeni sezon çalışmalarımıza başladık. Bizde gelenektir. Takım toplantılarıyla sezona başlanır ve bitirilir. Arkadaşlarla toplantımızı yaptık. Hedefler, beklentiler, takım planlaması ve idmanlar üzerine konuştuk. Herkes fikrini söyler ki ortadaki ürün değişir, gelişir, şekillenir. Saha çalışmalarımıza bir haftalık çift idmanlı kamp ile başladık. Yorulduk mu evet yorulduk. Verilen arada biraz tembellik yaptığımızı itiraf etmeliyim. Her geçen gün fizik olarak daha iyi duruma gelen, topla hasretini gidermiş, arasını düzeltmiş bir takım çıkacak ortaya. Önümüzdeki süre de bizler için yeterli. Saha içini biliyoruz ve üstesinden gelebiliriz. Beni düşündüren esas kısım, saha dışı. Bu konuda biraz dertliyim. Sizlere de anlatayım.

Amatör sporların kanayan yarası dedim ya gerçekten öyle ekonomik koşullar. Her sene bizleri en çok düşündüren, ‘Nasıl üstesinden geliriz?’i sorgulatan durumlar. Üniversiteli öğrencilerden oluşan amatör bir spor takımı olunca kaynak yaratmada zorlanıyorsunuz. Üyelerinizin katkılarıyla artık deplasman yolculuğu yapmak imkansız hale geldi. Destek arayışlarınız, peş peşe gelen olumsuz geri dönüşlerle sekteye uğrayabiliyor. Düşüyoruz, kalkıyoruz. Kendimizi toparlayıp kalkmak zorundayız. Çünkü sahaya çıkıp bu oyunu oynamak istiyoruz. Aslında sezona eksi bakiye ile başlıyoruz. Sıfırda bile değiliz. 2019 Mayıs ayında takımımız 7li Ragbi Türkiye Şampiyonu olurken, turnuvaya borçla gitmiştik. Uzun süre bu borcun tamamını ödeyemedik. Üzerine bir de 13lü Ragbi Türkiye 2.si olurken gittiğimiz final maçının borcu eklendi. Bir basamak daha eksiye indik. Bizleri bunca zamandır idare eden, bu toleransı sağlayan ‘Edirne Transfer Turizm’e, Yücel Nazıroğlu ve Taner Nazıroğlu’na bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. İşte bu yüzden, sezona eksi bakiye ile başlıyoruz diyorum. Sponsorluk görüşmelerimiz devam ediyor. Birçok kurum ve iş insanıyla görüşüyoruz. Hem kendimizi hem de yaptığımız sporu anlatıyoruz. Neden desteğe ihtiyaç duyduğumuzu, bu desteklerin kendilerine sağlayacakları avantajları anlatıyoruz. Ne yazık ki benzer cevapları alıyoruz. Ülkemizdeki ekonomik dar boğaz, sponsor bulmakta bizleri güç duruma düşürüyor.

Trakya Ragbi; üniversiteli öğrencileri ragbiyle buluşturan, ragbiyi öğretip onlara milli formanın yolunu açan, katıldığı yarışmalara keyif katan amatör bir spor takımı ve bu sene 10. yılını kutluyor. Bu özel yılda, sahaya çıkıp ragbi oynayabilmek için tüm şartları zorlayacağız. Hâlihazırda maçlarda giyecek forması dahi olmayan, sezona eksi bakiyede başlayan, sponsorluk görüşmelerinde olumsuz cevaplar alan takımımız, yeni sezonda sahada olabilecek mi? Lig başvuruları 15 Şubat 2020 günü sona eriyor. Yani, önümüzdeki bir haftalık süreçte yaşanacak gelişmeler, Edirne’nin ulusal ragbi liglerindeki tek temsilcisinin kaderini belirleyecek. İstemediğimiz kararlar alma durumuna düşmeden, ulaşım ve konaklama giderlerimizi karşılayacak destekleri arıyoruz, bekliyoruz.

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER