VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 10 Eylül 2019 10:01:31

0 Yorum

Ragbi günlükleri 4

Ragbi anlatmaya devam edeceğimiz yeni bir yazıyla beraberiz. Günlüğümüzün bu sayfasında Ragbi Lig’i(Rugby League), ağırlıklı olarak 13lü Ragbi’yikonuşacağız. Siz de hazırsanız, hadi başlayalım. Hoş geldiniz…

Bugün sizlere 13lü Ragbiyi anlatmamın özel bir sebebi var. Bunu, yazıyı okurken anlayacaksınız. Diğer ragbi disiplinlerine göre(15li ve 7li), çok daha kısa zamandır ülkemizde boy gösteren 13lü Ragbi nedir? Nasıl oynanır? Hepsinden bahsedeceğiz.

Ragbi Lig, İngiltere’nin kuzeyinde 1895’te ortaya çıkan bir disiplin. Yani, tarihi yine çok eskilere gidiyor. Ragbi Lig, ortaya çıktığı ilk dönemlerde 15li Ragbi(Rugby Union) ile benzer kurallarla oynanıyor. Zamanla kurallarında değişikliğe gidiliyor. Amaç, oyunu daha hızlı ve daha sert hale getirmektir. Dünyanın dört bir köşesine yayılan Ragbi Lig geniş izleyici kitlelerine ulaşıyor ve severek oynanan bir oyun haline geliyor. Günümüzde İngiltere, Fransa, Avustralya, Lübnan ve Yeni Zelanda’da çok popüler olan Ragbi Lig, Papau Yeni Gine’de ise ulusal spor ilan edilmiş durumdadır. Uluslararası Ragbi Lig Federasyonu, dünyada Ragbi Lig sporunun gelişmesi ve yayılması için çaba harcamaktadır. İlk Dünya Kupası 1954 yılında Fransa’nın ev sahipliğinde düzenleniyor ve kupayı Avustralya kazanıyor. Ragbi Lig Dünya Kupası’nın tarihçesini incelediğinizde, Avustralya’nın bu sporda ne kadar başarılı olduğunu görebilirsiniz. 2017 yılında Avustralya, Yeni Zelanda ve Papau Yeni Gine ev sahipliğinde düzenlenen son Dünya Kupası’nı finalde İngiltere’yi yenen Avustralya kazanmıştır. Final maçını 40.000(kırk bin) seyirci tribünde takip etmiştir.

Peki, bu 13lü Ragbi nasıl oynanır? Açıklamaya çalışayım. Gözünüzün önüne bir futbol sahası getirin ve kalelerin H harfi şeklinde olduğunu düşünün. Sonra saha üzerine 10’ar metre aralıklarla çizilmiş, sahayı enine kesen çizgileri yerleştirin. İşte sahamız hazır. Ragbi Lig disiplininin 13lü, 9lu ve 5li oynanan türleri olsa da bizim bugün üzerinde duracağımız 13lü Ragbi olacak. 13 kişilik takımlarla, 40 dakikalık iki devre halinde oynanıyor bu oyun. Her takımın sayı yapabilmek için 6 hakkı bulunuyor. Eğer takımlar haklarında sayı yapamazlarsa, top rakibe geçiyor. Topla koşan oyuncunun her yere düşmesi bir hak sayılıyor. Peki, sayı nasıl oluyor? Sahanın iki ucunda, kale direklerinin arkasındaki sayı alanlarına topun elle yere konması gerekiyor. Ragbi Lig’de diğer iki disiplinin(7li,15li) aksine sayılar 4 puan değerindedir. Savunmadaki takımlar ise, topla koşan oyuncuyu her yere düşürdüklerinde, oyuncunun düştüğü yerden 10 metre geriye açılmak zorundadırlar. Böyle mesafelerden koşarak rakibini durdurmaya çalışmak, oyunun fiziksel sertliğini de arttırmaktadır. Daha önce hiç Ragbi Lig izlememiş birisi, şu kadarını bile bilse sahada oynanan oyunu takip edebilecektir.

Ragbi Lig’in Türkiye’deki durumundan bahsedelim. 2016 yılında, İstanbul merkezli kurulan Ragbi Lig Derneği, Türkiye’de bu sporun gelişmesi ve yayılması için çalışmaktadır. Türkiye’deki üniversite ve kulüpleri, Ragbi Lig alanında gelişmeye teşvik ediyor, turnuvalar düzenliyor, uluslararası Ragbi Lig turnuvalarına Türk Milli takımını temsilen katılarak Türk sporuna hizmet ediyor. Dernek, Uluslararası Ragbi Lig Federasyonu ve Avrupa Ragbi Lig Federasyonu’na da üye olarak uluslararası platformlarda Türkiye’yi temsil etmektedir.

Ragbi Lig Derneğince, ülkemizde organize edilen 13lü RagbiLigleri’ne her geçen yıl daha fazla takım katılıyor ve organizasyonun büyümesine katkı sağlıyor. Oyunun seviyesi giderek artıyor ve oyuncular da bu oyuna daha fazla adapte oluyor. Geçen sezon Trakya Ragbi olarak bizde, ilk kez katıldığımız 13lü Ragbi Ligi’nde Türkiye 3.sü olma başarısını gösterdik ve sezon boyunca oynadığımız maçlardan büyük keyif aldık. Eylül 2019’da başlayacak sezonda yeni bir format uygulanacak. 2019-2020 ligleri, uluslararası federasyonlara uyum sürecinin de etkisiyle iki lig üzerinden organize edilecek. Yeni sezonda da bizleri çok çekişmeli maçların beklediğini söyleyebilirim.

Ragbi Lig Derneği, bu yıl önemli bir toplantıya ev sahipliği yaptı. Avrupa Ragbi Lig Federasyonu Genel Kurul Kongresi, 32 ülkeden temsilcilerin katılımıyla 18 Mayıs 2019 günü İstanbul’da gerçekleştirildi. Bu toplantıda Türkiye, 2023 yılında yapılacak Kadınlar Ragbi Lig Avrupa Şampiyonası ve Tekerlekli Sandalye Ragbi Lig Şampiyonası için aday adayı oldu. Uluslararası ragbi organizasyonlarını ülkemize getirmek için adımlar atılmaya başlandı.

Gelelim milli takımlarımıza… Ağustos 2018’de Sırbistan’da düzenlenen 9’lu Ragbi Balkan Şampiyonası’na katılan erkek milli takımımız, şampiyonayı 1. tamamlayarak uluslararası alandaki ilk başarısını elde etmiş oldu. Ekim 2018’de ise erkek milli takımımız daha büyük ve ciddi bir organizasyonda kendisini gösterdi. Avustralya’da düzenlenen ‘Gelişmekte olan Ülkeler Dünya Şampiyonası’nda oynadığı dört maçın üçünü kazanan Türkiye, ilk defa katıldığı böyle önemli bir organizasyonda büyük bir başarıya imza attı ve dünya ragbi lig sıralamasına 31. sıradan giriş yaptı. Türkiye, bu başarı ile ayrıca gözlemci üye statüsünden temsilci üye statüsüne de yükseltildi.

Kadınlarımız… Kadın milli takımımızın tarihi ve organizasyon geçmişi erkek takımımıza göre çok yeni. Henüz resmi bir müsabaka oynamasalar da ilk maçlarına dünya 8. si İtalya karşısında çıkan kadın milli takımımız, 18 Mayıs 2019 günü İstanbul’da oynanan maçı 18-14 kazanarak çok önemli bir başarıya imza attı ve dünya sıralamasına 12. sıradan giriş yaptı. 2021 Kadınlar Ragbi Lig Dünya Kupası’na katılım yolunda önemli bir test olan bu maçın yankıları da oldu. Türkiye Kadın milli takımı, dünya 8.si İtalya’yı yenince, dünya 7.si Fransa’dan da bir maç teklifi aldı ve bu maç, 5 Ekim 2019 ‘da İstanbul’da oynanacak.

Alt yaş kategorileri içinde bazı atılımlar yapılıyor. Geçen yıl U21 milli takımımız, Sırbistan karşısında bir müsabaka oynamış ve sahadan mağlup ayrılmıştı. Ağustos 2019’da ise, U19 milli takımımız Ukrayna karşısında resmi bir maça çıktı. 2020 U19 Avrupa Şampiyonası’na katılabilmek için oynanan eleme müsabakasında Ukrayna galip gelerek şampiyonaya katılmaya hak kazandı.

Bu yazıda sizlere Ragbi Lig’den bahsetmemin bir sebebi var demiştim. Bu satıra kadar okuduğunuz her bilgi, sizleri bir organizasyona hazırlamak içindi. İşte Edirnelileri ilgilendiren o bölüme geldik. Sevgili Edirneliler, şehrimiz 14 Eylül Cumartesi günü önemli bir organizasyona ev sahipliği yapacak. Trakya Üniversitemizin de katkılarıyla Türk ve Yunan milli takımları arasında kadın-erkek Ragbi Lig milli maçları Edirne’de oynanacak. Cumartesi günü, Trakya Üniversitesi Ayşekadın Yerleşkesinde bulunan çim sahada oynanacak maçlar, saat 15.00’da kadın müsabakasıyla başlayacak. Ardından erkek müsabakasıyla devam edecek. Dünya sıralamasını da etkileyecek olan bu maçlar da tribünde olup, milli takımlarımıza destek olabilir ve Ragbi Lig sporunu Edirne’de canlı izleme imkânını da yakalayabilirsiniz.

Ülkemizde hızla büyüyen Ragbi Lig sporu ile tanışmak için 14 Eylül Cumartesi günü sizleri davet ediyorum. Son derece keyif alacağınız bir hafta sonunda, sizler için yepyeni bir sporla tanışma fırsatı yakalayacaksınız.

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER